Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България преговаря с Катар за втечнен газ, ускорява интерконектора със Сърбия

5 коментара
България преговаря с Катар за втечнен газ, ускорява интерконектора със Сърбия

България засилва действията си за осигуряване на разнообразни газови доставки и намаляване на зависимостта си от руско синьо гориво. Правителството одобри в сряда проект за меморандум за разбирателство в областта на енергетиката, което ще позволи на страната ни да преговаря за вноса на втечнен газ. Зам.-министърът на енергетиката Николай Николов в същото време се разбра със сръбския си колега Миряна Филипович да се ускорят дейностите по строежа на връзката между газовите системи на двете държави като част от усилията за диверсификация на доставките на синьо гориво в региона.

Проектът за сътрудничество с Катар предвижда и поощряване участието на компании от двете страни в реализирането на енергийни проекти, но от правителствената служба не посочна кои евентуално би могло да са те.

Катар е един от големите износители на природен газ и вносът на суровина може да става през планираната българо-турска газова връзка, за която в момента се търси изпълнител на предпроектното проучване за трасето през наша територия.

За ускоряване на строежа на интерконектора със Сърбия пък се договори в Белград зам.-министърът на енергетиката Николай Николов в Белград с държавния секретар на Министерството на минното дело и енергетиката на Сърбия Миряна Филипович.

Реализацията на връзката, която първоначално се планираше да бъде въведена в експлоатация в средата на тази година, се забави сериозно, а междувременно настана промяна във финансирането ѝ по европрограмите. Параметрите на проекта бяха актуализирани през 2012 г. и в момента изпълнението на българо-сръбския проект е разделено на две фази. Парите за първата идват от оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2014 г., по която вече бяха дадени за българското трасе 48 млн. евро За втората фаза финансирането ще дойде от новата програма "Иновации и конкурентоспособност" за настоящия програмен период 2014-2020 г.

По първоначални технически параметри проектът се предвижда като реверсивна връзка, която да свърже националните газопреносни мрежи на България и Сърбия.

"Интерконекторът ще допринесе за диверсификацията на маршрутите на природен газ и ще повиши междусистемната свързаност на двете страни“, каза Николов, цитиран от пресцентъра на ведомството си.

"Предвид бързо променящата се световна газова карта, изграждането на интерконекторните връзки на България със съседните страни има ключово значение за намаляване енергийната зависимост на страната и региона“, посочи зам.-министърът.

Часове по-късно от Министерството на енергетиката обявиха обществена поръчка за избор на консултант за изграждането на газовата връзка със Сърбия. Оферти, които трябва да се вместят в рамките на 333 333.33 лв. без ДДС, ще се приемат във ведомството до 8 юни 2015 г. и ще бъдат отворени на следващия ден.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #5

    Всяка една крачка към осигуряване енергийна независимост на България от задушаващата хватка на руската мечка е похвална и дългоочаквана. Пътят на европеизиране на България е труден но необратим и няма алтернатива.

  2. milan
    #4

    Интерконекторът със СЪрбия не е приоритет за България,защото западната ни съседка има и други източници за газ-"Газпром"й обеща газови доставки от хъбовете си в Западна Европа.По-важни за България са конекторите с Румъния,Гърция и Турция!

  3. Венелин Велев
    #3

    Бе нали щяхме да го ре-газифицираме този втечнен газ чрез гръцката станция до Кавала? Турция не транзитира газ - тя го продава като своя собственост. Поне до вчера беше така! Па може и аз да съм оглупял, знае ли човек на тия години...

  4. diplomat
    #2

    как да няма в Черно море бол само да го намерим.

  5. strobo
    #1

    Тези не разбраха ли че две сиромашии чорбаджилък не правят?? И десет връзки да изградят и двете страни нямат газ..... претакат руски природен газ..... сатава малко Преоблякъл се Илия....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.