Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България получи втори инвестиционен кредитен рейтинг

0 коментара

След "Стандарт енд Пуърс" преди месец, и международната агенция ФИЧ ИБКА даде инвестиционен кредитен рейтинг на България. Оценката, която дава агенцията за страната ни, е ВВВ-.

Новината бе съобщена в сряда лично от министъра на финансите Милен Велчев на извънредна пресконференция.

По думите му, това е безпрецедентно за историята 12-то поред увеличение на кредитния рейтинг на една страна в рамките само на три години. Това не се е случвало досега нито на Русия, нито на Китай, нито на Полша или която и да било друга бързоразвиваща се държава, заяви Велчев.

В съобщението на ФИЧ ИБКА се казва, че повишението на кредитоспособността на България се дължи на здравата фискална политика, извършването на ключови структурни реформи, както и намаляване на бъдещите дългови плащания на държавата след операцията по предсрочно погасяване на брейди облигациите по DISC, извършена в края на юли.

Финансовият министър коментира още, че с повишаването на рейтинга на страната на инвестиционен от двете агенции, България влиза в списъка на международните инвеститори с дългосрочни цели.

Пред радио "Нова Европа" Ник Айзингер, директор в рейтинговата агенция ФИЧ определя като причина за повишаването на рейтинга и напредъкът на България към членство в ЕС. Същият аргумент бе изтъкнат преди месец и от "Стандарт енд Пуърс".

"Реформите, нужни за членството в ЕС, дисциплината, изисквана от ЕС и въздействието на всички тези процеси върху притока на чужди инвестиции - всичко това са позитивни фактори, които действат в подкрепа на рейтинга", каза Айзингер.

Независимо от повишаването на рейтинга, той изтъква два основни фактора, които будят загриженост сред анализитароти на агенцията. Първият е свързан с дефицита по текущата сметка, за който от ФИЧ не очакват да намалее съществено през следващите 2-3 години. Вторият фактор е политическият риск, свързан с парламентарните избори в България догодина. Въпреки несигурността, която създават всички избори, оптимизъм буди подкрепата на повечето основни политически сили за членството в ЕС, както и подкрепата за валутния борд.

"Ако се потвърдят нашите очаквания, че рисковете по отношение на тези два фактора ще останат ограничени, както и ако до 12 - 18 месеца се получи почти 100-процентова сигурност за членството на България в ЕС, вероятно ще има условия за по-нататъшно повишаване на българския кредитен рейтинг", заявява Айзингер и допълва, че дотогава агенцията ще запази стабилна перспектива по рейтинга.

До края на 2005 г. се очаква България да подпише договора за присъединяване с ЕС.

Съветникът на Милен Велчев и бивш зам.министър Красимир Катев посочи като причина за решението на ФИЧ ИБКА и че фискалният резерв на страната ще остане рекордно висок и след предсрочното погасяване на брейди облигациите за 679.3 млн.щ.долара. Катев пресметна, че с очакваните постъпления от приватизацията на електроразпределителните дружества, фабриките на Булгартабак и преките чуждестранни инвестиции до края на годината, по всяка вероятност резервът ще стигне ниво от 5.5 - 6 млрд.лв. Това покрива пълните плащания по външния дълг за период от 3 до 4 години напред.

Според Катев и Велчев, не се предвиждат операции по дълга в краткосрочен план.

Бившият зам.министър посочи като ефект от повишаването на рейтинга възможността на българските частни компании да привличат по-евтин кредитен ресурс от чужди банки. По думите му, чуждите финансови институции вече са намалили рисковите тегла за българските фирми с 2 до 4 %, след първия обявен инвестиционен рейтинг за страната от "Стандарт енд Пуърс".

Поевтиняването на кредитите се виждало и при потребителските заеми, каза Катев и посочи, че лихвата по заемите със срок на погасяване 10 - 15 години намаляла от 12.5 - 14 % на 7.5 - 8%, а срокът на връщане се удължил на 20 години.

Председателят на агенцията за инвестиции Павел Езекиев заяви, че по принцип след повишаване на кредитния рейтинг до инвестиционен се очаква видимо увеличаване на инвестиционната активност от страна на ключови стратегически инвеститори.

Обемът от милиард долара чуждестранни инвестиции само през първата половина на тази година е доказателство за това, допълни Езекиев и съобщи, че България вече има водещ пропорционален дял от 30 % от общите чуждестранни инвестиции в региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.