Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България представя кандидатурата си за еврозоната в петък

Внася документите за чакалнята на еврозоната и Банковия съюз на 12 юли

9 коментара
България представя кандидатурата си за еврозоната в петък

България ще представи пред лидерите на Еврогрупата кандидатурата си за чакалнята на еврозоната, т.нар. механизъм ERM ІІ, в петък в Брюксел.

Официално документите за кандидатстване в ERM II и Банковия съюз ще бъдат внесени на 12 юли от финансовия министър Владислав Горанов. Това съобщи премиерът Бойко Борисов на влизане на заседанието на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък, предаде БТА.

Борисов ще запознае лидерите на Еврогрупата с направеното досега и критериите, които страната ни изпълнява. България е изпълнила всички пет изисквания за преминаване към механизма ERM II, отбеляза премиерът.

Той не е съгласен да се променят критериите сега. За препятствие по пътя към Еврозоната се смятат по-ниските доходи у нас. "Защо се налага да променяме критерии? Ние не сме виновни за доходите – бяха ликвидирани толкова производства, четири реактора бяха затворени, доктори и програмисти са примамвани в по-скъпоплатените западни държави...", каза Борисов.

През април стана ясно, че Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия поставят ново неформално условие, за да допуснат България в ERM II – присъединяване към банковия съюз. Членството в него е задължително за държавите в еврозоната, но доброволно за тези извън нея.

Борисов каза още, че утре ще "представи нашите писма за кандидатурата ни за чакалнята на еврозоната". Вероятно премиерът има предвид писмото за намерение, за което източници от кабинета казват, че ще се опита да обвърже влизането на България в Банковия съюз с автоматично приемане след това в ERM ІІ, пише "Капитал".

Много страни членки и ЕЦБ имат резерви към такъв автоматизъм, тъй като за България това на практика може да означава и скоростно приемане на еврото. Заради фиксирания валутен курс на лева престоят в ЕRM ІІ (който тества стабилността на валутата на съответната страна) е само формалност за София, която след две години трябва да стане част от еврозоната. През този период страната трябва да поддържа и други показатели като нисък дълг, бюджетен дефицит и инфлация, които обаче в последните години страната покрива безпроблемно.

Кабинетът се притеснява, че може да се повтори ситуацията с Шенген. Според Европейската комисия България е изпълнила критериите за членство през 2011 г., но вече седма година стои извън европейското пространство без граници. "Ангажиментите, които ще бъдат поети към нас, трябва да бъдат категорични, за да не влизаме в безкрайна игра", каза преди две седмици Горанов по този повод.

Борисов добави днес, че финансовият министър Владислав Горанов е поканен на 12 юли на среща на своите колеги от Еврогрупата. Най-вероятно тогава Горанов ще внесе писмото с българската заявка, подписано от министъра и управителя на БНБ Димитър Радев.

Пътят към еврото

Пътят на България към еврозоната е дълъг и трънлив, припомня историята investor.bg. Темата се поставя от близо десетилетие от различни правителства. Всички политически сили са единодушни, че България трябва да влезе в "Клуба на богатите" час по-скоро, за да не остане в периферията на ЕС. Разминаване имаше само относно това кой е най-добрият момент за започване на процеса.

Съгласно споразумение между Министерски съвет и БНБ за въвеждане на еврото от 2004 г., при изпълнение на ангажиментите, заложени в документа, се очакваше още през втората половина на 2009 г. или на 1 януари 2010 г. България да се присъедини към еврозоната, а БНБ – към евросистемата. Това обаче не се случи.

Финансистът Любомир Дацов смята, че още през 2010-2011 г. България е трябвало да кандидатства за чакалнята на еврозоната, защото от чисто политическа гледна точка моментът е бил по-подходящ, отколкото сега. "След кризата се чистеха икономическите дисбаланси, имаше и добре оформена институционална рамка, за разлика от сега", коментира Дацов през януари. Тогавашният финансов министър Симеон Дянков имаше такива намерения, но по неясни причини те не се осъществиха.

Служебното правителство на Огнян Герджиков беше си поставило за цел да подготви документите за влизане в чакалнята. След анонсиране на намеренията за приемане във валутния механизъм, в началото на 2018 г. финансовият министър Владислав Горанов обяви, че до средата на годината страната ни ще подаде молба.

Присъединяването към чакалнята на еврозоната ERM II може да се стане по всяко време след присъединяването на дадена страна към ЕС. Няма формални предварителни критерии за допускане, но определянето на централния курс и ширината на диапазона на колебание се съгласуват между всички страни, участващи в механизма. Нужно е одобрението и на централните банки. Веднъж приети в чакалнята, трябва да покажем, че курсът на валутата може да се вмести в диапазон +/-15%. Българският лев е вързан към еврото от 1997 г., така че още от въвеждането на борда страната ни изпълнява това условие.

В общи линии през последните години България покрива всички "числови критерии" за членство в самата еврозона (Маастрихтските критерии), което е признато от Европейската комисия и Европейската централна банка в докладите им за конвергентните програми на държавите. Това, за което България е критикувана са ниските доходи, но те не са сред официалните критерии.

Няма краен срок за престоя в ERM ІІ, но датата на която еврото ще смени българския лев може да става все по-далечна, ако страната ни не отстрани макроикономическите дисбаланси или не отбележи напредък в конвергенцията.

Освен това още през 2003 г. ЕЦБ излезе със становище, че няма пречка държави с валутен борд, вързан към еврото, да влязат в ERM II и да останат в борда до приемане на еврото.

Сделката за банковия съюз

"Позицията на българското правителство и на централната банка е, че е неприемливо банковият съюз или Mеханизмът за тясно сътрудничество (close cooperation ) да бъде предусловие за членство в ERM II. Готови сме в деня след евентуално одобрение на присъединяването на лева към валутния механизъм да кандидатстваме и в Mеханизма за тясно сътрудничество", казва финансовият министър Владислав Горанов в интервю за "Капитал" в началото на май.

Само месец по-късно финансовият министър обяви, че страната ни ще се опита да се присъедини към банковия съюз на еврозоната и механизма на обменните курсове, който е предшественик на членството в еврозоната, по едно и също време през следващата година.

"В рамките на една година ще можем да влезем едновременно в близко сътрудничество с банковия съюз и в ERM", каза Горанов. "Но се нуждаем от твърдите ангажименти от нашите партньори, че няма да стигнем до една игра без край".

Въпреки че изпълняваме повечето условности и сме сравнително стабилни и предвидими, реалната конвергениция с европейската икономика винаги е била спъвана от опасенията за корупция, слаби институции и неефективна съдебна система. В очите на страните от еврозоната, това изглежда като "нова Гърция", която може да се наложи да бъде спасявана с пари от джоба на германците.

Макар че стремежите на София получиха подкрепата на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон, ЕЦБ не е толкова ентусиазирана четири години след срива на Корпоративна търговска банка, което доведе до оставката на гуверньора на централната банка и до предсрочни избори.

Отговорът на официалното подаване на заявка за ERM II би трябвало скоро да бъде ясен. И въпреки че още през януари председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обяви, че "мястото на България е в еврото", не е съвсем ясно дали ще получим зелена светлина за присъединяване към валутния механизъм. Защото в очите на някои страни от клуба на богатите ние все още сме ненужен риск.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #9
  2. Преслав
    #8

    Заблудените активисти на "Демократична Бла, Бла", там както е поредното им превъплъщение си умират от злоба и ще направят всичко възможно да очернят България. Ако Боко вкара страната в Еврозоната ще задмине с няколко обиколки обожествявания им лидер :))) При Царя влязохме в НАТО, при Тройната влязохме в ЕС, сега това ще ги довърши, щото в историята това ще остане, както при футболен мач след години остава да се помни само резултата. Само как са се развихрили в темата с глупостите казани от Христо Иванов и другите глупаци около него.

  3. Лизи Гугуткова
    #7

    Чудесно за бизнеса! 2020г. ще празнуваме с евро!

  4. [email protected]
    #6
  5. Хак им е на западните демокрации. Приеха прибързано за по-лесно бившите соц.държави в ЕС и НАТО. Търпяха бившите местни комуняги и ченгета да си напълнят гушите с евро фондовете. Сега се чудят как така стана...

  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  7. [email protected]
    #2

    А вчера май вие обяснявахте че правителството излъгало,и нямало да внесе документите за ЕРМ 2??? Едно извинявай от вашата медия,ще свърши работа!

  8. Parallelepiped
    #1

    Успех за Еврозоната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.