Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с достъп до 113 млн. евро от Норвежкия механизъм и Европейското икономическо пространство

0 коментара
Иван Иванов и Ингвилд Стуб подписват сторазумението, сн. МС

България подписа споразумения за достъп до над 113.5 млн. евро за финансиране на проекти в областта на правосъдието, вътрешните работи, културата и местното развитие, както и за намаляване на бедността по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г.

От финансирането ще се възползват министерствата на културата, на вътрешните работи, на образованието и на правосъдието. С подписването на споразуменията на практика страната ни стана първата държава, която поставя началото на новия програмен период за проекти, финансирани по двата механизма.

Парафирането на документите отбеляза и 10 години от присъствието на  Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм в България.

"Двата финансови инструмента направиха възможни почти 1000 проекта в области от ключово значение за цялото общество. Успяхме да фокусираме средствата във важни инициативи, където има недостатъчно финансиране от кохезионната политика.  Имаме възможност да използваме опита и иновативните решения на страните-донори. 230 от реализираните проекти са резултат от съвместна работа и съм уверен, че има още какво да учим.“, акцентира в приветствието си вицепремиерът Томислав Дончев, който присъства на церемонията.

"България е първата от 15-те държави бенефициенти, която ще подпише всичките си програми“, заяви държавният секретар на Норвегия Ингвилд Стуб и отбеляза, че двата инструмента са важни за намаляване на икономическите и социални различия в Евросъюза.

Двата механизма на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, които членуват в единния европейски пазар и имат тясно, са техния принос за европейската солидарност и сближаване, като допринасят за общата цел за намаляване на социалните и икономически различия между европейските региони.

Също като Кохезионния фонд на ЕС, тези финансови механизми предоставят подкрепа на държавите-членки, чийто брутен национален продукт на глава от населението е под 90% от средния за ЕС. Те отразяват приоритетите на ЕС за зелена, конкурентоспособна и приобщаваща Европа.

По линия на двата механизма през програмния период 2014—2021 г. се предоставят 2.8 млрд. евро за проекти, с което се увеличават инвестициите на ЕС в Централна и Южна Европа. България ще има достъп до безвъзмездно финансиране в размер на 210.1 млн евро, разпределени в десет програми в ключови сектори, припомниха от  правителствената пресслужба..

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.