Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България отбеляза 132 години от Освобождението си

428 коментара
България отбеляза 132 години от Освобождението си

България отбеляза с тържествени церемонии в цялата страна Националния си празник Трети март, като в сряда се навършиха 132 години от Освобождението и от подписването на Санстефанския мирен договор.

Кулминацията на празненствата традиционно бе тържествената заря-проверка на площад "Народно събрание" в столицата, на която президентът и върховен главнокомандващ на Българската армия Георги Първанов припомни идеалите и заветите на участниците в национално-освободителното движение.

Една от цитираните от него поръки бе "законът да бъде прилаган еднакво към всички, без разлика на положението в йерархията и в институциите"

"Най-големият урок е, че българите успяваме, когато сме обединени в своите задружни сили, както казваше Апостолът. Предизвикателствата са други, но ако бъдем единни, ще успеем да преодолеем тези предизвикателства и да изпълним заветите на онези, които жертваха живота си за България", заяви пред събралите се стотици софиянци Първанов.

Той припомни и друго послание на Васил Левски, че целта на борбата за независимост е "да добие чест и слава нашето мило отечество българско, за да бъдем най-сетне и ние равни с другите европейски народи". "Ако трябва да прочетем сега това послание, "равни" означава не просто да бъдем достоен член на европейското семейство, означава да съхраним и развием своята национална идентичност в многоликия облик на Европейския съюз. И особено важно - да съкратим тази разлика, тази дистанция в икономическо отношение между българите и по-напредналите в икономически план държави", каза още държавният глава.

Българската свобода е извоювана с много скъпи жертви; тази саможертва ни натоварва с тежка отговорност. Тя ни оставя един дълг, който не може да бъде изплатен с думи, макар и силни и красиви. Тази отговорност, този дълг има своя критерий на измерване в онова, което правим ежедневно. Само така ще преценим дали ние следваме онова, което ни завещаха славните ни предци, дали сме в състояние да реализираме техните идеали или ще се оставим на бездействието си", заяви Първанов.

По-рано през деня се състоя и церемония по издигането на националното знаме пред Паметника на незнайния воин в София. На нея присъстваха премиерът Бойко Борисов, председателят на Народното събрание Цецка Цачева, вицепремиерите Цветан Цветанов и Симеон Дянков, военният министър Аню Ангелов, представители на Столична община, депутати, омбудсманът Гиньо Ганев и много граждани.

В София бе отслужена и панахида за загиналите руски войници и офицери по време на Руско-Турската освободителна война в Руското военно гробище. Върху всеки гроб бяха поставени по два червени карамфила.

На паметника Шипка също се състояха обичайните празненства, в които са включиха поразделения на Българската армия, хиляди граждани се качиха на върха.Заедно с тях бяха и дипломати, кметове, областни управители, народни представители от Старозагорска и Габровска област. Вицепрезидентът Ангел Марин подчерта в тържественото си слово, че дългият път на робството до освободителната война води до Шипка.

Националният трибагреник бе издигнат тържествено още рано сутринта на 15-метров пилон на една от входно-изходните артерии на Пловдив. Честването на 132-рата годишнина от Освобождението и националният празник на България събра пловдивчани пред Паметника на руските освободители.

В чест на Трети март стотици варнеци участваха в традиционното шествие по улиците на града до Морската градина.

В Русе официалната церемония по повод Националния празник бе пред Паметника на свободата. В празника участваха представителна военна част, духовия оркестър на града и артисти. Паметникът на свободата е вече на 100 години, а на неговото откриване е била и Райна Княгиня.

Тържествени церемонии и поднасяне на венци имаше и във всички останали областни центрове и големи градове.

За първи път Освобождението на България се чества на 19 февруари 1880 г. като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори и заключение на Санстефанския мирен договор. От 1888 г. се празнува като Ден на освобождението на България. За първи път празникът се чества по нов стил на 3 март 1917 г. На 5 март 1990 г. денят е утвърден за Национален празник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

428 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Болен Лидеров
    #437

    И предполагам, че много плод ще принесе житеното зърно, след като погине.PS. На псевдопатриотите, които ни поставиха под ново османско робство скоро ще им дойде краят. И без "Луфтханза" ще се приземят в затвор по стандартите на ЕС. Не миришат парите на ония ми ти Дизраели и Сюлейман паша, нали Боленчо.

  2. mehmed
    #436

    samo che rusite ubiha pra-diado mi i diado mi, a az ne uspiah da ofeikam prez 80-te, a sega iskate da praznuvam?

  3. Stenley
    #435

    Jiv(a) i Zdrav(a)!

  4. по Грую
    #434

    Величиство !3 март е рождения ден на император Александър ІІ,затова и СанСтефанския мирен(предварителен) договор е подписан на тази дата !Между другото на тази дата е публикуван и подписаният от същия този император "Акт за отмяна на крепостното право в Русия".За което получава заслужено и прозвището "Освободител" .Да не се ласкаем,че това е станало заради освобождението на България от турско иго.

  5. Васил Левски
    #433

    Народеее!

  6. по Грую
    #432

    история на България.Дъълбок поклон на руските войници,офицери,медицински чинове и цивилни ,оставили костите си по бойните полета на България за нашето освобождение .Независимо от това какви конкретни цели е преследвал император Александър ІІ,той е мотиврал своята армия с идеята за "освобождение на поробените братя християни на Балканите ". Това ,всеки непредубеден, може да го прочете в Указа за обявяване на война на Турция.Тези, които четат моите постинги ,знаят моето отношение към руските имперски

  7. по Грую
    #431

    полски и финландски офицери и войници,от състава на руската императорска армия,освен руските и румънските.А така също и грузинци,азери,арменци,украинци ,белоруси,латвийци,естонци и литовци.Така,че трябва да се поканят официално на празника и представители на всички държави,които по това време са били част от Руската империя.

  8. reakzioner
    #430

    Браво попе, и ти веднъж да напишеш нещо разумно. Но почакай малко, мигом форумните секатнти ще оплюят и този наш светъл празник, които би трябвало да сплотява българите.

  9. Историк
    #429

    На 3 март 1878 е подписан Предварителния договор между Русия и Турция за прекратяване на войната.В този договор България нито е участвала като страна, нито се споменава като име. Във всички руски документи от онова време се говори за "Дунавски територии", пак без да се споменава името "България".За освобождение може да се говори едва след Берлинския конгрес. Но важен факт е, че преди него Външните министри на Русия и Великобритания - граф Шувалов и лорд Солзбъри - подписват прочутото споразуминие, според което България е разделена на 5 части.Та какво празнуваме днес?

  10. reakzioner
    #428

    Сигурно е имало и най малко един чукча!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.