Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България отбеляза 20 г. членство в организацията на франкофонията

4 коментара

България отбеляза 20 години от присъединяването си към Международната организация на франкофонията в столицата в сряда. Тържеството бе организирано от френското посолство и е завършек на целогодишната поредица от събития и инициативи, посветени на френската култура и образование, организирани от Френския институт в България.

Присъствието и разпространението на френския език в България води началото си от традицията на разпространяването на образование от католическите конгрегации в България още от средата на XIX век, продължена със създаването на гимназиите с преподаване на френски език през 1946 г.

Отварянето за света на франкофонията, изповядващ всеобщите ценности на свободата на словото и културното многообразие, намира конкретното си изражение след завръщането на България към демокрацията и с присъединяването ѝ към франкофонската общност, първо като асоцииран член (1991 г.), а след това и като пълноправен (Пета среща на върха на франкофонията на остров Мавриций през 1993 г.).

С около 220 милиона говорещи (2010 г.), френският е петият най-говорен език на планетата и единственият, заедно с английския, който присъства на петте континента. 77-те държави и правителства на Международната организация на франкофонията съставляват повече от една трета от членовете на ООН.

От момента на присъединяването си България участва пълноценно във функционирането на институциите на франкофонията. По инициатива на страната ни се създава и Франкофонският институт по администрация и управление (IFAG), учебен център с международно измерение, който отворя вратите си в София през 1995 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Единствената причина България да е член на фрнкофонската организация е Желю Жабата. Франция е една повехнала дама на която никой не и обръща внимание, така че и интереса на Ганьо Балкански е нещо за въпросната дама. Френския отдавна не е международния език който някога е бил. Английския му е майката да се знае днес. Френски се говори само във бившите френски колонии в черна Африка. Няма нито една благоденстваща бивша френска колoния. Толкова за френската култура и език.

  2. Анонимен
    #3

    франкофония шекер

  3. Анонимен
    #2

    Каква франкофония, какви пет лева? Кой говори френски в България, освен няколко престарели интелектуалци, във Френската гимназия и френските колонии в Африка. Света говори на английски и всичко е на английски.. Франкофонията е измислена организация да "усвоява средства"

  4. Анонимен
    #1

    Каква франкофония ни тресе още незнам! Половината са учили френски като слушали сведението за нивото на река Дунав по Хоризонт. Не сме били френска колония,не съм чувал някой французин да е участвал като доброволец за свободата на БГ от турците, през 1св ни пратиха техните сенегалци да безчинстват и изнасилват българите в македония. Колко българи са чели в оригинал Волтер,Монтескьо,Русо......ала-бала,само се подмазваме ама изгониха циганите, които искаха да станат социални франкофони и ни ги връщат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.