България разби Германия и е на полуфинал на Евроволей 2015

Тимът посвети победата на Ники Пенчев, чийто баща почина преди мача

3 коментара
Николай Пенчев. Снимка: lap.bg

Българският отбор по волейбол победи убедително Германия с 3:0 гейма (25:19, 25:23, 25:23) и се класира за полуфиналите на европейското първенство. Там нашият отбор ще играе срещу Франция.

Двубоят с Германия започна равностойно. Резултатът се движеше равен до 5:5, но след това българите успяха да дръпнат с 11:6. Последва много силна игра от Германия на блокада, която доведе до изравняване - 11:11.

Българите обаче се окопитиха и успяха да стигнат до 16:14 на второто техническо прекъсване. Нашите продължиха със силната игра и затвориха гейма много концентрирано с 25:19.

Вторият гейм бе по-равностоен. Германците успяваха да поддържат пълен паритет на игрището и дори стигнаха до 16:15 в своя полза на второто прекъсване. България изравни, а след това ас на Виктор Йосифов ни даде преднина за 17:16. Нашите волейболисти направиха няколко много добри спасявания в защите, които бяха увенчани с успешни контри за 20:17. Последва размяна на точки до 23:20. Блокада на Виктор Йосифов даде успеха на България във втората част с 25:23.

Последният гейм в мача също бе равностоен. Все пак в края му победата за българите изглеждаше много близка при 20:17. Тогава обаче посрещането ни и разпределителят Георги Братоев излязоха от строя. Така се стигна до 20:20. В игра влезе вторият разпределител Агонцев, който също направи грешка и Германия дръпна с 21:20.

Пламен Константинов взе прекъсване. България отново поведе с 22:21 след грешки на германците. Нова германска грешка - аут на Йохен Шьопс и се стигна до 23:21. Георг Гроцер се завърна в игра на мястото на Йохен Шьоопс. Кристан Фром намали до 22:23. Лукас Кампа заби ас и донесе равенство - 23:23. Последва грешка на Кристиан Фром, който докосна мрежата и изведе България до мачбол при 24:23. Двойна българска блокада донесе победата с 3:0 гейма.

След края на мача стана ясно, че титулярният ни посрещач Николай Пенчев е играл в срещата, въпреки че преди нея е научил трагичната вест, че вторият му баща е починал. Това бе разкрито от Теодор Салпаров, който взе микрофона и помоли ликуващата публика за тишина, за да посвети победата на своя съотборник.

"Играхме още веднъж като отбор. Най-вече заради големия мъж на игрището. Той се казва Ники Пенчев. Намери сили да е с нас и да изнесе тежестта на мача. Тази победа е основно за него", заяви и селекционерът на отбора Пламен Константинов в интервюто си пред БНТ.

Белгийският му колега Витал Хайнен, който води германския състав, пък се прояви като джентълмен, признавайки, че "ако два пъти загубиш от един отбор с по 0:3, това означава, че той е по-добър от вас - България напълно заслужава да играе на полуфинал". След което добави колегиално, че се надява България да стигне до финала.