България с най-ниското си класиране на Олимпиада от 60 години насам

Станка Златева (първата отляво) със сребърен медал

България приключи участието в 30-тата лятна Олимпиада в Лондон само с 2 медала (един сребърен и един бронзов) и заедно с още 5 държави раздели 63-то място в класирането на нациите по медали. Това е най-слабото класиране на страната на Олимпийски игри от 60 години насам.

На 63-то място заедно с България с по един сребърен и един бронзов медал са и Естония, Индонезия, Малайзия, Пуерто Рико и Тайван.

Общо медали в Лондон спечелиха 85 страни, като след нас в класирането са Ботсвана, Кипър, Габон, Гватемала, Черна гора, Португалия, Гърция, Молдова, Катар, Сингапур, Афганистан, Бахрейн, Хонг Конг, Саудитска Арабия, Кувейт, Мароко и Таджикистан.

В Лондон страната ни бе представена от 63-ма спортисти. Преди четири години на Олимпиадата в Пекин със 72-ма представители България взе пет медала – 1 златен, 1 сребърен и 3 бронзови, с което се класира на 42-ро място.

Преди 60 години на 15-та лятна Олимпиада в Хелзинки, когато България печели първия си олимпийски медал в историята (бронзов на боксьора Борис Георгиев), тя е представена от 63 -ма спортисти (колкото и сега в Лондон) в 8 вида спорт. С единствения си медал тогава страната заема 40-то място в класирането.

На следващите Летни олимпийски игри, през 1956 в Мелбърн България е вече с 5 медала – 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов – и е на 19-то място.

В Лондон 2012-та медали за България спечелиха Станка Златева в борбата – сребърен – и боксьорът Тервел Пулев – бронзов.

Несъмнен успех е и четвъртото място на волейболистите въпреки пропуснатия шанс за медал. Както и седмото място на Йордан Йовчев на халки и самото му влизане във финала на този гимнастически уред, което е със стойността на медал, защото бе постигнато във феноменалното шесто участие на българския гимнастик на Олимпийски игри.

Освен това тези игри ще се запомнят с двете пети места във вдигането на тежести на Милка Манева и Иван Марков.

В художествената гимнастика Силвия Митева се класира осма, а ансамбълът ни – шести.

Като добро може да се оцени и представянето на лекоатлетката Ивет Лалова с полуфиналите ѝ на 100 и 200 метра, както и на останалите българи в бокса, достигнали до четвъртфинал – Александър Александров, Детелин Далаклиев и Стойка Петрова.

Две девети и едно десето място в дисциплините с пистолет в стрелбата при жените постигнаха Мария Гроздева и Антоанета Бонева.