Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с най-ниското си класиране на Олимпиада от 60 години насам

197 коментара

България приключи участието в 30-тата лятна Олимпиада в Лондон само с 2 медала (един сребърен и един бронзов) и заедно с още 5 държави раздели 63-то място в класирането на нациите по медали. Това е най-слабото класиране на страната на Олимпийски игри от 60 години насам.

На 63-то място заедно с България с по един сребърен и един бронзов медал са и Естония, Индонезия, Малайзия, Пуерто Рико и Тайван.

Общо медали в Лондон спечелиха 85 страни, като след нас в класирането са Ботсвана, Кипър, Габон, Гватемала, Черна гора, Португалия, Гърция, Молдова, Катар, Сингапур, Афганистан, Бахрейн, Хонг Конг, Саудитска Арабия, Кувейт, Мароко и Таджикистан.

В Лондон страната ни бе представена от 63-ма спортисти. Преди четири години на Олимпиадата в Пекин със 72-ма представители България взе пет медала – 1 златен, 1 сребърен и 3 бронзови, с което се класира на 42-ро място.

Преди 60 години на 15-та лятна Олимпиада в Хелзинки, когато България печели първия си олимпийски медал в историята (бронзов на боксьора Борис Георгиев), тя е представена от 63 -ма спортисти (колкото и сега в Лондон) в 8 вида спорт. С единствения си медал тогава страната заема 40-то място в класирането.

На следващите Летни олимпийски игри, през 1956 в Мелбърн България е вече с 5 медала – 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов – и е на 19-то място.

В Лондон 2012-та медали за България спечелиха Станка Златева в борбата – сребърен – и боксьорът Тервел Пулев – бронзов.

Несъмнен успех е и четвъртото място на волейболистите въпреки пропуснатия шанс за медал. Както и седмото място на Йордан Йовчев на халки и самото му влизане във финала на този гимнастически уред, което е със стойността на медал, защото бе постигнато във феноменалното шесто участие на българския гимнастик на Олимпийски игри.

Освен това тези игри ще се запомнят с двете пети места във вдигането на тежести на Милка Манева и Иван Марков.

В художествената гимнастика Силвия Митева се класира осма, а ансамбълът ни – шести.

Като добро може да се оцени и представянето на лекоатлетката Ивет Лалова с полуфиналите ѝ на 100 и 200 метра, както и на останалите българи в бокса, достигнали до четвъртфинал – Александър Александров, Детелин Далаклиев и Стойка Петрова.

Две девети и едно десето място в дисциплините с пистолет в стрелбата при жените постигнаха Мария Гроздева и Антоанета Бонева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

197 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #197

    Обидно е да се сравнява провалът на Олимпиадата в Лондон с представянето в Хелзинки през 1952 г., когато Борис Георгиев-Моката печели първия олимпийски медал за България. Постигнатото тогава е било несъмнен успех на фона на предишните ни участия. Срамно е обаче 60 години след първия ни олимпийски медал, отговорните за сегашното състояние на българския спорт политици да се опитват да ни убеждават, че българинът трябва да се радва на спечелените през 2012 г. два медала така, както се е радвал на медала от 1952 г. Забравяйки за постигнатото на всички летни олимпийски игри от 1956 г. до 2008 г., включително.

  2. Анонимен
    #196

    Започвам все по-често да си мисля, че родните комуняги организираха целия тоя саботаж на европейската олимпиада - както навремето в САЩ. Просто, за да не се засили интереса към европейската култура.

  3. Анонимен
    #195

    Няма какво да коментираме - пред нас са Тринидад и Тобаго, че и Бахамските острови! Вече 22 г. у нас няма демокрация, а само клептокрация - дори и в спорта!

  4. Анонимен
    #194

    До никъде няма да стигнем с тази наша българска злоба и завист. Погледнете как оплюват даже и тези наши спортисти, които заложиха всичко за победа. Но думата ми е за Константин Димитров. Живея в Лондон от три години и знам, че той е много уважаван там. Посланичето ни - а ти кой си както пише Остп Бендер? Какво си постигнал? И аз мисля, че К. Димитов беше от СДС или в последствие от ДСБ, но той е с толкова утвърдени позиции и уважаван, че щеше да е голяма грешка да се изхвърли зад борда.

  5. Анонимен
    #193

    От 183 до 187, а може и да има и по-нататък. Съгласен съм с вашето мнение.При това лошо наше представяне от БОК да си ходят, а също и председателя на футболния ни съюз. Футболът ни е на дъното. Рибата мирише от главата. Това са хора от близкото, но все пак минало. Сигурно има много млади хора с модерни знания и нови идеи. Хора, които говорят чужди езици, абсолютно необходими за ЕС. Може да не успеят, но трябва да опитаме. Тези се провалиха и трябва да си ходят.

  6. Анонимен
    #192

    Текстът по-долу е специално за г-ца Рада, щерка на посланичето ни в Лондон Косето Димитров. И двамата Десебари, преминали към герберчетата:

    Несметни благодарности към Борисов за двата медала в Лондон
    Спортистите ни постигат успехите въпреки държавата, твърди "Дойче Веле"

    На кого ли щяха да благодарят спортните ръководители, ако Тервел Пулев и Станка Златева не бяха захапали противниците в битката за медалите като на живот и смърт?

    След най-скромното ни присъствие на форума под петте преплетени

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #191
  8. Анонимен
    #190

    81,ти си с амнезия.ЗА КАКВИ НИСКИ ЗАПЛАТИ ГОВОРИШпо време на социализма?През 1980 г съм вземал като учител 180 лв на месец, хлябът беше 20 ст,бирата беше 45 ст,вестника беше 2 ст,апартаментът беше 6000 лв, /А СЕГА само баня да направиш струва 3000 лв,ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТА БЕШЕ БЕЗПЛАТНО,ПОЧИВКИТЕ И БАЛНЕОСАНАТОРИУМИТЕ ЗА 20 ДНИбяха на символични цени за по около 20 лв/а сега 60% от българите не могат и да помислят за почивка/ЦЯЛАТА ПОЧИВНА БАЗА Е В РЪЦЕТЕ НА МУТРИТЕ,заградиха черноморието и планинските

  9. Анонимен
    #189

    Простата сметка показва, че 10 първи нации печелят 525 медала от общо 962 раздадени на Олимпиадата...
    На кого е нужно това...на големите да доказват едни на други колко са големи...
    А малките - какво - да се комплексират колко всъщност са малки - хайде моля ви се ?
    10 големи могат да си правят каквито искат състезания - а останалите - то пари нямало, пък и организацията лоша, па някой бръкнал в бг кацата за спорт - ле-ле - че то винаги си е било така...С изключение може би на преди 1944 - времето

  10. Анонимен
    #188

    №187, носталгик си ти, носталгик си.Плачеш за "доброто старо време" на социализма когато "се прочухме и станахме уважавана нация" заради олимпийските медали, които сме печелели тогава.Това пък как успя да го напишеш.Най-верният сателит на СССР, страната без самостоятелна външна политика, която беше дефакто 16-тата съветска република с практически статут на колониална държава, та тази България била станала "уважавана нация".Хора като теб са били тогава, но и сега много далеч от действителността.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.