Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България призова македонския елит към зрялост

"Голямото мнозинство от македонците са "за“ членство в ЕС и НАТО. Губенето на време не е от полза нито за страната, нито за региона"

5 коментара
България призова македонския елит към зрялост

Българското външно министерство призова целия политически елит на Македония да покаже зрялост и да намери път към решението на трудните проблеми след проведения в неделя референдум за промяната на името на страната. 

Допитването бе с консултативен характер, а въпросът беше “Подкрепяте ли членството в ЕС и НАТО с приемане на договора между Република Македония и Република Гърция?“. Според договора от Преспа новото име на югозападната ни съседка ще бъде Северна Македония.

По последни данни 91 процента от гласувалите на референдума са одобрили споразумението за промяна на името, а избирателната активност е била 36 процента при необходими 50 процента, за да бъде гласуването валидно.

"Вярваме, че демокрацията има корени в обществото в Република Македония. Референдумът е най-висша демократична практика - с изразената воля на участвалите в него и с отчитане на онези, които не гласуваха. Гражданите имаха свободен избор и над 90 процента от гласувалите на този консултативен референдум заявиха по категоричен начин желание страната да бъде част от европейската и евроатлантическата общност", се посочва в позиция на българското външно министерство

"Техният глас е видим и ясен, поради което не може да бъде пренебрегнат. Време е целият политически елит на нашата съседка да покаже зрялост и да намери път към решението на трудните проблеми. Залогът е голям – бъдещето на държавата и бъдещето на всички нейни граждани. Голямото мнозинство от гражданите са „за“ членство в ЕС и НАТО. Губенето на време не е от полза нито за страната, нито за региона. Република България ще продължи подкрепата си за нашите братя и сестри от Република Македония и интеграцията на страната в ЕС и НАТО?", завършва позицията на МВнР.

Договорът между Гърция и Македония бе предшестван от споразумението за добросъседство с България, което трябва да разреши многогодишните спорове за общата история между София и Скопие.

Премиерът Зоран Заев показа, че е готов на отстъпки, за да придвижи страната си към НАТО и ЕС, но проруската опозиционна партия ВМРО ДПМНЕ и президентът Георге Иванов обаче не подкрепят новото име на Македония.

България системно подкрепя евроатлантическата интеграция на Македония, но даде сигнали, че при злоупотреби на база общата история може да реагира

Спорните въпроси от историята вече се разискват от обща комисия с представители на двете страни, както е предвидено в договора за добросъседство. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #5

    Става въпрос за около 1.5-2 млн дървени македонски глави, които от 20 години въртят на пръста си балканския район. Те скоро ще бъдат претопени от албанското население и ще им мине меракът за "македонско величие". Аман от балкански глупаци!

  2. Обектив
    #4
  3. Обектив
    #3

    Тук става дума за професионално отработено активно мероприятие за манипулиране на резултата от допитването в референдума. Защото рекордната избирателна активност , регистрирана някога в Р. Македония е била 64% от избирателите . Ако приемем , че това е статистическият процент на реално гласуващите в тази страна, то сега са казали „ДА” 91% от 36,8% от избирателите т.е. 33,5 % от всички избиратели, имащи право на глас, а „НЕ” де факто са казали максимум 30,5% от избирателите. С други думи абсолютният брой на реално гласуващите, които са одобрили въпроса на референдума превишава абсолютния брой на онези, които не са го одобрили, в съотношение 33,5/30,5 !

  4. Kruger
    #2

    Е то само с викане и декларации, че "сме ЗА членство в НАТО и ЕС" няма да стане. Трябват действия, а такива няма.

  5. velko
    #1

    Референдумът на гражданите на дадена държава/такъв или онакъв/, поставя всички неща и всеки по местата им,без право на каквито и да вило възражения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.