Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България предложи на Брюксел оперативен график за финансовата рамка на преговорите

0 коментара

Българското правителство представи пред посланиците на страните от ЕС оперативен график за получаване на финансова рамка за България от Европейската комисия. Това стана на работния обяд, даван от вицепремиера Пламен Панайотов, за посланиците от страните-членки на Европейския съюз и НАТО, на който присъстваха и министрите Меглена Кунева, Соломон Паси и Милен Велчев.

Страната ни очаква финансовата рамка, за да може да затвори трите финансови глави от преговорите с ЕС - "Селско стопанство", "Регионална политика" и "Финансови и бюджетни въпроси".

След срещата Пламен Панайотов представи датите, които са заложени в графика, като допълни, че очакванията ни са този график да бъде одобрен на срещата на Европейския съвет в Брюксел в средата на декември т.г. Според него, през януари Европейският съвет трябва да даде указание на Европейската комисия, която да представи виждането си за финансовата рамка. През март на България да бъде представен проекта на общата позиция на 15-те по финансовите глави и до май тази позиция да стане факт. По думите на Панайотов, ако този график бъде спазен, България ще приключи преговорите през 2004 г., в рамките на мандата на сегашната Европейска комисия.

В резултат на предишната среща с посланиците от ЕС и НАТО, българското правителство е променило нормативната база и вече не се търсят митни сборове на чужденци, чиято кола е открадната на българска територия. Вицепремиерът Панайотов добави, че след настояване на посланиците е предложена и промяна в закона за ДДС, която предвижда в същите случаи да отпадне и събирането на този данък от чуждите граждани.

Пред посланиците са били представени и останалите очакванията на България от срещата в Брюксел. Едното е срещата на върха да потвърди датата 2007 г. за пълноправно членство на България в ЕС, като София предлага още отсега 15-те да се ангажират членството ни да започне от януари 2007-ма. Първите 10 страни от петото разширяване на ЕС влизат в съюза на 1 май 2004 г.

София настоява по време на Европейския съвет в Брюксел да бъде потвърдена формулата България и Румъния да приключат преговорите през 2004 г., като усилията на двете страни бъдат оценявани индивидуално. Очакваме също изрично решение на Европейския съвет България да подпише договор за присъединяване възможно най-рано през 2005 г., добави вицепремиерът.

По време на обяда е обсъдено и искането на България възможно най-рано да приключат ратификациите на протоколите за присъединяване на страната ни към НАТО от парламентите на страните, които до момента не са ратифицирали документа. Това е необходимо, за да може процедурата да мине и през българския парламент и да представим ратификационните документи през април, за 55-годишнината от основаването на НАТО и преди срещата на пакта в Истанбул.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.