Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с най-голямо намаление на военните разходи в Централна и Източна Европа

23 коментара
България с най-голямо намаление на военните разходи в Централна и Източна Европа

През 2010 година България е намалила в най-голяма степен военните си разходи от всички страни в Централна и Източна Европа. Това показват данните на Международният институт за изследване на мира (СИПРИ), цитирани от ДПА.

По данни на базирания в Стокхолм институт България е съкратила миналата година военните си разходи с 28 процента. Следват Латвия с 26 процента и Албания, Гърция, Унгария, Литва и Словакия с по над 10 процента.

В статистиката се включват разходите за заплати, военни операции, оръжия, оборудване и за изследователски цели.

Доскоро издръжката на българската армия бе относително една от най-скъпите в НАТО. Средствата, които се отделяха за въоръжените сили до 2009 година, нареждаха България в челните места на алианса по разходи за армията като процент от БВП. След като дълги години България отделяше между 2.8 и 2.2% от БВП, през 2009 година този процент падна до около 1.85, а 2010 до около 1.4%.

В условията на криза обаче правителството на ГЕРБ за разлика от много други в Европа постави секторът сред малкото привилегировани в проектобюджета за следващата година. Така военното министерство ще получи със 100 млн. лева по-висок бюджет през 2011 г. МО разполага с общо 990.63 млн. лева, като 100 млн. от тях са за капиталови разходи. В миналогодишния бюджет това перо предвиждаше само около 7 млн. лева.

В България най-голямата част от парите за отбрана отива за заплати на раздутия личен състав. МО обаче обяви планове за съкращения през следващите години. Ръководството на министерството обаче обяви,ч е се надява на по-високи процент от БВП за отбрана, като определи в програмните си документи - 1.5%. 

СИПРИ коментира, че най-големите съкращения на военните разходи в Европа са регистрирани в държавите от централната и източната част на континента.

Институтът обяснява тази тенденция с последиците от икономическата криза и недостига на финансови средства, който изпитват тези държави, отбелязва БТА.

Темповете на увеличаване на военните разходи са се забавили като цяло в световен мащаб миналата година.

Военните разходи през 2010 г. са изчислени на общо 1.6 трилиона долара - с 1.3 процента повече в сравнение с предходната 2009 г. За сравнение средният темп на нарастване от 2001 г. бе 5.1 процента.

Като основна причина за забавеното увеличение СИПРИ посочва избухналата през 2008 г. глобална финансова и икономическа криза.

САЩ са забавили чувствително увеличаването на военните си разходи през 2010 г. Те са регистрирали миналата година растеж от 2.8 процента при средно 7.4 процента през периода 2001-2009 г.

Съединените щати са похарчили през 2010 г. за военни нужди 698 милиарда долара, което представлява 43% от общите световни разходи в тази област.

На САЩ се падат 19.6 милиарда долара от регистрираното миналата година увеличаване на военните разходи в глобален мащаб от 20.6 милиарда долара (95 процента).

САЩ са похарчили през 2010 г. за военни нужди цели шест пъти повече от втората страна в класацията - Китай, която е похарчила 119 милиарда долара. САЩ са отделили за отбрана 4.8 процента от своя брутен вътрешен продукт - най-високият дял в света, с изключение на Близкия изток.

Франция и Великобритания си поделят третото място с по 59 милиарда долара, въпреки че Франция е съкратила своите разходи с цели 8 процента. Десетката на страните, даващи най-много пари за военни нужди в света, се допълва от Русия, Япония, Саудитска Арабия, Германия, Индия и Италия.

В Латинска Америка миналата година е било регистрирано най-голямо нарастване на темповете на увеличаване на военните разходи – 5.8 процента, "въпреки липсата на реални военни заплахи за повечето държави" там.

Това се обяснява с икономическия растеж на Латинска Америка, като регионалната сила Бразилия, например, има амбицията да модернизира своите въоръжени сили, "за да разпростре влиянието си отвъд Южна Америка".

Африка също регистрира бързи темпове на растеж - над 5 процента, който се дължи предимно на големите износители на петрол на континента Алжир, Ангола и Нигерия.

Военните разходи в Близкия изток са нараснали с 2.5 процента. За част от държавите обаче няма данни, в това число и за Иран.

Азия е регистрирала растеж от едва 1.3 процента. Китай е намалил темповете на увеличаване на своите разходи като пряка последица от забавянето на растежа на БВП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. софиянец
    #23
  2. Космополит
    #22
  3. Вълнуващ се
    #21
  4. N
    #20
  5. secutor
    #19
  6. Войников
    #18
  7. Стефанов
    #17
  8. secutor
    #16
  9. 123
    #15
  10. А другата новина?
    #14

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.