България постигна равенство срещу Северна Ирландия в Белфаст

Треньорът Ясен Петров остана доволен и определи резултата като справедлив

След две загуби на старта на квалификациите за световното първенство по футбол, българските национали завършиха 0:0 срещу Северна Ирландия в Белфаст и спечелиха първата си точка в групата.

Въпреки липсата на голове, двубоят на стадион "Уиндзор Парк" беше труден и за двата отбора.

Треньорът Ясен Петров заложи на четирима дебютанти като титуляри и не сбърка.

На вратата пази Даниел Наумов ("ЦСКА 1948"), а в защита бяха пуснати близнаците Андреа Христов ("Славия") и Петко Христов ("Про Верчели", Италия). Четвъртият дебютант бе Антонио Вутов ("Мезьокьовешд-Жори",Унгария).

Подмладяването на отбора, особено в центъра на защитата, където бяха братята Христови и Валентин Антов, чиято обща средна възраст бе малко над 21 години, даде редултат. Въпреки младостта си, тримата не позволиха много положения пред българската врата.

Стражът Даниел Наумов също игра добре и спаси няколко опасни удара. В 22-та минута късметът бе на негова страна, след като Стюарт Далас улучи напречната греда.

Малко преди това, в 17-ата минута, попадение на Джош Магенис бе отменено заради нарушение на Далас срещу Момчил Цветанов.

Трима футболисти носиха капитанската лента по време на срещата.  С нея започна Георги Костадинов, но той бе сменен принудително в 44-ата минута. Така до почивката капитан беше Кирил Десподов, а през втората част лентата носи влезлият като резерва Димитър Илиев.

Той имаше и най-чистото положение да вкара гол в 90-ата минута на двубоя, но вратарят на домакините Бейли Пийкок-Фарел успя да опази вратата си. Малко след това и друг от появилите се като резерви в отбора ни Атанас Илиев, пропусна от удобна ситуация.

След края на срещата треньорът Ясен Петров беше видимо доволен от първата спечелена точка, след поемането на отбора.

"И двата състава се сбиха, и двата отбора искаха победата. Знаехме как ще играе Северна Ирландия и те играха именно по този начин - много силов футбол. Бяха и по-свежи. За нас все пак това бе трети мач. Отново имахме и принудителни смени. Доволен съм от всички, които дебтираха. Точката е справедлива, защото можехме да спечелим в края на мача, но можехме и да загубим. За нас тази точка е ценна.

Първо така младите играчи ще си повярват, че могат. Вкарахме ги в защитна формация и тримата млади бранители, и то срещу много силов противник. Но се представиха добре. Това бе едно от положителните неща.

Има още какво да се желае, особено в средата на терена и напред, но за краткото време, през което бяхме заедно, това е продукцията...

Да се надяваме, че в следващите контроли (срещу Словакия на 1 юни и Украйна на 11 ноември), които са много силни, ще имаме време да се подготвим и да вкараме още нови хора, и във времето, което имаме, да работим по нашите идеи.

Не искахме младите да ги излагаме на такова напрежение, каквото имаше срещу Швейцария и Италия, и смятаме, че точно в днешния двубой бе мястото, в което те да започнат и да дебютират.

Изразходвахме доста енергия, за да можем да неутрализираме съперника. Опитахме да ги пресираме дълбоко, а това ни коства енергия. Накрая си беше почти битка - с много напрежение, много нарушения, много статични положения.

Футболът отсъстваше в такива моменти. Но отговорихме на битката във всички аспекти, въпреки че умората във футболистите бе голяма. До края на квалификациите има пет мача, всичко е възможно. Ще търсим други варианти,може да сменим и тактическата постройка, за да сме по-гъвкави. Всичко може да стане", коментира Ясен Петров срещата пред БНТ.

Селекционерът на Северна Ирландия Йън Бараклъф пък заяви: "Нашата задача бе да спечелим двубоя, за да влезем в първите две места. Напрежението определено беше в нашия отбор.Трябваше да спечелим. Опитахме центрирания, опитахме всичко, но вратарят на България бе на добро ниво. Тримата в защита бяха също много добри. Трябва да им дадете кредит на доверие. Отборът на България е млад, с нов треньор, пробват се нови играчи, които трябва да се развиват".

В другия двубой от групата ни Италия спечели с 2:0 гостуването си срещу Литва.

С победата Италия оглави групата с пълен актив от 9 т. Следвана от Швейцария (6), Северна Ирландия (1), България (1) и Литва (0).