Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България пак не отговаря на политическите критерии за еврото

3 коментара
България пак не отговаря на политическите критерии за еврото

България за поредна година отговаря на формалните икономически критерии, но не и на неформалните политически условия за членство в еврозоната.

Това става ясно от поредния "Конвергентен доклад" на Европейската централна банка, който изследва готовността на държавите от ЕС за членство в зоната на общата валута.

От седемте страни, които искат да се присъединят към еврозоната, нито една не отговаря на всички критерии, се посочва в документа. В него са оценени икономиките на България, Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.

България отговаря на критериите за инфлация, дългосрочен лихвен процент, влиза и в маастрихтските критерии за дефицит и дълг. В последните две години страната не е участвала във "Валутно-курсовия механизъм II" (ERM II), каквото е другото изискване, но валутният курс е фиксиран към еврото заради борда, се посочва в доклада.

Въпреки че отговаря на всички числови критерии, страната няма да получи "зелена светлина" за еврото, докато не завърши успешно започналия преглед на активите на банковия сектор и докато не подобри конкурентоспособността на икономиката си, твърдят запознати с преговорите.

ЕЦБ се притеснява и за устойчивостта на резултатите по отношение на инфлацията и дефицита.

Според доклада като цяло икономиките на всички страни се намират на здрава основна, но техните закони не са в съответствие със стандартите на ЕЦБ.

"Разглежданите седем държави са в съответствие с повечето от количествените икономически критерии, но никоя от тях не отговаря на всички задължения, предвидени в Договора, включително критериите за правно сближаване", заяви ЕЦБ.

Правната рамка в нито една от седемте страни не е напълно съвместима с всички изисквания за приемане на еврото. Остават в сила несъвместимостите по отношение на независимостта на Централната банка и по-специално институционалната и финансовата независимост на техните централни банки, както и личната независимост, се посочва в доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #3
  2. БВП на България е 40 млрд евро! А този на Германия 3 трилиона евро. ВСички стоки и услуги, произведени у нас са колкото на средно голям германски град-50 000 души! Българската икономика е пренебрежимо малка към немската. И някаква инфлация от изравняване на цените също би била пренебрежимо млака-един от основните официални аргументи, защо НЕ НИ приемат в Евро зоната!

  3. Калико Джо
    #1

    Щом Швеция не става, какво остава пък за нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.