Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България отново привика македонския посланик заради провокация

Пак е поругано българското знаме на фона на изявления, че ЕС е "морално" задължен да приеме Скопие

34 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Българското външно министерство отново привика временно управляващия посолството на Северна Македония в София Владимир Кръстевски на разговор и му връчи протестна нота, след като за пореден път бе поругано българското национално знаме.

Този път е свалено знамето от Търговско-икономическото представителство в Генералното консулство на Република България в Битоля. Увреден е и пилонът.

Така на фона на призивите на македонския премиер Зоран Заев, че ЕС има "морален" ангажимент да приеме Скопие, в страната продължават провокациите към България.

"Всяко действие, израз на омраза срещу друга държава или нейните граждани, противоречи на основните ценности на съвременните демократични общества и пречи на утвърждаването на добросъседски отношения. В хода на срещата беше изразена отново загрижеността на българската страна от зачестилите случаи на атаки и проява на агресия, провокирани от омраза към България, включително спрямо граждани на Република Северна Македония с български произход или такива, симпатизиращи на страната ни", съобщиха от МВнР.

Македонското външно министерство за пореден път бе принудено да осъди поругаването на българското национално знаме.

"Този вандализъм и безотговорно действие на индивид, чиято самоличност ще подлежи на проверка от властите, по никакъв начин не трябва да се приравнява с населението на този традиционно консулски и космополитен град", посочват от македонското външно министерство.

Това обаче не е изолиран акт. Зад подобни случаи досега стояха представители на най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ, която защитава позиция за недопускането на каквито и да е компромиси към България.

Вандалската постъпка даде възможност и на българската ВМРО да се включи по темата.

"България трябва да защити националния си интерес и да изиска предприемането на конкретни мерки срещу извършителя, а също и гаранция, че държавата Северна Македония ще противодейства на тази позорен акт, превърнал се вече в тенденция", посочи евродепутатът Ангел Джамбазки.

Според македонското външно министерство "подобно изолирано и неконтролирано поведение не допринася за усилията за задълбочаване на приятелството, добросъседството и сътрудничеството между двете страни, както и за съвместните усилия за задълбочаване на интеграцията между РСМ и Европейския съюз".

Фактите обаче са, че досега македонското правителство начело с премиера от СДСМ Зоран Заев отказва да направи реални стъпки, за да удовлетвори изискванията на България.

Така Скопие буксува на едно място от месеци. Сегашният ротационен председател на ЕС Словения обяви за приоритет присъединяването на страните от Западните Балкани, но не се очертава промяна на българската позиция. София отказва да одобри преговорната рамка на Северна Македония за ЕС и така процесът остава блокиран.

Преди ден Заев коментира, че "всички държави от ЕС са съгласни, че Република Северна Македония е изпълнила това, което се изисква от нея, а сега ЕС има морално задължение да изпълни обещаното".

Заев коментира, че членството на страната в ЕС е перспектива и без алтернатива, въпреки разочарованието от блокирането на процеса на евроинтеграция от България.

Според него това, че страната е изпълнила всички критерии, е било потвърдено с решението и препоръката на Европейската комисия да се проведе първата междуправителствена конференция със Северна Македония, чиято организация по-късно беше блокирана от България.

"Всички реформи в страната са изпълнени или са в ход, с нашите съседи решихме въпроси, които бяха отворени в течение на няколко десетилетия. Северна Македония е успешен модел на функционална мултиетническа общност и лидер на регионалното сътрудничество, а с членството в НАТО ние се превърнахме във фактор за стабилност в Западните Балкани", каза Заев.

Гърция и Северна Македония регулираха успешно отношенията си с Преспанското споразумение, докато България не успя да направи това с договора за добросъседство от 2017 година.

За октомври е планирана и среща на върха между ЕС и Западните Балкани, като Скопие се надява дотогава България да вдигне блокадата и да одобри преговорната му рамка за ЕС.

Засега обаче няма никакви изгледи това да се случи, а евентуалните нови избори у нас на практика правят невъзможен бърз пробив.

Служебното правителство каза, че следва рамковата позиция от 2019 година за Северна Македония, която е изпълнена с "червени" линии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #34
  2. Kitko
    #33
    Отговор на коментар #25

    Посредник? Някой друг да дойде и да ми каже з амоята история? Той знае повече от нас, така ли? Това с посдредниците го забрави. Ние имаме нашите изисквания. Ако искате да влзете ги спазвате. Пример ще ти дам. Вкъщи който влиза се събува. Ако искаш да ми дойдеш на гости се събуваш и ти. Ако не се събуеш стоиш пред вратата. Избора си е твой. Вземете най-накрая да го прилагате този договр на дела а не на думи

  3. Борис
    #32
    Отговор на коментар #18

    Като не е имало и няма геноцид спрямо българите във Вардарска Македония, как така от над 1 млн. българи и нула "македонци", през 1913 г., сега, по официални данни, в РСМ има само около 5 хил. българи?

  4. 4ubri4ka
    #31
    Отговор на коментар #30

    Ще бъдем "срекни", ако напишете истината.

  5. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #30
  6. 4ubri4ka
    #29

    Значи хем крадат българската история, хем се оплакват, че не им даваме да крадат! Няма такава наглост!

  7. 4ubri4ka
    #28
    Отговор на коментар #27

    Павле, щом за вас историческите факти са без значение, измислете си нова история, но не на базата на българската, и ще се разберем. Примерно, че македонците са от Марс. И че на Марс говорят на македонски. Марсианците не са в ЕС и няма да има вето!

  8. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #27
  9. 4ubri4ka
    #26
    Отговор на коментар #25

    Павле, вашата история е пълна фалшификация. Няма друга такава в света.

  10. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #25

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.