Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България под контрола на МВФ, макар и с предпазно споразумение

0 коментара

Рейтинговите агенции "Стандарт енд Пуърс" и ФИТЧ категорично са препоръчали България да продължи споразумението си с МВФ, макар и в по-леката форма - предпазно. Това стана ясно от изявление на заместник финансовия министър Красимир Катев в предаването "Портфейл" на Дарик радио.

Сегашното 2-годишно стендбай споразумение на България с фонда завършва пред февруари догодина.

Миналата седмица Катев и финансовият министър Милен Велчев бяха на посещение в САЩ. На среща с двете рейтингови агенции в Ню Йорк, "Стандарт енд Пуърс" и с ФИТЧ категорично са подчертали, че биха гледали с много добро око, ако България не прекрати споразумението след изтичането му, а го трансформира в по-леко, предпазно. От двете агенции са обявили, че в такъв случай шансът за по-висок рейтинг и за по-добро възприятие на българската държава ще бъде по-добър.

Катев днес също каза, че ако вместо да прекрати споразумението с МВФ догодина, правителството го трансформира в предпазно, това ще бъде доста добър сигнал и за българската, и за чуждестранната инвеститорска общност. По време на Интернет-чата в понеделник зам.финансовият министър също намекна, че най-вероятно правителството няма да прекрати споразумението с фонда след изтичането на сегашното.

И при стендбай, и при предпазните споразумения съответното правителство и МВФ се договарят за конкретна програма от мерки, които трябва да се изпълняват в определени срокове. И в двата случая фондът налага и финансови ограничения, които трябва да се спазват.

Разликата е, че при стендбай споразуменията - каквото е сегашното - МВФ отпуска ефективен заем на съответната изпълнителна власт в подкрепа на платежния баланс. При предпазните споразумения също има договорена кредитна сума, която обаче се ползва от правителството само в краен случай, обикновено при неблагоприятни външни фактори, а не неблагополучия във вътрешната икономическа политика.

За евентуална трансформация на сегашното споразумение с МВФ в предпазно се заговори още в края на миналата година. Тогава ръководителят на МВФ-мисията за България Джералд Шиф обяви, че фондът сам е предложил на кабинета Сакскобургготски да трансформира в предпазно стендбай споразумението още преди неговото изтичане. Мотивът бе, че вече има натрупан достатъчен фискален резерв, с който българското правителство може да посреща плащанията по външния дълг и не се нуждае от допълнително кредитиране. Кабинетът обаче предпочете да изчака приключването на големите приватизационни сделки с Булгартабак и БТК, преди да вземе решение. Те не са финализирани и до този момент.

В същото време, от средите на управляващите напоследък зачестяват сигналите за нежелание България да продължи взаимоотношенията си с МВФ под формата на споразумение. На различни срещи с бизнеса представители на изпълнителната власт, включително и на зам.министерско ниво, са обяснявали че правителството ще може да удовлетвори исканията за данъчни преференции след февруари 2004 г., когато приключва сегашното споразумение с фонда.

Увеличава се и натискът за държавно субсидиране на различни сектори. "Отличник" в това отношение е земеделското министерство, което до момента успява да прокара почти всичките си "активни мерки" през парламента под формата на законодателни промени. За опасността през 2004 г. бюджетните разходи, разписани в различни закони, да надхвърлят недопустимо приходите в хазната, предупреди и финансовият министър Милен Велчев в доклада си до правителството, предизвикал медиен шум преди десетина дни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.