Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България, Румъния и Сърбия създават "Тройката от Крайова"

До края на 2016 г. Сърбия ще е готова с магистралата до българската граница, Борисов се размечта за магистрала Букурещ – София – Белград

10 коментара
Бойко Борисов, Виктор Понта, Александър Вучич. Сн. БГНЕС

България, Румъния и Сърбия се договориха да координират общи политически действия и създават формат под името "Тройката от Крайова" по подобие на Вишеградската четворка. Решението е на премиерите Бойко Борисов, Виктор Понта и Александър Вучич, които се срещнаха в румънския град Крайова. България и Румъния дадоха подкрепа за членството на Сърбия в Европейския съюз, а българският министър-председател акцентира върху създаването инфраструктурен регионален пръстен.

"Мечтата ми е да видя магистрала Букурещ – София – Белград", отбеляза Борисов след разговора. Той е получил уверение от сръбския си колега, че през 2016 г. частта от Белград ще бъде завършена. Същевременно в България активно се работи по АМ "Хемус".

"С Виктор Понта разгледахме възможността да затворим кръга Букурещ – Русе – София – Белград", заяви Борисов, цитиран от правителствената пресслужба, и добави, че от друга страна се работи по магистралите "Струма" и "Марица". Паралелно се правят и скоростните жп линии.

Сръбският премиер Александър Вучич благодари на Борисов и Понта за организирането на срещата и за заявената подкрепа по пътя на Сърбия към ЕС. "До края на 2016 г. ще бъде приключена магистралата през Белград-Ниш-Пирот-Димитровград до границата с България", потвърди Вучич и изрази очакване през следващата година да започне и работата по магистралата, свързваща Белград и Тимишоара.

"Смятам, че заедно можем да направим много по отношение на инфраструктурата", каза премиерът на Сърбия. "От името на правителството на Сърбия с въодушевление приемам идеята за групата от Крайова. Мисля, че трите ни страни, както Вишеградската група, могат по един изключителен начин да защитят интересите си и да постигнем най-много заедно", добави премиерът Вучич. Във Вишеградската група влизат четирите централноевропейски страни Полша, Чехия, Словакия и Унгария, които първи от бившия соцлагер влязоха в ЕС.

Румънският премиер Виктор Понта, който бе домакин на срещата, обърна внимание на символичния факт, че на 24 април се навършват и осем години от присъединяването на България и Румъния към ЕС.

"Всяка една от страните има своите интереси, но всичките трите заедно можем да ги осъществим по-добре", коментира Бойко Борисов.

"Има конкретни теми като присъединяването към Шенген, където отдавна е казал на България, да влезе сама, без Румъния. Сега се казва обратното, да влезе Румъния без България. Аз не вярвам в това. Аз вярвам, че само заедно ще влезем в Шенген, само заедно ще премахнем Механизма за сътрудничество и проверка, а не първо Румъния, после България, или първо България след това Румъния. Така, както вярвам, че с общи усилия Сърбия ще може да финализира по-бързо, а не след десет, двайсет години преговорите, за да стане член на ЕС", заяви Виктор Понта.

Министър-председателят на Сърбия Александър Вучич е оптимист за бързото присъединяване на страната му към ЕС като смята, че форматът от Крайова е от изключителен взаимен интерес.

"Подкрепяме Сърбия за ЕС, с Румъния сме готови всячески да помагаме", подчерта Борисов.

"Войната назад, мирът – напред. Да градим, да инвестираме в енергийната ефективност, в сградния фонд. Кметове и премиери да работят заедно, за да подготвяме градовете си за културни столици, за столици на спорта", посочи българският премиер.

Виктор Понта изтъкна значението на общите проекти. "Енергетиката всъщност е най-важното средство за развитие. България, Сърбия и Румъния трябва да ускорят проектите в областта на енергетиката, които да ни позволят да бъдем свързани, да имаме достъп до европейския и до световния пазар и да дадем на икономиката на трите страни сигурна енергия на конкурентоспособни цени", заяви румънският министър-председател.

"Днешната среща не е насочена срещу трети страни. Искаме да имаме положителния опит на Вишеградската четворка и освен това нещата, които предлагаме, са в интерес на нашите народи", коментира Борисов в отговор на журналистически въпрос.

Той допълни, че принадлежността към различни европейски политически семейства не пречи да се изграждат прагматични отношения. "Ние сме демократични страни. Като премиери правим най-доброто за нашите страни", потвърди и социалистът Виктор Понта. Според него, само заедно България и Румъния могат да влязат в Шенген и да премахнат Механизма за сътрудничество и оценка.

На въпрос относно "Южен поток", Борисов подчерта, че ЕС е категоричен в това отношение – без да се изпълняват елементите на Третия енергиен пакет, никоя държава членка от ЕС не може да си позволи строителството на газопровод. "Нищо против нямаме Русия, нищо против нямаме проекта, изискването е едно – спазване на указанията от Брюксел. Убеден съм, че всяка държава от ЕС ще бъде принудена да спазва Третия енергиен пакет. Да си член на ЕС не е само привилегия, не е само да ползваш еврофондове, но и дисциплина, да спазваш правилата", каза Борисов.

По думите му, проектът "Набуко" не пречи на "Южен поток", а южният газов коридор е естественото място, откъдето да дойде азербайджанският газ. Българският премиер обърна внимание на вертикалния газов коридор, който ще свързва България, Румъния и Гърция. Подчерта, че се работи активно по интерконекторите. "Продължаваме да държим на газов хъб край Варна", добави Борисов.

"Политически изострената обстановка от санкции и контрасанкции влияе на трезвото взимане на решения. Оптимист съм, че след като се решат по дипломатически път проблемите и Минското споразумение се спазва стриктно от всички страни, ще имаме по-конкретни разговори. Ако някой си мисли, че ще прескочи европейските правила, отсега мога да кажа на всеки – Брюксел е изключително стриктен по тази тема и няма да му се получи. Съветвам всички да бъдем умерени, прагматични и да се водим от разума", каза Бойко Борисов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #10
  2. Miau
    #9
  3. milan
    #8
  4. milan
    #7

    Когато провежда съвместни правителствени заседания в Скопие и празнува годишнини,касаещи българската история,на македонска територия,Сърбия не се сеща за БГ.Вучич призова тези дни бившите югорепублики,да се обединят,защото сами били "слаби",забравяйки заЕС и България,а сега се самопокани на българорумънската среща,за да измоли европейски пари и да занесе на Путин информация от първа ръка-за това,какво планират БГ и Румъния за Вертикалния газов коридор?!Сърбия,първо да се реформира и да приеме политиката на ЕС,за спазва правата на българите и тогава,ще говорим за проекти.

  5. andrei
    #6

    След вертикалния коридор, това е втората добра новина от региона през седмицата. Балканите не са заден двор на русия!

  6. andrei
    #5

    ПРАВИЛНО! Не бива да се допуска Русия да разделя балканските народи по системата на Троянски коне и да се вклинява! Сърбия, ако иска да види европейско членство, трябва да разчита на България и Румъния.Румъния не си пада по путин и русофилството.България да продължи да играе важна и то активна роля на Балканите! Иначе да пожелаем на балканската тройка и да не се държи по "балкански", тоест малко повече култура, като централноевропейската/четворка/. Апропо, разбрахте ли че Полша не пусна путиновите Нощни вълци да минават през цялата Централна Европа до Берлин в "поход на победата".

  7. Филка Русофилка
    #4

    Крайова е център на Банат - исконна българска земя от най-древни времена. Разделен е между Румъния, Сърбия и Унгария. Преди 250 г. там дойдоха български бежанци от Старозагорско – Банатските българи – на голяма почит и досега. На 1 окт. 1727 Императорът на Свещената Римска империя Карл VI издал Декрет за изключителни привилегии на българите в Крайова. Забранил на евреите, турците и гърците да излагат стоки на панаирите в града, с изключение на големия ежегоден панаир. Само българите имали право да излагат на всички панаири, каквото нямаха даже при триумфирата Сидеров -Станишев-Местан. :)

  8. Филка Русофилка
    #3

    КАРОЛЪ I
    Милостiю Божiю и волею народа Господаръ Ромънский и пр.
    Върху отношенiето на нашiй министръ на вътрешните дела подъ № 20,386 и като имамы въ видъ решенiето на Крайовската община за определенiе гербътъ на този градъ. Потвърдихмы и потвърдявамы следующето:
    Чл. I. Гербътъ на Крайовската община ся определя нъ следующiйтъ начинъ:
    Един скутъ (щит) от четвероъгълна форма съ долныте краища кръгли, разделенъ на три частя отъ националните шарове (знамена), като си има синьото най-горе. Въ средата

  9. Филка Русофилка
    #2

    Борисов да предложи "Тройката от Крайова" да има Герб - Първият Герб на Крайова, учреден с Декрет на Н.В. Крал Карол I Хохенцолерн-Зигмаринген. В него пише, на Герба да бъде изобразен в цял ръст „Императорът Българо-Ромънский Иван Асен I”, основател на Крайова. Този Герб обаче е скрит в музея на Крайова и никъде не може да се види. През 1921, след войните, Крайова получава нов Герб – Св. Димитър на кон яростно ръга с копие някакъв Цар, но няма никакво обяснение. Това може да е само Цар Фердинанд, който ги спука от бой, а шопите от „Желязната дивизия” насадиха чесън пред румънския парламент.

  10. strobo
    #1

    Букурещ – Русе – София – Белград - добра идея, айде започвайте с отсечката Бяла Дунав мост и региона около Цариброд...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.