Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България подписа с “Газпром” пътна карта за развитието на мрежата си

8 коментара
България подписа с “Газпром” пътна карта за развитието на мрежата си

Пътна карта, съгласно която страните ще проучат въпроса за развитие на газопреносната инфраструктура на територията на България, при отчитане на правилата на ЕС, подписаха в събота министърът на енергетиката Теменужка Петкова и шефът на "Газпром“ Алексей Милер, съобщиха от Министерството на енергетиката в събота.

Зад тази обща формулировка, всъщност се крие договорка за работа по реализацията на втора тръба от газопровода Турски поток до Варна.

За воденето на такива преговори съобщи миналата седмица руският премиер Дмитрий Медведев. Източници на Mediapool разказват, че интензивни разговори по въпроса се водят поне от две седмици.

Офертата на руснаците била те да построят подводното трасе по дъното на Черно море, а "Булгартрансгаз" да осигури свързаността на своята мрежа така, че да може обемите да стигат до Сърбия. С този маршрут Русия смята да замени сегашните доставки на природен газ у нас от около 3 млрд. куб. м годишно, които влизат през Украйна и Румъния по т. нар. Трансбалкански газопровод.

Затварянето на досегашния маршрут е записано и в споразумението на руснаците с Турция за строежа на газопровода "Турски поток" като цяло. Отделно в офертата към Брюксел за прекратяване на антимонополното дело, концернът също е предвидил смяната на входната точка на доставките му за България, без да е посочено коя ще е тя. Освобождаването на Трансбалканския газопровод, по който в момента страната ни транзитира годишно около 13-14 млрд. куб. м руско синьо гориво за Турция, Гърция и Македония, не е проблем за България, тъй като в договора на "Булгартрансгаз" с "Газпром" за транзита има клауза "натовари или плащай" (ship or pay), която гарантира до 2030 г. на българския оператор годишните приходи от около 100 млн. долара за преноса на руски газ, независимо дали такъв има.

Една от целите на Русия в преговорите за втората тръба на "Турски поток" до България е да си спести тези разходи като договори входна точка край Варна. Българското правителство пък реагира с охота на офертата, която била за тръба с капацитет от 20 млрд. куб. м годишно, защото тръба на дъното на Черно море до Варна пасва идеално на плановете на Бойко Борисов да прави там газоразпределителен център. Амбициите му са този хъб да прекрои газовите потоци в региона и да захранва Западна Европа.

Въпреки че засега информация е предимно неофициална самото прессъобщение от Министерството на икономиката загатва, че въпросната “пътна карта” цели уреждането на отношенията именно по втората тръба на “Турски поток”.

По време на срещата, особено внимание бе отделено на въпросите по организацията на доставките на природен газ за България в дългосрочна перспектива. Алексей Милер информира Теменужка Петкова за изпълнението на проекта “Турски поток“ и изрази увереност, че създаването на нови мощности за пренос на газ през акваторията на Черно море ще допринесе в значителна степен за повишаване сигурността на доставките на природен газ за потребителите от Южна и Югоизточна Европа, в това число и за България“, съобщават от ведомството.

Министър Петкова пък е информирала Милер за “развитието и инвестициите в газопреносната система на България, както и за концепцията за газоразпределителен център“.

По време на срещата в Санкт Петербург е отбелязан ежегоден ръст на експортните количества руски газ за България, считано от 2013 година. “Положителната динамика се запазва и през 2017 година. От 1 януари до 31 май обемът на доставките е нараснал с 14,5%, в сравнение с първите пет месеца на 2016 година”, казват от Министерството на енергетиката.

 

 

 

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #8

    А този премиер Рапон какво ще прави с интерконекторната връзка с Гърция? Пак ли ще я замрази, или руснаците отново са го стиснали за топките?

  2. Българофил
    #7

    Задкулисната цел на мужикте е да сложат ръка на газопреносната ни система! След това няма да има сила, която да ги мръдне от България! Навремето даже Жан Виденов(в никакъв случай не съм му фен) се противопостави на тези им напъни! Затова рашките му спретнаха банковата криза през 1996г. Както и фалита на КТБ е тяхно дело(чрез Руската външно търговска банка) - причина - неслучването на Южен пАток!

  3. Борислав Дичев
    #6
  4. анита хегерланд
    #5

    Само в детската градина слушат приказки за удоволствие. "Купувай или плащай" означава, че ако тръбата е празна, ще се заплаща неустойка, пропуснати ползи, което води до идеята, да се поддържа потребление на газ НЕПРЕКЪСНАТО. Понеже договорът е до 2030 година и който го прекрати, ще заплати неустойка, то влизането в сила на втори договор, който конкурира първия, без той да е прекратен, означава ЛОШИ УСЛОВИЯ ЗА БЪЛГАРИТЕ, КОИТО ПРИ ВСИЧКИ ПОЛОЖЕНИЯ ТРЯБВА ДА УВЕЛИЧАТ ОБЕМИТЕ ИЛИ ДА ПЛАТЯТ ЗА ПРАЗНИТЕ ТРЪБИ. ВИЕ ЛУДИ ЛИ СТЕ?!

  5. dimitardi100
    #4

    Много добре, а по европейски правила още по-добре !

  6. Хр.Дж.Казанджиев
    #3

    Ти да видиш!!!!! С Газпром ще проучваме развитието на газопреносната инфраструктура на България!!!!!!!!!!!!!!! И това при одобрен от КЕВР 10-годишен план за нейното развитие. Какво прави правителството на Б.Б. и министъра на енергетиката Т.П.? Това което направи през 1996 г.правителството на Жан Виденов и министъра на енергетиката по това време Р.Овч.- опит за харизване на газопреносната мрежа на България на Газпром. Опитът на БСП по времето на Жан Виденов се провали и последваха оставки.Дано и опита на ГЕРБ, Б.Б. и Т.П.сега имат същата участ.

  7. Знайко
    #2

    Timeo Danaos et dona ferentes! (Бой се от Данайците, дори когато ти поднасят подаръци). Енеидата на Виргилий е категорична. А един български политик беше казал: "Не ви ща нито меда, нито жилото". Впрочем, основната опасност се крие не в ГАЗПРОМ, а в нашите продажници.

  8. olja501013
    #1

    Страхувам се, че ще стане също както с Белене!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.