Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България продаде активи за 30 милиарда евро само за 3 милиарда

130 коментара
Сн. БГНЕС

Два държавни фалита, едно югоембарго и най-лошата приватизация в цяла Европа - всичко това постави България на опашката на ЕС, казва президентът Росен Плевнелиев в интервю за австрийския вестник "Дер Щандарт", цитирано от Дойче веле. Интервюто е по повод двудневното официално посещение на българския държавен глава в Австрия.

На въпроса къде е сбъркала България, за да е все още най-бедната страна в ЕС, Росен Плевнелиев отговаря така: "За разлика от всички останали - старите и новите страни-членки - България преживя през последните 20 години цели два държавни банкрута: през 1990 и 1996 година. Да не забравяме и югоембаргото, което така силно засегна икономиката на България. Освен това ние извършихме най-лошата приватизация в цяла Европа - активи за 30 милиарда евро ние продадохме само за 3 милиарда", казва Плевнелиев.

12 пропиляни години

Последиците от това са осезаеми и днес, продължава българският президент и посочва Чехия като успешен пример за добре извършена приватизация: "Чешкото правителство остави държавните предприятия да работят и започна да им търси стратегически инвеститори. В България между 1990 и 1996 г. фабриките и заводите бяха "подарени" на хора от бившата комунистическа партия, а във втората фаза на приватизацията след 1997 г. бяха извършени твърде много грешки. Останали без международни партньори, тези предприятия не бяха в състояние да работят ефективно. Така бяха загубени цели 12 години. Едва през последните 10 години нещата потръгнаха малко - поучихме се от банковата криза през 1997 г. и днес можем да се похвалим със стабилен банков сектор и с най-високата ликвидност в цяла Европа", казва Плевнелиев.

Много експерти обаче не са убедени, че България има далновидна икономическа политика. Те се аргументират с това, че страната продължава да произвежда най-ниския БВП в целия ЕС и най-ниските обществени разходи като дял от БВП. Точно в това обаче президентът Росен Плевнелиев вижда шанса на България: "Вярно е, че България има много нисък БВП - 44% от средния за страните в ЕС, но преди 10 години той съставляваше едва 28% от европейския. Същевременно имаме най-ниските данъци в ЕС и харчим само 36% от БВП за финансиране на държавните разходи. За сравнение: във Франция за това отиват 55 на сто от БВП. Затова, за разлика от нас, французите нямат никакво поле за действие, когато стане дума за повишаване на заплатите или данъците", казва Плевнелиев и продължава:

"Вдигаме пенсиите и заплатите"

"През последните 3 години замразихме пенсиите и заплатите в публичния сектор. Догодина обаче ще увеличим пенсиите с 8, а заплатите - с 20 процента", уверява българският президент. И казва, че не е съгласен с онези хора, които тълкуват това като предизборен ход: "Финансовата ни стабилност ни позволява да увеличим пенсиите и заплатите", твърди Плевнелиев, според когото именно финансовата дисциплина е потенциалът на България.

"Само за 1 година страната се изкачи с 12 места нагоре в класацията на Световния икономически форум за конкурентоспособност", добавя българският президент.

Той отхвърля и критиките заради липсата на прозрачен механизъм при избора на членовете на Висшия съдебен съвет. Според Плевнелиев изслушването на кандидатите в парламента представлява напълно нов подход, прилаган в малко други страни в Европа. Това осигурява 100-процентова прозрачност, твърди българският президент, според когото дисциплинарното уволнение на председателката на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова е било грешка. Адекватни според Плевнелиев са обаче критиките на ЕК към българската съдебна система. "До края на 2013 г. ще си напишем домашното", уверява Плевнелиев в края на интервюто.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

130 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. chtunci
    #130

    Къде сбърка България?
    1. Не осъди Живков за национално предателство.
    2. Не направи лустрация. /всички тези ченгета, които окупираха банки, медии и университети, бяха безпрепятствани.
    3. Не скъса със съветското минало и руските агенти, които са в постоянен саботаж на държавата.
    4. Не въведе ясни правила защитавайки дребния бизнес от мафията.
    5. Не създаде истинска културна стратегия за младите подраствщи българи.
    6. Не беще разрушена старата тоталитарна културна рамка.
    7. Духовниците с пагони необезпокоявано

  2. Анонимен
    #129

    Уважаеми Господин Президент,
    Обръщаме се към Вас не само, защото оценката Ви за приватизацията е фактически невярна и не за да внушаваме, че тя е минала без грешки и провали, но преди всичко защото:

    1. Вие, надяваме се неволно, но след премиера Борисов, реабилитирате комунистическата диктатурата на Тодор Живков. Тя ни завеща не предприятия за 30 млрд. евро, а огромен външен и вътрешен дълг, финансова разруха и стопанска катастрофа. От реабилитацията ще се възползват тези, които внушават навсякъде

  3. Анонимен
    #128

    Плевнелиев бил"мекотело"...ха ха ...а какъв беше Първанов?Единственият президент, който не можа да загърби партийната си принадлежност, и не каза и една критична дума за партията си - а спомнете си Стоянов/"Иване, кажи си"/ и Желев/Боянските ливади/.Всъщност съдебните присъди на икономическите му съветници говорят за някаква друга негова принадлежност/за тези,които ще се направят на неразбрали или забравили ще го кажа направо - към милата родна/червена/ наша мафия/.Следователно е заслужил и съответния

  4. Анонимен
    #127

    Активи за 30 млрд.Евро били "продадени" за 3 млрд.! Калпава приватизация "сме" си били направили! За комунистическите боклуци, ако ги питаш, въобще не беше калпава!Хапнаха много здраво! И още много ще се червиш, Росенчо,на подобни въпроси от Европа- Абе вие що се най-бедни? Може би, щото сте най-простите и най-калпавите в Европа?! Не-е-е, бих им отговорил аз, а защото комунистите ни и техните разноцветни съвременни проявления се оказаха най-тъпите и калпавите у Вселената! Аз, лично, например бачкам

  5. Анонимен
    #126

    Мечката: Можеи активите на НРБ да са били 30 милиарда, но държавния дълг беше над 12 милиарда (и то долари). Така че сами си направете сметката

  6. Анонимен
    #125

    Преди да коментирам казаното искам да знам какво е посещението. Тук пише официално в официалните астрийски сайтове - работно. Разликата е огромна.

  7. Хем
    #124

    112q то е много лесно.Нали така ни обясняваха-взема се от богатите и се дава на беднити.Комунизъм!Аз съм комунист-къде живее Станищшев?

  8. Анонимен
    #123

    И сега кво излезе - горките французи! И ние, българите, трябва да ги жалим! Ей, много си ми бил умен бе, Росенчо!

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #122
  10. Анонимен
    #121

    Наистина не ога да си представя и обясня - кой гласува за това мекотело?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.