Решението
на Съвета за сигурност да удължи с още година имунитета на
американските войници в международните мироопазващи мисии
от Международния наказателен съд, на практика дава отсрочка
за България да обяви окончателната си позиция по проблема.
Това стана ясно от изказване на външния министър Соломон Паси
пред радио "Нет".
В четвъртък, с 12 гласа "за" и трима въздържали се, СС на ООН удължи с година мораториума върху действието на Международния наказателен съд по отношение на военнослужещите от мироопазващите мисии на ООН.
Пред радио "Нет" в събота външният министър Соломон Паси заяви, че България има ясна позиция и това е позицията на Европейския съюз. Паси обаче добави, че европозицията е доста обща и дава възможност в нейните рамки да се сключват двустранни споразумения.
На този етап България не планира сключване на двустранно споразумение. Българското правителство не е взимало политическо решение за подписване на двустранно споразумение, каза Паси.
Външният министър призна, че решението на Съвета за сигурност дава година отсрочка на страната ни за окончателен отговор на искането на САЩ.
Още една година за нас ще има спокойствие по този въпрос. Вярвам, че през тази година Европейският съюз или поне водещи държави от ЕС и Съединените щати ще изработят една достатъчно приемлива правна рамка, която да бъде приемлива и за двете страни.
Още преди решението на Съвета за сигурност Би Би Си съобщи, че въпреки едногодишната отсрочка спорът между Европа и Америка за новия постоянен съд за военни престъпления ще продължи. Преди една година САЩ заплашиха да изтеглят своите войници от мироопазващите мисии на ООН, ако Съветът за сигурност не гарантира, че те няма да бъдат преследвани от Международния наказателен съд.
През изминалата година администрацията на Джордж Буш се опитваше да си осигури постоянен и пълен имунитет за САЩ по друг начин. Белият дом подписва двустранни споразумения с колкото се може повече държави, с които те се задължават да не предават никакви американци на съда. Европейският съюз призова страните-кандидати за членство от Източна Европа да спазват неговите наставления по този въпрос, т.е. изключенията от съдебно преследване да се отнасят само до американски военни, или американски държавни служители, които се намират на територията на съответната държава.
Миналата седмица САЩ реагираха гневно, като изпратиха протестна нота до правителствата от ЕС. Вашингтон обвини ЕС, че се опитва да подкопае американската дипломация и опитите на Белия дом да възстанови трансатлантическите отношения след иракската криза. Официални представители в Брюксел отхвърлиха тези доводи като неоснователни. Европа смята, че сделките за пълен имунитет на американските граждани могат да осуетят дейността на Международния наказателен съд още преди той да е разгледал първото си дело.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.