Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България преговаря за руски заем за АЕЦ “Белене“

124 коментара
България преговаря за руски заем за АЕЦ “Белене“

България е започнала разговори с Москва за ползване на предвидения в руския бюджет заем от 3.8 млрд. евро за строителството на АЕЦ “Белене“, заяви м неделя министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Той призна пред БНР, че една от целите му за петъчното му посещение в Москва и била заявяване на желанието на България за разговори в тази посока и проучването на условията за отпускането на заема. Сондирането ставало със съгласието на германската RWE, която в края на декември 2008 г. подписа акционерно споразумение с НЕК за придобиването на 49 на сто от проекта срещу 2 млрд. евро инвестиции.

До търсенето на руско финансиране за АЕЦ “Белене“, което досега беше сочено от правителството като краен вариант, се стигнало след като RWE изменила концепцията си за финансирането на дейностите по строежа на централата, обясни Димитров.

Предварителните разговори с RWE били за финансиране на дейностите веднага след учредяването на съвместното дружество, което се очакваше да стане до средата на 2009 г. Сега обаче немският партньор настоявал да се включи след финансовото структуриране на проекта, което най-напред се очаквало да е факт в началото на 2010 г., но вече се отлага заради финансовата криза.

Това довело и до търсенето на резервите с руското кредитиране, каза Димитров, който сега щял да проучва лихвените проценти на такава договорка. По нея обаче щяло да има яснота след посещението на премиера Сергей Станишев в Москва, което се очаквало малка след енергийния форум на президента Георги Първанов на 24 и 25 април.

До съвсем скоро Петър Димитров твърдеше, че няма да има проблем с частното финансиране на АЕЦ “Белене“, към който интерес проявявали банки от целия свят. Все по-ясно обаче става, че банков кредит за централата надали ще се намери, както и все по-несигурно става участието на RWE, която не успя да намери партньор, с който да подели дела си в българския проект. Потенциалният кандидат “Електрабел“ се оттегли от преговори за включването му като трети акционер, но от немския концерн твърдят, че разговарят по въпроса с други претенденти.

На срещата в Москва Димитров получил уверенията на “Газпром“, че се участ от януарската газова криза и в общи линии нямало да се повтори в бъдеще такава ситуация.

“Затова са и необходими промени както в газовите договори, така и в системата за гарантиране на доставките“, каза Димитров. Той посочил като алтернативен машрут за доставчика “Газпром“ до България трасето през Турция, през "Син поток", който минава по дъното на Черно море. “Има една малка връзка през Босфора, която би осигурила подаване на газ за България по "Син поток". Значи, този въпрос може да реши и през терминала в Гърция. "Газпром" да има грижата да достави газ през терминала в Гърция, ако спре доставките. Така че от тази гледна точка добре е тези неща да залегнат и в бъдещи договори“, заяви министърът.

По думите му Русия все по-настойчиво осъзнавала че най-лесният ѝ контакт с Европа минава през България, “а ние някак сами се дърпаме от важната роля на посредник между двата супергиганта в Европа и Азия, между Европейския съюз и Русия“ .

По повод съобщението на правителството от петък, че председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу е заявил официалната подкрепа на Брюксел за допълнителни компенсации за затварянето на ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй“, Димитров каза, че се говори за отпускането на около 90 млн. евро годишно след 2009 г., което е повече от досегашните 70 млн. евро на година, но сумите ще се изплащат за по-кратък период от време. Според него през тази година този въпрос трябва да стане ясен.

Той заяви още, че “Барозу не е Путин, той не би могъл да се изправи и да каже - България по този проект ще получи ето толкова“.

“Тук слушам как личната съпричастност на Барозу едва ли не се превръща в упрек. Значи, разбирате, че в един разговор с политик от ранга на Барозу дори жестовете са важни, ако щете, реакцията на лицето е важна, а да ти каже, че това е важен проблем и че в общи линии Европейската комисия трябва да се отнесе сериозно към него и да го разгледа, като правило от това лъха подкрепа“, коментира министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

124 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Факт
    #126

    Слабо върви наакв....Вожда няма да е доволен.Сал Кънчо и Русиян са го направили както трябва.

  2. беки
    #125

    Ако не беше продажник най-долен,щеше да ми е симпатичен с глупостта си.Имат ли право българските управляващи крадци да вземат пари от ссср за Белене?

  3. Стамбо
    #124

    за кремълските клозетолизци,включително и за този СССРски астралопитек е отдавна известно на съфорумците.

  4. кънчо
    #123

    .

  5. V as in Victory
    #122

    пожарникар и какво ли още не. Айде сега ГЕРБ иска да види как опозицията в парламента спира националните предатели.

  6. V as in Victory
    #121

    Той е ОЛП, + 3% комисионна за СерГей, 3% за Путин, 3% за руските олигарси, 3% за съдиите, които ще се занимават с тази афера след изборите. Welcome in Sibirian Union.

  7. Дядо Петър
    #120

    предатели!Преди да са ни вкарали отново в ръцете на руската мечка!

  8. Казасов
    #119

    Отговор на казано за мен -непредизвикано с нищо:кака,трака,лака,във върбалака.

  9. АналенМайстор
    #118

    Да започнем новата седмица добре смазани и щастливи!

  10. Путин
    #117

    и АЕЦ "Белене" не за граница.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.