Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България получи инвестиционен кредитен рейтинг от японска агенция

0 коментара

България получи за първи път инвестиционен кредитен рейтинг от Японската рейтингова агенция, съобщи министърът на финансите Милен Велчев. Японската агенция е оценила дългосрочните ни книжа в чуждестранна валута с "ВВВ-" със стабилна перспектива.

В края на миналата година тя даде оценка на България в края на миналата година, като по този показател тя беше "ВВ+" с положителна перспектива. Инвестиционният кредитен рейтинг, получен днес, означава, че страната ни преминава от група Б в група А на световните финанси, коментира Велчев.

Той уточни, че от идването на власт на сегашното правителство, рейтингът на България се повишава за девети път от различни агенции. Оценката за дългосрочните ценни книжа в местна валута е "ВВВ" със стабилна перспектива.

Сред мотивите на Японската кредитна рейтингова агенция за даването на инвестиционен рейтинг на България са политическите, икономическите и бюджетните реформи, очакваният в средносрочен план устойчив икономически растеж, строгата фискална политика, намаляването на държавния дълг.

За решението са допринесли още поддържането на режима на паричен съвет и стабилната финансова система. От друга страна японската рейтингова агенция посочва, че преструктурирането на икономиката остава на етап развитие, което се вижда от това, че една четвърт от работната сила е заета в селското стопанство и нивото на безработица е все още високо, което ще пречи на по-нататъшния икономически растеж.

Финансовият министър подчерта, че повишението на кредитния рейтинг идва само ден след като вчера Министерството на финансите обяви, че ще предложи на правителството да сключи ново споразумение с МВФ без финансиране.

Според заместник-министър Красимир Катев очакванията са и останалите агенции, които са по-консервативни в оценките си, скоро също да дадат инвестиционен кредитен рейтинг на страната. Той посочи, че за оценката е повлияло намерението, което има широка политическа подкрепа, валутният борд да бъде запазен и след 2007 г., а еврото да се въведе като парична единица две години след влизането на страната в Европейския съюз.

В близко бъдеще, до края на тази година не се предвижда емитиране на така наречените самурайски облигации - облигации, които се емитират на японските финансови пазари, каза Катев. Според него такава емисия обаче може да бъде пусната по-късно. Обикновено тези емисии не надвишават 200-250 милиона евро.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.