Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България остава с водеща позиция на Балканите

0 коментара

България продължава да заема водеща позиция в демократичните промени на Балканите, се посочва в годишния доклад на Фрийдъм хаус "Страни в преход" за 2003 година.

Според организацията, която анализира напредъкът на демократичните промени в 27 бивши комунистически държави плюс Косово, Русия и другите бивши съветски републики, без прибалтийските, изостават сериозно в политическите реформи. Фрийдъм Хаус оценява приемането на 8 източноевропейски държави в ЕС като оформяне на нова разделителна линия в Европа и все по-разширяваща се пропаст в демократичното развитие на държавите от двете страни на тази линия.

Фрийдъм хаус оценява демократичния напредък на страните в шест категории - Изборен процес; Гражданско общество; Независими медии; Управление; Конституционна, законодателна и съдебна рамка; и Корупция.

България получава по-високи оценки в сравнение с преди в разделите "Изборен процес", "Гражданско общество" и "Конституционна, законодателна и съдебна рамка". Подчертава се, че страната е станала членка на НАТО и се е приближила към членство в ЕС.

Изтъква се обаче, че е необходимо да се обърне по-голямо внимание на реформирането на съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност и връщането на интереса на обществото към политическия живот.

По-високи оценки в сравнение с преди са получили и други балкански държави, като открояващи се са Босна и Македония.

"Разширяването на Европейския съюз на 1 май официално установи нова разделителна линия между стабилните и демократични страни в Централна Европа и Прибалтика, от една страна, и по-слабите посткомунистически държави, които продължават да изостават във важни области на демократичното развитие, от друга страна", се казва в доклада.

Осемте бивши комунистически държави, които бяха приети в ЕС - Полша, Унгария, Чешката република, Словакия, Словения, Литва, Латвия и Естония са начело в класацията на Фрийдъм хаус, запазвайки високите си оценки и в шестте категории.

В пет от шестте категории са се понижили оценките на Русия, следвана от Азербайджан, Молдова и Украйна, които са отбелязали спад в 4 категории. Констатацията на Фрийдъм хаус е, че дългосрочните демократични перспективи пред бившите съветски републики, с изключение на балтийските, са мрачни.

За Русия се посочва, че се движи във все по-авторитарна посока и не е успяла да даде пример за демокрация в района, в който влиянието ѝ продължава да е силно.

"Президентът Владимир Путин се стреми да централизира властта, не оставяйки почти никакво място за изграждането на жизнено гражданско общество, независими медии и политическа опозиция", отбелязва Фрийдъм хаус.

Фрийдъм хаус, която бе създадена преди около 60 години, е организация с нестопанска цел, която има представителства по цял свят. Задачата, която си е поставила, е да съдейства за утвърждаване на демократичните ценности като човешки права, свободни пазари и независими средства за масова информация. Тя се финансира частично от американското правителство и подкрепя ролята на САЩ в световната политика.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.