Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България приема един, най-много двама затворници от Гуантанамо

42 коментара
България приема един, най-много двама затворници от Гуантанамо

Един, но не повече от двама задържани в затвора Гуантанамо ще приеме страната ни. Окончателното решение ще бъде взето от междуведомствена работна група, която ще определи статута им и формата под, която ще пребивават в България. Това съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов в сряда, след като бе изслушан на съвместно заседание на вътрешната и външната комисия в парламента.

Според неофициална информация в запитването на САЩ към България става дума за приемане на трима човека.

От думите на Цветанов стана ясно, че единият или не повече от двамата няма да бъдат настанени в затвор в България. Въпросните лица в момента са със статут на задържани, но не са им повдигнати обвинения.

Пред работната група няма да има срок, в който да вземе окончателното решение, да бъдат ли приети или не. Стана ясно обаче, че шансовете страната ни да откаже предложението на САЩ са минимални.

Цветанов каза, че ще се направи така, че рискът от приемането на затворници от Гуантанамо да бъде най-минимален.

Ние ще поставим условия сами да изберем от каква националност затворници да приютим, каза още министърът. Ясно е обаче, че те няма да са китайци, тъй като Пекин е поставил условие пред европейските страни да не приемат техни граждани.

По думите на Цветанов плюсовете от това решение са стратегическото партньорство със САЩ. Той припомни, че САЩ са подкрепяли България за решаването на въпроса с медиците в Либия. Евентуален отказ обаче не би развалил партньорството.

Отговорността и решението за приемането на лица от Гуантанамо ще е на правителството, а парламентът може да приеме само декларация по въпроса, стана ясно още от думите на Цветанов. Той каза, че няма информация дали към България е имало и други подобни искания.

Посочи, че Германия е приела около 800 иракчани. Ирландия, Франция, Белгия, Испания и Унгария също са приели затворници. Италия е подписала споразумение за трима тунизиици. Представители на Швейцария са посетили Гуантанамо, за да проучат нещата, но тяхната позиция все още не е ясна, а Холандия обмисля подобна възможност. Отказ имало само от Норвегия, обясни вътрешният министър.

В началото на тази година американският президент Барак Обама издаде заповед за затварянето на Гуантанамо до една година. Неговото решение е 60 арестанти да бъдат изпратени в други държави, тъй като в родните им страни са изложени на риск от мъчения и убийство.

Еврокомисарят за правата на човека Томас Хамерберг призова европейските правителства да приемат петдесетина бивши затворници от Гуантанамо.

САЩ ще предадат на европейски страни онези затворници, които са обявени за "невинни" от американските власти. Вашингтон се ангажира да предостави информация за заподозрените в терористична дейност затворници на всяка приемна страна, както и в отделни случаи да поеме разходите по престоя им.

Американската база в Гуантанамо, Куба, е използвана от военноморската флота на САЩ, а през 2001 г. в нея е изграден и силно охраняван военен затвор. В него са задържани заподозрени в тероризъм и военни престъпления. Отношението към затворниците предизвика скандал, след като стана известно, че някои от тях са били измъчвани по различни начини - физическо насилие, забрана за заспиване, излагане на силен шум, задържане под вода.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kibrit
    #43

    ....

  2. 101
    #42

    тъпи управници. Бойко, Бойко, май наистина те бива само да трепиш мухите - Мухобойко!

  3. Гошо Пъпа
    #41

    Защо да са се навели, интересно? Не стига, че си придават важност и "обсъждат". Междуведомствена комисия - дрън дрън, та пляс. Като си в НАТО и получаваш милиони долари помощи - какви комиси, какви пет лева, бе, аланкоолу. Взимаш талибана и га връзваш да пази Паметника на Съветската армия - те имат пресни спомени, поне от тая армия.И ей, стига сте писали глупости! Какво означава "най-минимално"? Това Цветанов ли го е казал?Бих го разкарал, ако ми е министър. Но при мен нямаше да гладуват пенсионерите...

  4. бос
    #40

    но ако животът им е в опасност как ще бъдат защитени?

  5. помнещ
    #39

    Костов отряза Холбрук за албанските бежанци,независимо от слагачеството на Петър Стоянов. Сега обаче България се управлява от поредните мекотели,готови на всичко за да имат подкрепа отвън.

  6. 1234
    #38

    да го настанят в бояна при хер флик-дянков.

  7. Гошо Пъпа
    #37

    А обикновения българин кой го защитава?

  8. morskiq56
    #36

    Предлагам да ги настаним в сараите на мазния башибозук Доган в Бояна..............

  9. един
    #35

    явно най-провинилите се затворници ще бъдат изпратени в БГ. Тук условията са сурови.

  10. Муха на мед
    #34

    Познайте от един път,от какво ще се издържат челебиите.Искам да кажа,Познайте кой ще ги прибере "на работа",и каква работа ще вършат...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.