Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България отказа екстрадирането на Мехмед Явуз в Турция

Кюрдът с германски паспорт беше заплашен от 6 години затвор в южната ни съседка

0 коментара
България отказа екстрадирането на Мехмед Явуз в Турция

Варненският окръжен съд отказа да екстрадира кюрдът с германски паспорт Мехмед Явуз в Турция, където има присъда за участие в организацията ПКК, обявена от Анкара за терористична. Това става ясно от съобщение на съда във Варна.

Случаят нашумя в българските и германските медии през септември и бе разгледан дори от местното правителство на Северен Рейн-Вестфалия, според германския вестник "Генераланцайгер". Развитието на делото се следеше и от германското правосъдно министерство, както и от посолството на Германия в София.

Историята

Мехмед Явуз пристига със съпругата си Гюлшен в България на почивка в Златни пясъци на 2 септември. На летището във Варна обаче е задържан. Причината е червена бюлетина на Интерпол – Анкара от 22 август 2009 г. Тя е издадена във връзка с издирването на Явуз заради присъда от 6 г. и 3 месеца затвор, заради участие в терористична организация PKK/KONGRA в Турция, според българското обвинение.

Явуз разказва, че като студент в Турция е бил подложен на натиск заради политическите му възгледи и етническия му произход. Той е кюрд и го обвиняват, че пропагандира идеите на ПКК. "През 1995 г. исках само да бъдат премахнати забраните върху майчиния ми, кюрдски език и да бъде признато съществуването на етническата ни общност, тази на кюрдите", казва Явуз пред "Дойче веле". Той твърди, че никога не е бил член на ПКК.

Следва арест, изтезания и осъдителна присъда в Турция за Явуз. Той пристига В Германия като бежанец през декември 2001 г. и иска политическо убежище. Година по-късно го получава, а от 2009 г. е гражданин на Германия. Днес 44-годишният Явуз работи като социален педагог в Бон.

Делото

В днешното съдебно заседание становището на Варненската окръжна прокуратура беше, че не трябва да се уважи искането за предаването на Мехмед Явуз на Турция.

Причината - той е бил свален от всички бази данни на Интерпол, тъй като издирването му е било по искане на филиала на организацията в Анкара по политически причини, което е нарушение на конституцията на Интерпол, аргументира се прокуратурата.

Според обвинението са налице основания за отказ за екстрадиция, тъй като мъжът е със статут на бежанец и гражданин на Германия.

Защитникът на Явуз също сподели становището на прокурора. "Ако Мехмед Явуз бъде върнат в страната си може да бъде подложен на тежко посегателство срещу неговата лична неприкосновеност и свобода", каза адвокатът му.

След прегледа на доказателствата Варненският окръжен съд отказа екстрадицията по искането на Главна републиканска прокуратура - Адана, Турция, на лицето Мехмед Явуз, който е роден в южната ни съседка и притежава германско гражданство.

Съдът измени и мярката му за неотклонение от "домашен арест" в "подписка" – до приключване на производството.

Недоразумението

До задържането на Мехмед Явуз от българските власти се стига заради недоразумение и пропуск от страна на германските власти. Това става ясно от запитването на депутатката от "Зелените" в местния парламент на провинция Северен Рейн-Вестфалия Бериван Аймаз.

Тя поиска да разбере защо Мехмед Явуз не е бил предупреден от германските власти, че Турция иска неговото екстрадиране.

Аймаз напомни за оповестеното през 2017 г. от вътрешния министър Херберт Ройл намерение да бъдат прегледани всички искания за издирване на турските власти по линия на Интерпол и съответно застрашените лица да бъдат предупредени.

От отговора на министъра излиза, че това се дължи на една случайност: Искането на Турция за Мехмед Явуз е по-старо – от 2009 г., а германските власти са подложили на проверка само случаите от последните пет години.

След намесата на германските власти е била свалена червената бюлетина за издирване на Явуз от Интерпол. Именно това даде основание на българската прокуратура и съдът да откажат екстрадирането му в родината.

"Начинът, по който правителството на Ердоган се отнася с противници на режима, е просто чудовищен. Случаят с бонския гражданин Мехмед Явуз показва ясно, че турското правителство систематично злоупотребява със структурите на Интерпол, за да преследва и тормози критици на режима и в чужбина", е коментирала Бериван Аймаз, цитирана от "Генераланцайгер".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.