Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с "амбициозен, но постижим" план за растеж до 2020 г.

25 коментара
България с "амбициозен, но постижим" план за растеж до 2020 г.

Целите на европейската стратегията за растеж "Европа 2020" са постижими за България, заяви говорителят на външно министерство Весела Чернева в сряда.

В четвъртък Европейският съвет ще разгледа документа и се очаква да одобри новия десетгодишен план за растеж и развитие на ЕС.

"Европейският съюз се основава на компромиси между страните-членки. Вярвам, че ще бъде намерено оптималното решение, което ще задоволи всички 27 страни членки”, коментира Весела Чернева.

За постигането на 75% заетост на жените и мъжете на възраст от 20 до 64 години до 2020 г, каквато е една от целите на ЕС, България не би трябвало да има проблем.

София смята, че може да постигне по-висока от заложената средна стойност за Европейския съюз до 2020 година. Настоящата стойност на показателя за България е 68.8%, като страната ни ще търси достигане на 76% заетост.

По втората цел - постигане на равнище на комбинирани инвестиции в начуноизследователска и развойна дейност от страна на публичния и частния сектор в размер на 3% от БВП, страната ни ще настоява да се отчитат националните специфики.

В момента страната ни отделя за иновации 0.4-0.5 на сто от БВП, а в съвсем кратко време трябва да постигне минимум от 1.2-1.4 на сто, каза преди месец икономическият министър Трайчо Трайков. Според външно министерство постижимата за България цел в това отношение е в рамките на 0.6 до 2.0% от БВП

Третата цел е намаляване на емисиите на парникови газове с 20% в сравнение с нивата от 1990 г., увеличаване на 20% на дела на възобновяемите източници на енергия в крайното потребление и увеличение с 20% на енергийната ефективност. България подкрепя тези количествени цели.

Четвъртата цел е повишаване на равнищата на образование с цел намаляване на дела на преждевременно напусналите училище и увеличаване на дела на завършилите висше образование. В България за периода 2000 - 2008 г. равнището на ранно отпадане от образователната система е намаляло от 20.5% до 14.8% при средно ниво от 14.9% за Европейския съюз.

Управляващите смятат, че страната ни до 2020 г. може да сведе равнището на отпадане от образователната система до 10%. Въпреки че за България е приемливо предложението на ЕК процентът на завършилите висше образование (30 – 34-годишна възраст) да се увеличи от 31% до най-малко 40%, смята да предложи този процент да е 36.

"Подобряването на четивната грамотност е от приоритетно значение за България", се посочва още в българската позиция.

По петата цел - намаляване на бедността, становището е, че не е реалистично с оглед на икономическата ситуация в страната националната цел да е по-висока от 20% намаление на броя на бедните в страната за период от 10 години.

България ще отбележи и значението на кохезионната политика като основен инструмент за изравняване на различията между регионите, което е и лост за намаляване на бедността.

Чернева уточни, че по тази цел има много различни мнения, като е възможно и въобще да не залегнат конкретни числа по нея.

"Целите са амбициозни, но реалистични", заяви Чернева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ,,,,
    #27

    гично, но за сметка на това ще обхваща голяма част от населението, училище няма да ни трябва и ще има пари за милицията

  2. ,,,,
    #26

    изкласилите над 8 клас - прокурори и от ДАНС

  3. patladzhan
    #25

    vse mi se struva, che zaetostta edno vreme beshe okolo 99% i polza niamashe...

  4. Лалю Лалев
    #24

    да видищ каква е разруха.Целите са реалистични....Просто тъжен смях..Писна ми от клакъори в твоя случай докопали сепоста с всичко друго но не и с професионализъм

  5. Ел Командиро
    #23

    останалите кадри със средно образование ще се изнасят за Западна Европа като обслужващ персонал, а милиционерите пак ще управляват държавата за това им трябва висше

  6. Smartguy
    #22

    Analogiqta NA GOL TUMBAK 4IFTE POSHTOVI e dostaty4no natrap4iva, no neka kazhem qsno, za neprosvetenite: Nikoi nqma da vidi bql den, no za smetka na tova bogatite shte mogat da se fukat, pove4e ot dosega.I, estestveno, bednite trqbva da se radvat - shtoto zer mozhe i bez tova da ostanat.

  7. тя
    #21

    Заповядайте политика на бавните очаквания.Сега НЕ но в незнайно бъдеще....

  8. Domat
    #20

    :) Xaxaxaaa, tva e v stil partiinite konferencii ot uno vreme. Ne kak shte go napravish , a kak go iskash Bravo

  9. Хари Габровски
    #19

    В момента трудовата заетост е около 53-55% навярно пишещият се е объркал нещо или борави със стари данни. Най висока е била през 2008 около 64%. Една голяма част от тях не получават възнаграждения, други са на половин работен ден, други са в неплатени. Направете си си сметка тогава каква е реалноста.

  10. зелените
    #18

    истината за проекта на istinatazaproekta.bg

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.