Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България продължава да е много далеч от добрите икономики

13 коментара
За поредна година България отбелязва изключително лоши резултати в международните класации за борбата с корупцията и защитата правото на собственост. Страната ни е на последно място, според второто издание на прегледа “България в международните класации”, изготвян от Института за пазарна икономика (ИПИ) в партньорство с Фондация за свободата “Фридрих Науман”.

Анализът обхваща представянето на България по отношение на икономическата свобода, условията за правене на бизнес, готовността за е-правителство, конкурентноспособност, възприятие на корупцията и защитата на правото на собственост.

Липсата на реформи у нас не позволява значително развитие по нито един от тези показатели. Малкото подобрение при икономическата свобода (36 място от 141 страни през 2010 г.) и правенето на бизнес (44 място от 183 страни, с две позиции напред спрямо миналата година) са недостатъчни да компенсират провала на държавата да гарантира сигурността, необходима на гражданите и бизнеса, особено в период на несигурност и криза, смятат от ИПИ.

От прегледа на института става ясно, че въпреки наглед доброто развитие на България в класацията за икономическа свобода, през последните 3-4 години страната забавя своя ход, а политиките в отговор на кризата през 2009 и 2010 г. вече отнеха от икономическата ѝ свобода. Нещо повече, през това десетилетие не беше отбелязан прогрес по най-слабите индикатори и сериозните проблеми остават в областта на съдебната система (независимост и безпристрастност), защитата правото на собственост, тромавата бюрокрация и корупционните практики. Според проучване на ИПИ страните с висок индекс на икономическа свобода в международните класации се радват на 8 пъти по-високи доходи на населението.

От движението на България в класацията за защита на правото на собственост става ясно, че подобрението е изключително незначително. Индикаторът за правна и политическа среда постепенно нараства през последните 4 години. Причините са постигната политическа стабилност в страната и добрите макроикономически показатели.

Най-голям проблем в тази категория, както и при икономическата свобода, остава подиндикаторът “Независимост на съдебната власт”. През последната година се наблюдава съвсем леко подобряване – с 0.2 точки до 3.2 от общо 10, но този показател показва зависимост на съдебната власт от различни политически и бизнес групи, както и липсата на доверие в съдебната система. Все още процедурите в България са формални и прекалено дълги и често се провалят в съда.

В годишния мониторингов доклад на ЕК се очертават най-сериозните проблеми в областта на съдебната система, припомнят от ИПИ. Според тях дори 10% по-добра защита на правото на собственост води до 8000 долара по-висок доход на глава от населението.

Като цяло изводът на ИПИ е, че България е все още много далеч от най-добрите икономики, но може и трябва да върви напред, за да стане по-добро място за работа и живот.

На базата на резултатите и изследванията в международните класации институтът предлага 69 мерки, които ще доведат до растеж на икономиката и доходите. При изготвянето на прегледа преди година препоръките са били 70 – с една повече. С тази скорост – по една мярка на година, след 70 години България може да настигне развитите държави, коментира Петер-Андреас Бохман от Фондация “Фридрих Науман”.

Отпадналата през тази година мярка е “премахване на изискването за начален капитал при регистрацията на ООД”. Стартирахме кампанията за отпадане на капитала преди 3 години и днес вече е факт и с другите мерки може да се случи същото, коментира Светла Костадинова от ИПИ. Въпреки отпадането на изискването за капитал държавната такса за регистрация на ООД продължава да е необосновано висока (около 300 лв.), каза Петър Ганев от ИПИ.

Сред тазгодишните препоръки на ИПИ са премахване на минималната заплата и минималните осигурителни прагове, свиване на осигурителната тежест до 10%, намаляване на размера на държавата до поне 30% от БВП (сега е 40%), премахване на държавните субсидии, въвеждането на фискален борд, въвеждане и прилагане на е-услуги от администрацията и санкция при неспазване, намаляване на администрацията, незабавна и прозрачна приватизация на държавните активи (включително тези в енергетиката). Прегледът и препоръките на ИПИ са на адрес www.ipi.bg.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Фон Щрьом
    #16

    така ще е.И по-зле ще става.

  2. AA
    #15

    napred v chalgata

  3. Карина
    #14

    но пък мнооого напред с простотията

  4. Heinz
    #13

    "...след 70 години България може да настигне развитите държави, коментира Петер-Андреас Бохман от Фондация “Фридрих Науман”...."Той го е казал сега. Аз бях казал същото през 1992 година...Май се мотаем като петел в кълчища, щом днес е актуално същото !

  5. Кой
    #12

    Истински реформи в България могат да проведат само сините,с всичките им недостатъци.Тези "недостатъци,в повечето случай изфабрикувани от БКП/БСП,ДС и другарите от КГБ са несравними с огромните ползи,които носят сините за страната и катастрофалните провали на лилаво-червената,с нюанси на жълто и повече оранжево, алчна и примитивна върхушка в БГ.Борисов се радва на подкрепа в ЕС само защото поразбута мутрите,които добре познава и в известен смисъл спря кражбите,но реформите спряха преди да са започнали,осъдени няма и комунизЪмът се върна на бял кон-сега май с одобрението на ЕС,честито!

  6. REDOVEN 4ITATEL
    #11

    ОЩЕ СЛЕД ДОКАРВАНЕТО ОТ МАФИЯТА (ЧРЕЗ БСП) НА МАДРИДСКИЯ МОШЕНИК В БЪЛГАРИЯ, СТРАНАТА НИ ПОЕ УСТРЕМНО ПЪТЯ КЪМ ПРЕВРЪЩАНЕТО СИ В ТРОЯНСКИ КОН НА МОСКВА В ЕС!!!И ЕСТЕСТВЕНО ИКОНОМИКАТА НИ НАПОДОБЯВА ИКОНОМИКАТА НА НОВАТА РУСКА ИМПЕРИЯ.

  7. Балканец
    #10

    Сметката излиза.

  8. feces retentioner
    #9

    Абсолютни глупости на търкалета говорят тия от ИПИ - морони напълно индоктринурани със пазарен фундаментализъм... България е на първо място в Европа (и едно от първите в света, преди Индия и Китай) по инсорсинг на бизнес на глава от населението и това е най-красноречивия критерии за нивото на конкурентност, защита на собственост и тям подобни тинтири-минтури...

  9. Сократес
    #8

    Държавата да спре само да цуца от данъкоплатците с акцизи и данъци,а да помисли малко и за фирмите в средния и малкия бизнес.И да има данъчни облекчения за иновативни производства като например слънчеви електростанции,заводи за преработка на отпадъци и т.н.И най-важното да спрем да мърморим и да се оплакваме,че другия бил виновен,а да се хванем и да работим заедно за едно по-добро бъдеще!

  10. Илия пак за ИПИ
    #7

    ИПИ за се скрияат в миша дупка. Техните анализи не ни интересуват. Изключителни наглеци...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.