Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България оставя горещия картоф "Южен поток" на Брюксел

ЕК: Страните членки да предоговорят условията с "Газпром", в противен случай ще има наказателни процедури

126 коментара
Първата заварка на "Южен поток" в Сърбия, сн. ЕПА/БГНЕС

След като стартира "Южен поток" в нарушение на европейските правила и получи ултиматум от Брюксел да предоговори условията с "Газпром", българското правителство излезе с позиция, че очаква Русия и Европейската комисия да се разберат помежду си. Така накратко могат да се обобщят събитията от последните два дни, които на практика поставят амбициозния проект "Южен поток" във фризера.

Преди ден висш представител на ЕК съобщи, че двустранните споразумения на Русия със страните от ЕС, през които е предвидено да минава тръбата, противоречат на европейското законодателство и трябва да бъдат предоговорени.

Ако Русия откаже да предоговори условията за "Южен поток", страните от ЕС трябва да спрат изпълнението на двустранните споразумения с "Газпром", обяви в четвъртък Марлене Холцнер - говорител на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.

На този етап българското правителство отказа да се ангажира с конкретни действия по споразумението, сключено през 2008 г. между България и Русия за "Южен поток".

Както стана известно, България е била предварително уведомена от Брюксел, че споразуменията нарушават европейските регулации и в този си вид проектът "Южен поток" няма как да оперира на територията на страните членки. Въпреки това правителството даде старт за изграждането на газопровода на българска територия с церемониална "първа заварка" на 31 октомври т.г.

В четвъртък сутринта Mediapool отправи запитване към Министерството на икономиката и енергетиката (МЕИ) какво ще предприеме оттук нататък и защо досегашните действия не са били съобразени с позицията на ЕК. След цял ден мълчание дойде официално съобщение, чието послание най-общо гласи – Еврокомисията и Русия да се разберат помежду си.

България очевидно се опитва да прехвърли горещия картоф на ЕК. Не е ясно обаче доколко ще успее, тъй като преди ден Карл-Дитер Борхард, директор за енергийните пазари в ЕК, заяви, че на България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия е казано, "че те имат задължения според европейските договори или договорите на енергийната общност и трябва да поискат от Русия предоговаряне, за да отговарят тези споразумения на европейското законодателство”.

Борхард дори каза, че ако страните не предприемат тези мерки, ЕК има механизми да ги принуди да направят това, а ако Русия не се съгласи на промяна, документите трябва да бъдат денонсирани.

Още през август ЕК е провела среща с представителите на България и другите страни, сключили такива споразумения, и ги е уведомила, че те трябва да се предоговорят. Сега от тях зависи да установят съответните контакти с Русия за тази цел, информира в четвъртък говорителката на еврокомисаря Йотингер.

България би приветствала по-активен диалог между ЕК и Русия

В официалната реакция на МИЕ се казва, че като страна членка на ЕС "България категорично се е ангажирала да спазва изискванията на европейското законодателство".

"Изграждането на газопровода "Южен поток“ на територията на държавите членки – Италия, Словения, Австрия, Унгария, Хърватия, България според нас предпоставя ЕК да има важна и активна роля в разговорите с руската страна. На преговорите, водени от отделните държави членки на ЕС с руската страна, би следвало да се окаже необходимото съдействие от страна на ЕК. В този смисъл България би приветствала по-активен диалог между ЕК и Русия по този важен енергиен проект с голямо икономическо и социално значение", се казва в съобщението.

ЕК заплаши с наказателни процедури

Преди това говорителят на ЕК заяви, че ако страните от ЕС, през чиито територии минава "Южен поток", продължат изпълнението на споразуменията в сегашния им вид, Еврокомисията вероятно ще трябва да започне наказателни процедури срещу тях.

"ЕК няма да спре строителството – това не е предвидено в европейското енергийно законодателство. Искаме обаче да сме сигурни, че когато газопроводът заработи, това ще е изцяло в съответствие с европейските норми", каза още Холцнер.

По думите ѝ ЕК не спира строителството или подготвителните дейности по "Южен поток", но прави необходимото, когато по него потече газ, това да е изцяло в съответствие с европейските норми. Те са нарушени в три основни аспекта, обясни тя.

"Първият е задължителното в ЕС разделяне на собствеността между доставчика на газ и оператора на енергийната инфраструктура, което не е спазено. Вторият засяга достъпа до тръбата за други оператори, който също е задължителен, но подписаните двустранни споразумения не го допускат. Третият проблем са тарифите, които в ЕС трябва да се определят от независим системен оператор, но в двустранните споразумения управлението е запазено за "Газпром"", заяви говорителката на Йотингер, цитирана от БНР.

Вярваме, че най-доброто за всички участници е да има правна сигурност, че проектът съответства на законодателството на ЕС. Подобни проекти имат нуждата от банково финансиране, а при липса на правна сигурност банките могат да откажат кредити, или да изискат допълнителни гаранции за предоставянето на средства, уточни Холцнер.

Реално обаче България и Сърбия, които са единствените две страни по трасето, дали символичен старт на "Южен поток", смятат да ползват финансиране от "Газпром" за изграждането на своите трасета. У нас "Българският енергиен холдинг", който държи 50 процента от проекта, се съгласи да вземе 620 млн. евро заем от "Газпром" за строежа.

Дружеството "Южен поток България" дори обяви процедура за избор на изпълнител за проектирането, доставката на тръбите и строежа на трасето и пускането му в експлоатация, но я прекрати с мотив твърде голям интерес и искане за удължаване на срока за заявления като обеща да обяви нова, за да са равнопоставени участниците. Такава обаче още не е обявена, а по неофициална информация на Mediapool спирането на търга е станало след намеса на ЕК.

Борисов: Правителството нито веднъж не подходи правилно

Изявлението от Брюксел даде повод на бившия премиер Бойко Борисов да напише в профила си във Фейсбук: "Още преди два месеца предупредих, че Орешарски и това правителство ще объркат и този проект и ще го провалят, така както провалиха и "Белене”, и всичко, до което са се докоснали".

"Със своите непрозрачни, лъжливи, манипулативни, популистки изказвания, те само заблуждават. Лъжат не само българските граждани за хиляди работни места по проекта, за милионите печалба, а и руските си партньори, че си изпълняват ангажиментите. Нито веднъж те не подходиха по правилния начин - да подпишат договор, в който да бъдат показани публично всички детайли. Не случайно този проект за няколко месеца се оскъпи с над половин милиард и не случайно Орешарски го беше срам да отиде да го съгласува в Брюксел с ЕК, знаейки всички корупционни помисли, които има около този проект", допълва лидерът на ГЕРБ.

"Аз съм изненадан от това, че правителството е знаело позицията на ЕК относно "Южен поток" и критиката към споразумението от 2008 г. още преди "първата заварка" на "Южен поток" у нас, но въпреки това тя бе направена", коментира бившият енергиен министър в кабинета на ГЕРБ Делян Добрев пред Mediapool.

При "първата заварка" у нас на 31 октомври министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев каза, че изискването на Европейската комисия за осигуряване на достъп на трети страни до капацитета на газопровода е осигурено с подписването на протокол за това между БЕХ и "Газпром". Това допълнително споразумение на корпоративно ниво обаче не урежда проблема с междуправителственото споразумение, смята Добрев.

Той обърна внимание, че в споразумението от 2008 г. е записана възвращаемост на инвестициите в газопровода за 15 години, а при представения преди месец доуточнен финансов модел на проекта бе обявено, че БЕХ ще си плаща дълга към "Газпром" 22 години.

Председателят на Българската Черноморска петролна и газова асоциация Валентин Кънев посочи пред Mediapool, че страната ни трябва да търси начини за предотвратяване на санкции от страна на ЕС и да на прави така, че "Южен поток" да отговаря да изискванията на европейското законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

126 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #126

    До 108. не че има някакво значение но за Ваша информация Сталин не може да бъде никакъв грузинец защото майка му е южно осетинка а баща му е полски евреин, който поради заболяване на гърдите е живял в Грузия. Това че генетическият му баща, известния руски учен Проживалски е имал имение в Грузия не прави сина, Йосиф грузинец. Най смешното е че малко руснаци днес знаят кой е бащата на техният велик вожд. Това беше една от многото забранени истини по време на СССР а видимо и до днес.

  2. Анонимен
    #125

    Въобще не мисля, че проблема е толкова сериозен. Ето и мнението на Илияна Йотова по въпроса:http://www.focus-news.net/news/2013/12/13/1859745/evrodeputatat-iliyana-yotova-balgariya-ek-i-rusiya-shte-nameryat-presechna-tochka-na-vzaimni-interesi-po-otnoshenie-na-yuzhen-potok.html

  3. Анонимен
    #124

    123, не канцлера КОЛ, а ШРЬОДЕР, сегашния управник на "Северен поток" и "Газпром"! Това е негодник, вербуван в София - България през 1968 г., където студентът Шрьодер е делегат на Световния фестивал на младежта! Така този шпионин, хранен и ръководен от КГБ СТИГА ДО КАНЦЛЕР, а какво е вършил - историята още мълчи !...

  4. Анонимен
    #123

    121 няма да мине. Руската мечка впечатлява само глупците. проблема е в икономиката - Русия като суровинен придатък на запада има повече нужда от Европа отколкото обратното. Това което ще стане Русия ше загуби оше повече престиж и такива канцлери като Колл не ще имат вече щанс. Дано!

  5. Анонимен
    #122

    До 108: За ваше съжаление никога газът и нефта са ни били без пари! Ние просто бяхме марионетки в ръцете и краката на СССР и работехме безропотно, а те пилееха безумно, без акъл. Днес дължим съдбата си на управлението на техните възпитанници, които ни ограбиха и мечтаят дълго време да харчат откраднатото в мир и спокойствие! Точно това няма да им се случи ! В скоро време ордите от гладни ще ги почне с калъч и изстрели,а Русия да върви на изток, място между нас - няма, това е орда от измамници и негодници !

  6. Анонимен
    #121

    Току що от Газпром обявиха,че строителството на Южен Поток започва по график.Май руската мечка ще направи една гала вечер в Брюксел.

  7. Анонимен
    #120

    доколкото знам България е суверенна страна.По конституция подобни въпроси са в прерогативите на правителството избрано от българските граждани.Време е някой да вземе да каже на тия в Брюксел че не сме тяхна колония.То като се замисля Деивид Камерън завчера им го каза по отношение на Англия.Лично на мен ми писна от директивите им то не бяха прави краставици весели прасета и щастливи кокошки то не беше чудо.Аман от чиновници.Време е да разберат че на са генерал губернатори.Не случаино в Европа се надига националистическа вълна .На всички до гуша им е дошло от неадекватните действия на тия профани

  8. Анонимен
    #119

    114 когато фактите говорят и боговете мълчат ,обаждат се само г.лупаците. когато нямаш доводи започваш да псуваш и да употребяваш епитети. такива като теб са ми ясни.не си заслужава дори да ти показвам колко ти е нивото. явно сорос съвсем го е закъсал.благодарение на такива като теб България е в руини.интересно ми е обаче къде са админите явно тук се псува избирателно.боже колко сте жалки.

  9. Анонимен
    #118

    България трябва да спази договореностите с ЕС,както и да защитава интересите му,като негова членка!Като започнем с Борисов,който обяви Южен поток за приоритетен на БГ и подписа за проекта,това правителство,което продължава да бастисва националния ни интерес,трябваше да изпълни своята част от европейската политика за енергийните проекти,но не го прави и прехвърля вината на ЕС!Същото прави и Сърбия,която заяви,че "това не зависило от нея"/Дачич!?/чиято компания Сърбиягаз,не позволява на държавни органи

  10. Анонимен
    #117

    До 105 На вас все някой трябва да ви дава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.