Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България подобрява конкурентността си

За година се изкачва с четири места в доклада на бизнес форума в Давос

0 коментара
България подобрява конкурентността си

България е направила сериозна крачка в подобряването на конкурентоспособността си и за година се е изкачила с четири позиции до 50-то място сред 138 държави. Това сочи докладът за глобалната конкурентоспособност 2016-2017 г. на Световния икономически форум – Давос, представен у нас от Центъра за икономическо развитие в сряда.

Така страната ни затвърждава тенденцията за подобряването на своята конкурентност в последните години. От 2011 г. България се е придвижила от 74-то до 50-то място и сега изпреварва по този показател редица страни от ЕС като Словения, която е 56-та в класацията, Румъния - 62-ра; Словакия - 65-та; Унгария - 69-та; Хърватия - 74-та. От държавите, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., по традиция най-добре се представя Естония, която е 30-та, а непосредствено след нея е Чехия.

В световен мащаб най-конкурентоспособни остават Швейцария, Сингапур и САЩ.

Глобалният индекс за конкурентоспособност се формира на базата на 12 фактора, които обхващат цялостното икономическо и социално развитие на страните. През последната година България отбелязва напредък почти по всички фактори, но дори и при факторите с най-голям принос за доброто представяне на страната продължават някои негативни тенденции.

Факторите, които влияят в най-голяма степен за доброто позициониране на България, са технологичната готовност, макроикономическата стабилност, ситуацията на пазара на труда, зрелостта или степента на развитие на бизнеса и промените в иновативността на бизнеса, коментира пред журналисти Мира Прохазка, директор на Центъра за икономическо развитие.

За съжаление, традиционно България изостава в оценките за институциите, които са в незадоволително състояние.

Най-тежка и негативна е оценката за съдебната система и недостатъчната ѝ независимост. По този показател България заема едва 110-то място. Бизнесът оценява като недостатъчно прозрачна правителствената политика и разбира се – наличието на сериозния проблем с корупцията и престъпността. Има проблеми с недостатъчната квалификация на работната ръка, неефективната инфраструктура, затруднения достъп до финансиране и недостатъчно ефективната държавна администрация.

Корупцията е поставена на първо място като пречка за развитието на бизнеса, следвана от недостатъчна квалификация на работната ръка, неефективна инфраструктура, затруднен достъп до финансиране и неефективна държавна администрация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.