Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с 9.6% растеж през второто тримесечие, ЕС - с 13.2%

Най-силно пострадалите в кризата държави резонно отчитат най-голям отскок

2 коментара
България с 9.6% растеж през второто тримесечие, ЕС - с 13.2%

България отбеляза огромен икономически растеж през второто тримесечие на 2021 г. на годишна база - 9.6% спрямо същото тримесечие на 2020 г., сочат експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). Това се дължи на отскока на бизнеса тази година след слабото представяне на икономиката през пролетта на 2020 г. заради избухването на пандемията от Covid-19. Тогава българската икономика се сви с 8.2%.

В крайна сметка статистиката отчете спад от 4.2% за кризисната 2020 г.

От пролетта на 2021 г. започна възстановяване. Големият двигател на икономиката у нас отново е потреблението - с ръст от 6.7% на годишна база и 2.5% на тримесечна база.

Постижението на българската икономика не изглежда впечатляващо на фона на резултатите на другите държави в ЕС, но разликата в растежа в тяхна полза е обяснима с по-големия им спад миналата година. Икономиката на съюза расте средно с 13.2% през второто тримесечие на 2021 г. на годишна база, обяви Евростат.

Резонно държавите, които най-силно пострадаха от кризата миналата година, сега бележат най-голям отскок през второто тримесечие на годишна база.

По-добре от България като чисти числа са се представили Испания (19.8% растеж), Франция (18.7%), Унгария (17.7%), Италия (17.3%), Португалия (15.5%), Белгия (14.5%), Румъния (13.6%), Кипър (12.9%), Австрия (11.4%), Полша (10.7%), Словакия (10.2), Латвия (10%), Холандия (9.7%)

От държавите, публикували данни, по-слаб растеж от българския имат Чехия (7.8%), Дания (8.2%), Германия (9.2%), Литва (8.6%), Швеция (9.3%), Финландия (7.4%).

На тримесечна база обаче икономическият ръст на България не е съществен - едва 0.4% спрямо първите три месеци на 2021 г.

Повечето макроикономически прогнози сочат, че България ще отбележи растеж от около 4% през 2021 г.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. roser
    #2
    Отговор на коментар #1

    Бягай за тоалетна хартия, че да имаш за следващите 10-15 години!

  2. анита хегерланд
    #1

    Китайски анализатори твърдят, че новонапечатаните долари от ФЕД създават огромен инфлационен натиск, който ще бъде "разхвърлян" между всички страни, които оперират с долари. Доларът е най-разпространената валута в света и това ще ни засегне съвсем скоро. В много страни по света поскъпват храни, траспорт, суровини, части. Време е институциите, които имат информация, да дадат насоки на бизнеса и потребителите как да посрещнат тази вълна. Спомням си предишната голяма инфлация като огромна дупка в живота си. Сега трябва да сме по-подготвени. Запасете се най-напред с това, което поскъпва, което е важно, което в близко време ще се изчерпи...Купете сега, за да не фалирате в бъдеще.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.