България победи Малта с 1:0 в квалификацията за Евро 2016

Успехът върна отбора в битката за третото място, даващо право на бараж

0 коментара

Националният отбор на България постигна трудна победа срещу Малта с 1:0 в европейската квалификация от група "Н" на стадион "Та Кали" за Евро 2016. Единственото попадение в срещата беше дело на Ивелин Попов в 56 минута с красив удар от въдуха.

Това е втори успех за националния ни отбор в европейските квалификации, с който вече имаме осем точки в групата преди домакинството с Норвегия. Скандинавците завършиха у дома 0:0 с Азербайджан и са само на две точки преднина преди сблъсъка на "Васил Левски“ за третото място.

Българските национали имаха шанс да спечелят срещата с по-изразителен резултат, но Илиян Мицански беше неточен при изпълнението на дузпата в даденото продължение на първата част, а Станислав Манолев удари горната греда в 92-ата минута на срещата.

Двубоят

В началото на срещата домакините от Малта имаха надмощие над българския отбор. Първото центриране от фаул беше спасено от Божидар Митрев. В четвъртата минута на срещата Алфред Ефилонг проби през зоната на Бандаловски и след това стреля над гредата на "лъвовете", които бяха подкрепяни от 300-400 българи по трибуните.

В петата минута Станислав Манолев отправи първи изстрел далеч от целта. Веднага след това "трикольорите" започнаха да пресират. В 19-ата минута Попов от фаул стреля над стената, но Хабер с плонж изби. Последва равностойна игра преди да се наложи Митрев да спасява в 32-ата минута на срещата. Тогава Брифа проби по дясното крило, след което преодоля защитник и стреля силно. В 41-ата минута Мицански се откъсна от защитата и сам срещу Хабер стреля от 15 метра, но вратарят спаси.

В края на първата част отлично подаване на Попов изведе Владимир Гаджев в наказателното поле. Кавалиери го повали и реферът Ставрев отсъди дузпа въпреки протестите на домакините. Зад топката застана Мицански, който стреля вдясно от вратата и топката излезе в аут.

Второто полувреме на срещата започна с нов пропуск за България. Алексндров проби отдясно и центрира, но Попов от два метра не успя да засече топката във вратата, като само я отклони леко и тя излезе в аут. Новото попълнение на "Спартак" Москва все пак даде преднина на "лъвовете" в 56-ата минута след точен с удар от воле от 15 метра. Това беше десети гол на Ивелин Попов за България.

Мицански с глава пропусна да удвои в 58-ата минута, когато Хабер отново спаси. В следващите 15 минути домакините се откриха и започнаха да търсят изравняване. Петев пусна Георги Миланов и Ивайло Чочев на мястото на Александров и Попов, който обра овациите на родната публика.

Домакините също направиха смени и започнаха да играят по-офанзивно. Тимът на Петев бе видимо изморен и след излизането на Попов съвсем спря да атакува.

В 89-ата минута опасен фаул пред границата на наказателното поле беше пратен в ръцете на Митрев. Във втората минута на продължението Манолев удари горната греда с красив удар, а при следващата атака пред нашата половина завърши без изравнителен гол. Така България записа втора победа в групата и прекъсна серията от шест мача без успех.

Останалите срещи в групата

В останалите двубои от нашата група завършиха с равенства. Хърватия и Италия си вкараха по един гол, а Норвегия и Азербайджан не записаха точни попадания.

Двубоят за първото място в групата между отборите на Хърватия и Италия в Сплит завърши 1:1. Марио Манджукич откри за домакините в 11-ата минута, а в 36-ата Антонио Кандрева изравни след изпълнение на дузпа. Селекционерът на "Скуадра адзура" Антонио Конте направи две принудителни смени след травми на Джанлуиджи Буфон и Лоренцо Де Силвестри.

"Де Силвестри има проблем с коляното и му предстои да се завърне в Генуа, където ще мине допълнителни изследвания. Положението с него предизвиква тревога. Буфон има доста неприятна прорезна рана и ще се наложат като минимум поне 10 шева. Травмата си той получи при гола", каза докторът на националния отбор на Италия Кастелачи след срещата.

Сблъсъкът на стадион "Полюд" в Сплит се игра пред празни трибуни заради наказанието, което УЕФА наложи на Хърватия след мача им с Норвегия (5:1) през пролетта. Тогава местните запалянковци отправяха расистки обиди към съперниците, имаше и множество бомбички и димки, заради което последва суровата санкция.

В началото на септември "Скуадрата" приема Малта и България, а Хърватия гостува на Азербайджан и Норвегия.

Другата среща в нашата група между Норвегия и Азербайджан завърши с нулево равенство в Осло и така се откри шанс за България, отборът да стигне до бараж за Евро 2016.

Двата тима изиграха равностоен мач, като гостите от Азербайджан показаха много спокойна игра в отбрана и рядко допускаха опасности пред вратата си. Освен това на няколко пъти застрашиха и вратата на домакините, което можеше да направи новините от Норвегия още по-добри за българския отбор. Най-чистото положение все пак бе за скандинавците и дойде през втората част, когато резервата Пол Андре Халанд се озова сам срещу вратаря Камран Агаев, но не успя да го преодолее. В състава на норвежците като титуляр личеше името на младия талант Мартин Йодегор, но и това не помогна на тима за трите точки.

По този начин Норвегия остава на трето място в група "Н" с десет точки. След победата над Малта, България е с две по-малко. Двата тима имат мач помежду си в София и при победа нашите ще станат фаворити за класиране на бараж.

Начело в групата е Хърватия с 14 точки. Италия има с две по-малко. Трети са Норвегия с 10 точки, а България е четвърта с 8 точки. След нас са отборите на Азербайджан с 4 точки и Малта – с 1 точка. Всички отбори са изиграли по шест мача в групата.

Реакциите

"Изцяло доминирахме в мача. Създадохме доста голови ситуации. Щастливи сме от спечелените три точки. Поздравления за момчетата. През втората част също продължихме да доминираме и показахме нужния характер. Ако нямахме шанс за класиране, нямаше да стана треньор на националния отбор. Сега шансовете ни са по-големи", заяви треньорът Ивайло Петев след мача на българите с Малта.

Той обеща през септември в София националният ни отбор да изиграе по-добър мач срещу Норвегия. "Тогава ще изглеждаме по различен начин, тъй като след края на сезона психическото и физическото състояние на футболистите не е най-доброто", каза Петев.

Станислав Манолев определи мача с Малта като "тежък". "Пропуснахме доста положения. Беше тежък мач. Домакините играха пред почти пълен стадион и беше тежко. Въобще не сме си мислили, че може да не победим", коментира Манолев след двубоя.

Националният вратар Божидар Митрев остана доволен след победата над Малта. "Знаехме, че мачът ще е тежък. Футболистите на Малта играят на предела на възможностите си, действат прибрано, разчитат на контри. Ние изпуснахме няколко добри положения, но се радвам, че спечелихме“, каза Митрев.

"Цяла седмица слушаме простотии след мача с Турция. Аз смятам, че играхме прекрасно. Който е гледал мача с турците, знае. Какво си казахме през седмицата? Целият отбор се събра и си казахме да не обръщаме внимание на това, което се пише. Прекалено голяма помия се излива срещу нас от всички страни. Радвам се, че днес усилията ни бяха възнаградени", допълни  Митрев след успеха в Малта.