Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България отбеляза 105 години от обявяването на независимостта

37 коментара
Денят на независимостта във Велико Търново. Сн. БГНЕС

България отбелязва 105-ата годишнина от обявяването на независимостта си. Националното знаме беше издигнато над крепостта Царевец във Велико Търново. На тържеството присъства и вицепрезидентът Маргарита Попова.

Вицепрезидентът Маргарита Попова, кметът на Велико Търново Даниел Панов, депутати, евродепутати и общественици присъстваха на тържествената церемония. След издигането на националното знаме вицепрезидентът Маргарита Попова произнесе слово по повод независимостта. Като епохално дело, призвано да бъде залог за мир, разбирателство и ред на Балканите определи вицепрезидентът случилото се преди 105 години в Търново и добави, че нищо не бива да ни попречи по пътя към нашето национално преуспяване:

"Разчитаме на истинска съюзна солидарност. Ето затова нищо не бива да спъва България. Ето затова не бива да допуснем нищо да ни попречи по пътя към нашето национално преуспяване. Само трябва здраво да държим посоката, избрана преди почти 7 години. И да се вслушваме в исканото и в понякога бурно отхвърляното от нашия народ, за да могат хората и нас да ни чуват. И да ни вярват", каза вицепрезидентът.

105-ата годишнина от независимостта на България беше отбелязана и в София.

Скромното тържество в центъра на София привлече предимно туристи от чужбина, които използваха слънчевото време да опознаят столицата. Преди началото на церемонията те успяха да чуят български патриотични песни и военни маршове, изпълнени от Софийския духов оркестър.

В началото на церемонията беше прочетен манифестът, с който се обявява независимостта. След това прозвуча и химнът, посветен на празника, който от 1992 година звучи единствено на софийското честване. В словото си заместник кметът на София Тодор Чобанов припомни, че независимостта е била доста трудно защитена. Той също каза, че в онези дни духът, а не оръжието е триумфирал при този акт, и поиска заветът на независимостта да бъде помнен.

Президентът Росен Плевнелиев, който не е в България, отправи обръщение към народа по случай празника. В него се казва:

"Поздравявам Ви с един от най-светлите български празници! Преди 105 години в тържествената атмосфера на древния храм "Свети 40 мъченици" в старопрестолното Велико Търново княз Фердинанд прочете манифеста, с който бе обявена дългоочакваната независимост на България.

И сега в паметта ни ехтят думите му: "Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля - да бъде според както той иска".

В дни като днешния повече от всякога осъзнаваме значението на националното обединение, на общата ни воля да живеем в преуспяваща България, в която гласът на народа се чува ясно и отчетливо, в която гражданите и управниците "еднакво да мислят и едно да желаят".

Нека помним събитията от паметния 22 септември 1908 г. - тази демонстрация на куража и волята на поколение българи, което успява, само тридесет години след Освобождението, да изгради държавност и институции, да възстанови икономически и стопански страната, да демонстрира зряло национално самосъзнание и самочувствие.

Държавническият акт, около който се обединяват всички българи, успява да издигне националния ни престиж, да впечатли с дързостта си, да ни нареди сред суверенните и независими народи на голямото европейско семейство.

Важните уроци на историята са, че успяваме, единствено когато сме сплотени и единни. Тогава, когато имаме кауза и смелостта да я отстояваме, когато гледаме напред и мислим за утрешния ден на децата си.

Нека пренесем през времето възторга на нашите деди и да повторим техния възглас: "Да живее свободна и независима България! Да живее българският народ!"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #37

    другара Тодар Живков до RSB
    Използвахме случая да си поговорим за славните времена, не за да ни е тъжно, камо ли да са самосъжаляваме. Точно обратното - за да знаем, че можем да са развиваме така, както е било възможно навремето и даже по-добре. Никакви външни сили не могат да ни попречат, пречките са изцело вътрешни, както и навремето, и тоя път требва по-добре да ги преодолеем. Цар Фердинанд беше не просто „метафора за Европа”, както казваш. Фердинад е бил най-интелигентният и образован принц в

  2. RSB
    #36
  3. шаривари
    #35

    32, не си ме разбрал какво исках да кажа точно, но нейсе. А вижте какво намерих преди малко:
    "След Съединението през 1885 година България започва да се развива с темпове, които удивяват целия свят, а доказателство за това е, че някои западни анализатори започват да я наричат Япония на Балканите. Възходът на младата държава е всестранен – и в областта на икономиката, и на образованието, и на културата, и на военното дело. Пример за това е фактът, че София се превръща в една от първите европейски столици,

  4. RSB
    #34

    Др.Тодор Живков,с интерес прочетох всичките Ви постове.Вярно,умно,аналитично ...,но на мен ми става тъжно.Тъжно за България(такова самосъжаление трябва да не се допуска!).Как вможеше да продължи да се развива България и какво щяхме да сме днес!

  5. RSB
    #33

    Емма(23,09),знаеш ли каква беше първата ми асоциация от поста ти в който споменаваш Шилер? Фердинанд и Луиза.Ако Фердинанд,освен наш Цар е и метафора за Европа,а Луиза е България,то тази любов получи ли се? Тогава-да.А сега? "Коварство и любов",а?Ние не сме коварни,но бяхме вкарани в едно неестествено противоборство с Европа от чужда сила и сега носим последствия,които не сме заслужили.Сега може да няма омраза към нас,но има пренебрежение.Важно,много важно е да излизем от тази позиция.Да бъдем равностоини и равноправни. / Ако "драматургичните ми заемки" ти изглеждат глупави,не ми обръщай внимание.Сега се сещам-и Гьоте-там пък какви сравнения могат да се направят ... ! /

  6. Анонимен
    #32

    шapивapи, cмятaш ли чe c гpъцки нa ycтa и нa гъ-тo Бългapия щeшe дa имa тaкъв бypeн възxoд, кaкъвтo имaшe пpи цap Фepдинaнд и кoйтo възxoд бyквaлнo шaшapдиca cвeтa?! ми тo aкo e билo възмoжнo Фepдинaнд caм щeшe дa въвeдe гpъцкия в Бългapия вмecтo дa ce yчи дa пcyвa нa бългapcки

  7. шаривари
    #31

    Ех, де да беше гръцкия....

  8. Анонимен
    #30

    шаривари, ами ти почти си си отговорил правилно на въпроса какво щеше да стане с България, ако след 1878 бе станала република. Ами просто отдавна нямаше да я има както казва и Пламен Цветков. Официалният ни език щеше да е руски. Може и сръбски или гръцки като компромисно решение. --- шаривари 11:01 | 23.09.2013 И все си мисля какво ли би се случило с България ако след 1878 година бе станала република... 28

  9. Анонимен
    #29

    другара Тодар Живков Не по-малко интересен е и надписа на карикатурата на Барбиери: „България скъса оковите на робството и е обхваната от триумфиращи възгласи: „Да живее, да живее Царят!”. Един мистериозен екипаж без водач тегли величествена колесница. Богинята е оскърбена от Завистници и много Велики. Най-после мъченикът Стамболов е отмъстен” (Болоня, Италия – лит. Ф. Барбиери).

  10. шаривари
    #28

    До № 14: "а немският язък е всеизвестен като да е от конска порода." А да си чувал за Шилер, Гьоте - да изброявам ли по-нататък. И като чете човек твоите писания даже и българския не се разбира много...
    Но както и да е. Вярно е, че независимостта (а и свободата) се извоюват със сила. Но това важи за силните държави и за съжаление България не е от тях. Сравнението с Швейцария не е много сполучливо, тъй като там са събрани парите на половината свят. Положителното на политиката на Фердинанд е, че цивилизова,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.