България
подкрепя налагащият се поетапен подход при определяне на участието
на ООН във възстановяването на Ирак, заяви външният министър
Соломон Паси пред парламента в отговор на актуален въпрос.
По думите му ООН има необходимия потенциал да поеме съществени отговорности в следконфликтното възстановяване на Ирак. Едновременно с това посочи, че участието на ООН в този процес не трябва да е самоцел, то трябва да е подпомагане на иракския народ да приеме управлението на Ирак в свои ръце.
Единството на международната общност по въпроса за Ирак трябва да бъде възстановено след успешното приключване на военните действия, каза още министър Паси.
Заявената от него позиция съвпада с тази на Великобритания и САЩ, макар че ясен план за действие в следвоенен Ирак все още не е обявен. Засега обаче те предвиждат план триетапен план, в чиято последна фаза се създава самостоятелно иракско правителство.
Британският премиер Тони Блеър и американският президент Джордж Буш обясниха след срещата си в Белфаст по-рано тази седмица, че ООН ще има централна роля в следвоенното възстановяване на Ирак, но няма да управлява страната.
Незименен елемент от политиката на България по иракската криза е запазването на ключовата роля на ООН в международните отношения и първостепенната отговорност на Съвета за сигурност за поддържането на мира и сигурността в света, заяви днес министър Паси.
Като стъпка към тази цел той изтъкна приетата с консенсус на 27 март т. г. от Съвета за сигурност на ООН резолюция 1472 за спешна хуманитарна помощ на иракския народ по програмата "Петрол срещу храни".
Едно е ясно - че ООН няма да играе подчинена роля по отношение на силите на коалицията, заяви посланикът на България в ООН Стефан Тафров пред bTV.
Според него едва ли целият комплекс от въпроси, свързани със следвоенен Ирак, ще бъде уреден само с една резолюция. По-вероятно е това да стане с няколко резолюции, които постепенно да уредят различните аспекти от иракската действителност след Саддам.
В момента текат неформални консултации между страните, каза посланик Тафров. Допълни, че ООН първо трябва да се заеме със спешните неща, което и прави - например, приемането на Резолюция 1472, която адаптира програмата "Петрол срещу храни" към сегашните обстоятелства в Ирак и фактически даде онези права и функции, които трябваше да се изпълняват от Ирак като държава.
Друга спешна тема, според посланик Тафров, е проблемът със санкциите срещу Ирак. По силата на съществуващите резолюции, Ирак е под санкции.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.