Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с най-много докладвани измами по земеделските фондове

С 35% са намалели злоупотребите с еврофондове в ЕС на годишна база

10 коментара
България с най-много докладвани измами по земеделските фондове

За трета поредна година България е номер едно по докладвани измами на ОЛАФ. И през миналата година страната ни отново е съобщила най-много злоупотреби по земеделската и рибарската програма. Това става ясно от доклада на Европейската комисия за защитата на финансовите интереси на съюза.

България е докладвала 37 случая, следвана от Румъния с 25. В същото време някои от големите страни, които харчат най-много от аграрния фонд, като Франция, Германия, Испания и Великобритания продължават да отчитат много малък брой нередности като измама. Това според Брюксел повдига въпроса дали те ги занижават умишлено или поради грешно тълкуване на термини като "подозрение за измама" и "установена измама", а също така и способността на системите за контрол в тези страни да откриват такъв тип нередности.

Сметната палата неотдавна отчете, че България е докладвала случаи за нередности, които, според одиторите са технически грешки, а не злоупотреби.

 

България е докладвала, че са възстановени на бюджета около един милион евро заради допуснати нередности през 2011 г. Такава сума са възстановени в около една трета от страните членки на ЕС.

 

Страната ни заедно с Чехия, Малта, Полша и Австрия има централна база данни и система за отстраняване на грешките. Повечето страни, сред които и България, са докладвали, че ползват разработени стратегии в борбата с измамите с европейските фондове.

 

Като цяло Брюксел отчита намаляване на злоупотребите с европейските фондове с 35% през 2011 г. спрямо година по-рано. Докладваните нередности като измама са 1230 през миналата година.

 

Намаляването на докладваните случаи на измама е очаквано, е посочено в доклада. Причината за пика през 2010 г. се дължи на "цикличния" ефект на затваряне на програмния период 2000-2006 г., както и на въвеждането на системата за управление на нередности, която доведе до ускоряване на процеса на докладването им, отчита Европейската комисия.

 

Намаление на предполагаемите злоупотреби е отчетено при всички европейски фондове. В областта на политиката на сближаване, която е основен фокус на този доклад, случаите на нередности са намалели с 41% в сравнение с 2010 г. В областта на селското стопанство докладваните случаи на злоупотреби са по-малко с 66%.

 

Както и през предишните години, така и сега Полша, Германия и Италия са съобщили по-голямата част от случаите - 149 от общо 276 докладвани нередности по политиката на сближаване, която се финансира от кохезионния фонд. Германия е дадена за пример като най-успешната страна, която преследва измамите.


Най-често съобщените нередности за измама са ползването на фалшиви или фалшифицирани документи като декларации или сертификати, за да се оправдаят недопустими разходи.

 

Общо 295 млн. евро, което е 0.2% от бюджета на ЕС за 2011 г., са били предмет на злоупотреби и трябва да бъдат възстановени, е посочено в доклада.

 

Възстановяването на средства на ЕС, свързани с нередности и злоупотреби, се е подобрило, отчита още Брюксел. През 2011 г. Еврокомисията е поискала да бъдат върнати около 2 млрд. евро под формата на т. нар.финансови корекции.

 

Европейската комисия призовава държавите членки с ниско равнище на възстановявания да вземат мерки за подобряване на този показател и да преминат към конфискуването на активи в случаите, в които получателите не върнат неправомерно взетите пари.

 

Неотдавна Брюксел поиска злоупотребата с европейски средства да се преследва със затвор. Това според Еврокомисията ще има възпиращ ефект срещу злоупотребите.

 

“Европейската комисия продължава с политиката си на нулева търпимост по отношение на злоупотребите и нито цент от парите на данъкоплатците не трябва да бъде изгубен в полза на лица, извършващи злоупотреби”, каза Алгирдас Шемета, комисар на ЕС за данъчното облагане и митническия съюз, одита и борбата с измамите, след публикуването на доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    @2 - bi4uvaj oshte dragi, po imperialisti4eskite glavi, dokato im dojde akyla. Bojko ve4e re4e, "Te shte mi slagat na men dvojka!!" - a ti mazhi sled nego s golqmata 4etka, i ti4aj setne na opashkata za nadnik pri ostanalite shapkari. Ganjo ne spi, Ganjo bdi.

  2. Анонимен
    #9

    България с най-много докладвани измами по земеделските фондове! НЕ МЕ ОЧУДВА ЧЕ Е ТАКА , АМА НИКАК! КРАДЕМ И ЛЪЖЕМ КАТО ЗА СВЕТОВНО... , НЕ ЧЕ СМЕ ЕДИНСТВЕНИТЕ , НО НИЕ ПРОСТО НЯМАМЕ РАВНИ... , КРАДЕ СЕ МАСОВО И КАКВОТО И ОТКЪДЕТО МОЖЕ!

  3. Анонимен
    #8

    Един от начините да провалиш някакъв процес или производството на нещо е да изпълняваш стриктно инструкциите за работа. Има оптимум на старанието да изпълниш строго правилата, над който то става вредно. Но чиновникът, включително и европейският, не знае кога става по-вреден от "нарушителя".

  4. Анонимен
    #7

    Арестуваният депутат от ГЕРБ е събирал и проценти от отпуснати евросубсиидии на земеделските стопани. Оплакалият се от него земеделец е трябвало да получи 3 млн. евросубсидии, но понеже се е оплакал, няма да си ги получи!

  5. Анонимен
    #6

    Нищо ново под слънцето. Измамите са навсякъде в България, но посочените са само малка част достигнала до европейската комисия и отразена в доклада. А какво ще кажете за масовите злоупотреби по места, където активисти от ГЕРБ са заграбили чужда земя, обявили са я за обработваема (понякога е и работят), декларират я в общинските комисии и поучават европейска помощ по програми. Същите "юнаци" НЕ се проверяват от министерството по очевидни причини. Когато се сигнализира прокуратурата, за това, че тези

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  7. Анонимен
    #4

    Не са ни приписали, а си крадем яко! По комунистически! Повечето от парите на европейските данъкоплатци бяха откраднати и използвани от бивши комуноиди, които след 10-ти ноември заграбиха сградите на бившите ТКЗС-та, присвоиха си земи и станаха чорбаджии! Селски тарикати от градски тип! Къде са тези фермери? Семейства, които да си изкарват прехраната със свободен, честен труд върху собствена земя?!

  8. Анонимен
    #3

    Всичко негативно сме го оглавили... Тази роля са ни я определили и няма мърдане.

  9. Анонимен
    #2

    Ние имаме склонност към самобичуване, а в 'развитите' страни са по-големи вагабонти и от нас, но могат да си създават имидж на благовъзпитани. Попитайте съдържателите на магазини по морето - най-масово им крадат стоките скандинавци и изобщо всякакъв род 'брюкселци'.

  10. Анонимен
    #1

    От заглавието разбирам, че българите извършват най-много измами. Не разбирам от темата, тя е далеч от моята компетенстност, но така както е изведена в заглавието накакси ставна ясно, че българите най-много си служат с измама, когато имат облага. Нямам възражения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.