Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България плаща за руския газ двойни цени на пазарните в ЕС

Шансове за промяна обаче има, ако се търсят алтернативни доставки, нови технологии

12 коментара
България плаща за руския газ двойни цени на пазарните в ЕС

През тази година България бележи лек спад на и без това ниското си потребление на природен газ, а транзитът на руски газ през територията ни в момента е намалял двойно. В същото време българските потребители плащат двойно по-високи цени за синьото гориво спрямо постиганите пазарни на европейския газов хъб в Баумгартен (Австрия), а на по-ликвидния газов център в Холандия тарифите са още по-ниски заради растящия износ на втечнен газ от САЩ.

България има шанс да постигне по-добри цени на газа спрямо сегашните 266 долара за 1000 куб. м, след като обаче реализира газовата връзка с Гърция, газовата борса, хъба "Балкан" и дори спорния руски газопровод "Турски поток", коментира председателят на Балканската и Черноморска петролна асоциация (БЧПА) Валентин Кънев. Той участва в дискусия за проблемите на петролните и газови пазари, организирана от Българската петролна и газова асоциация във вторник.

По думите му, държавният газов доставчик "Булгаргаз" трябва да си изиграе добре картите в провежданите преговори с "Газпром" за промяна на съществуващия договор, както и да е по-активен в търсенето на алтернативни доставки на много по-ниски цени от газпромовските. Кънев дори коментира, че при изключително ниските пазарни цени на втечнения газ, "Булгаргаз" дори може да си позволи с икономиите да покрива плащанията към руския доставчик по клаузата "вземай или плащай".

319 млн. долара повече за газ в последните 6 години

Като пример той даде обявените от "Булгаргаз" постигнати по-ниски с 10 процента цени на друг вносен газ чрез търг, проведен през пролетта и чрез директно договаряне с търговци. Все пак Кънев уточни, че тази информация няма как да бъде потвърдена, тъй като договорите са тайни, както и че цитираните от него двойно по-ниски цени в Баумгартен не включват разходите по транзита. Дори и при това положение, по изчисления на БЧПА, в последните шест години България е платила 4.680 млрд. долара за природен газ, което е с 319 млн. долара повече, отколкото ако го беше купила от централно-европейския хъб в Австрия.

Намаленият транзит на руски газ през България експертът обясни с това, че Турция и Гърция са увеличили вноса си на втечнен газ. Друг фактор е спадът на потреблението в региона, което вероятно няма да се промени на фона на забавящите се икономики.

Според Кънев ниските газови цени на европейските хъбове ще се задържат поради засилващия се добив на природен газ в САЩ, който от началото на 2019 г. бележи ръст от 12 на сто и съответно увеличаващия се износ на втечнен газ. Отделно, заради забавянето на китайската икономика и спада на потреблението, се пренасочват количества от там към Европа, посочи председателят на БЧПА. "Силен е и натискът на новите технологии като превръщането на танкери за газ в своеобразни плаващи хранилища, където разходите са ниски, корабите бързо се преустройват и вече краткросрочните договори са конкурентни на дългосрочните", каза още специалистът.

Шанс за подобряване все пак има

Проблем на българския газов пазар е, че не е диверсифициран, а предстоящата да стартира газова борса засега разчита само на държавния "Булгаргаз". Ако обаче създаденото дружество за управление на газовата борса у нас "Газов хъб Балкан" си взаимодейства в регионалните и европейските газови борси, може да се постигне ликвидност и да се постигне намаляване на сегашните цени за потребителите, смята още Валентин Кънев.

Към момента 100% от акциите на дружеството "Газов хъб Балкан" принадлежат на държавния газов оператор "Булгартрансгаз", но се предвижда до 49% от тях да бъдат предоставени на други физически и юридически лица. Според Кънев газовата борса и хъб има шанс да се развие, ако в това дружество влязат български и регионални търговци, както и оператори на регионални газови находища и други класни играчи.

Тромави и сложни процедури за проучвания

Шанс за диверсификацията на газовите доставки и намаляването на цените дават и проучванията на нови потенциални находища у нас, стана ясно по време на кръглата маса.

Костадин Сирлещов, управляващ партньор, ръководител "Енергетика, проекти и строителство" в компанията "Камерън Маккена" (Cameron McKenna – CMS), посочи, че през последните години инвестициите в проучвания и търсене на нефт и газ у нас са нараснали четири пъти. И макар да има четири неуспешни сондажа в дълбоките води на Черно море, се провеждат и изследвания на сушата. Сирлещов обаче коментира, че в момента у нас процедурите по търсенето на нефт и газ, регистрирането на търговско откритие и получаването на разрешително за експлоатация са тромави и юридически сложни. Това пречи на сега присъстващите компании да набират по-бързо финансиране за проучванията и да продават дялове от разрешителните си за български терени. Има законови проблеми и при превръщането на стари сондажи в газохранилища, което пречи на проекти, които са част от решенията за гъвкав пазар и бърза реакция при промяна на цените на суровината, стана ясно от думите на Сирлещов.

Местни перспективи

Макар че добивът на местен газ в момента е символичен, браншът се надява това да се промени заради редицата издадени разрешителни за търсене на нефт и газ у нас. Последното такова е предоставено на регистрираното в Денвър, САЩ, обединение между италианска и американска фирми тази пролет. "СПМ България" с акционери миланската "Сочиета Петролифера Медитеранеа СРЛ" и тексаската "Оро Негро Експлорейшън ЛЛС" в следващите пет години ще проучва терена "Блок 1-25 Враца-запад", чиято площ е близо 5 хил. кв. км и обхваща областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч и София.

По думите на представителя на дружеството Ангел Семерджиев, който беше шеф на Комисията енергийно и водно регулиране, а преди това и на "Булгартрансгаз", находището е доказано перспективно и очакванията са в него да има над 7 млрд. куб. газ. Какви са точните обеми, трябва да покажат предвидените 2D и 3D проучвания. До края на 2019 г. трябва да бъдат избрани изпълнителите на тези изследвания, а в момента се проучват наличните данни от правени сеизмични изследвания през 1980-те години, каза Семерджиев. Оптимизмът на компанията е подхранен от това, че близо до терена е находището "Девенци", в което е регистрирано търговско откритие, както и бившето "Чирен", което днес е превърнато в газохранилище.

Макар очакваните количества от "Враца-запад" да са малко повече от двугодишното потребление на страната, Семерджиев смята, че проектът е икономически изгоден, тъй като в региона има изградена газова инфраструктура, а и разходите за дови на газ от сушата са по-ниски отколкото в морето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #12
    Отговор на коментар #11

    Ами да си вземат, ама как да стане като в договора с РФ пише "вземи или плати". Та и да си вземат от другаде пак трябва да плащат на РФ.

  2. Венелин Велев
    #11

    80-те процента обясняват на журналисти! Вальо си остана с тясно специално образование, завалията. Затова не научи, че сравнение се прави при равни други условия. Нерде дългосрочен тръбен договор, нерде катадневена покупка на женския пазар в Европа. Ми като е по евтин в Европа, докарайте си оттам, бе! А още по-добре от Тексас, щото там попътният газ върви с отрицателни цени. Дават ти пари, за да го вземеш от оператора на блока. Щото инъче отива на факела, а за правото да си изгориш газа се плаща висока такса. Та, добивниците са каил да платят малко на този, който ще ги освободи от скъпи разходи... Абе, свят голям, експерти всякакви... Горките журналисти и слушанели/зрители.

  3. Дони Тръмпушката
    #10

    И не само това. Не само, че Р. Овч. "предоговори" в самоинициативен порядък почти двойно по-високи цени на руския газ, но и "предложи" да бъдат намалени двойно транзитните такси от които България печелеше. Руснаците изобщо не се поколебаха да подпишат светкавично това "предложение". По сметки на икономисти до 2014-та сме загубили 9-10 милиарда EUR. С по-пресни сметки не разполагам, но със сигурност загубите са умопомрачителни.

  4. lz2gkk
    #9

    Този път плъха #5 е прав. Р.Овч. прекрати предсрочно изгодния договор на Костов с друг, но на по-висока цена. И с обяснението по телевизията, че само отначало щяло да бъде по-скъпо, но след това цената щяла да падне много.

  5. balrogbg
    #8
    Отговор на коментар #5

    Защото няма да могат да ви плащат да тролите.

  6. balrogbg
    #7

    Все пак сме съветска колония, колкото ни определят толкова ще плащаме.

  7. Лизи Гугуткова
    #6

    МВФ направи песимистична прогноза за растежа на световната икономика тази година-тя ще бъде само 3%. Положението на Русия е още по-лошо: страната ни изостава почти три пъти по този показател. В същото време, Москва има отрицателно въздействие върху съседите си … https://www.gazeta.ru/business/2019/10/15/12756914.shtml

  8. т€еритория на Мики Маус
    #5

    Въпрос на договори и формула! Вие-съдиите, дето са ваши-защо не вкарахте в затвора Р.ОВЧ. за предсрочно прекратен ИЗГОДЕН газов договор, с нанесени щети за стотици милиони?

  9. Калико Джо
    #4

    Е да, ама те са ни двойните освободители и за нас са като слънцето и въздуха за всяко живо същество...

  10. Bлaдo
    #3

    ПЛЪX???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.