Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с три изисквания за F-16: Цена около 1.8 млрд. лева, доставка до 36 месеца и поддръжка у нас

"Локхийд Мартин" очаква конкретната оферта да е готова през юни, а месец по-късно да има сделка

22 коментара
F-16 Block 70, сн. "Локхийд Мартин"

България има три изисквания, за да сключи сделка за купуването на нови изтребители F-16 Block 70 – цената да се движи около 1.8 млрд. лева с ДДС, първите машини да са доставени до три години след подписването на договора и основната поддръжка на машините да се извършва в България. Това обясни военният министър Красимир Каракачанов, който в четвъртък бе изслушан от депутатите във военната комисия.

Преговорите, които се водят на междуправителствено ниво, вече са напреднали и е възможно сделката да бъде факт през юли, потвърди Каракачанов.

Той очаква американският конгрес през юни да разреши сделката и да гласува какъв да е максималният ѝ таван, каквато е практиката при подобни договори. Каракачанов предупреди, че вероятно таванът ще е по-висок от крайната цена, тъй като обикновено се гласувала по-висока сума, която да може да покрива евентуални нови разходи.

Малко по-рано в сряда Джеймс Робинсън от американската компания "Локхийд Мартин", която произвежда самолетите, също каза, че очаква сделка през юли.

Преговорите се водят на междуправителствено ниво и двете страни вече са обсъдили програмата детайлно, уточни Робинсън пред Mediapool.

България преговаря със САЩ за закупуването на 8 изтребители, но първоначалната оферта на американците надвишаваше заложения бюджет от 1.8 млрд. лева с ДДС. Парламентът обаче гласува възможност сделката да се отклони от това изискване. "Локхийд Мартин" обяви от своя страна, че продължава да работи с правителствата на България и Съединените щати за "идентифициране на възможностите за намаляване на разходите за F-16 Block 70", но все още няма публична информация каква отстъпка в цената е възможна.

Цената и сроковете за доставката

Каракачанов коментира в четвъртък, че няма как да се излиза много извън ориентировъчната цена от 1.8 млрд. лева с ДДС.

Към момента не е ясно дали американците ще могат да отговорят на това изискване, въпреки че официални представители на САЩ поеха подобен ангажимент.

Джеймс Робинсън не каза дали към момента е постигнат пробив в преговорите. По думите му разговорите по тази тема са строго конфиденциални и зависят от много неща.

Той съобщи обаче, че "Локхийд Мартин" очаква да започне производството на изтребители "Локхийд Мартин" още това лято в новия си завод в Южна Каролина. Първо ще се строят поръчаните машини от Бахрейн и Словакия, а после и тези за България.

Ако България и САЩ постигнат сделка, първите машини ще пристигнат през 2023 година. Обучението на българските пилоти пък ще започне още през 2020 - 2021 година.

Първоначалното българско изискване бе първите машини да пристигнат до две години след сключването на сделката, но то явно няма да бъде изпълнено. Каракачанов коментира от своя страна, че България е склонна да позволи увеличаване на срок с доставки само с още 12 месеца.

Така вероятно "Локхийд Мартин" ще успее да влезе в него.

Одисеята с новите изтребители

България подготвя покупката на нови изтребители от поне 10 години, но така и не може да стигне до сделка. По време на първото правителство на ГЕРБ страната ни бе на една крачка да вземе F-16 втора ръка от Португалия и САЩ, но кабинетът подаде оставка.

Българското правителство защити избора на F-16 пред основния им конкурент шведския "Gripen" със стратегическото сътрудничество и пълния пакет способности. Швеция обаче каза, че остава на линия, ако разговорите с американците се провалят.

Швеция предлага не 8, а 10 самолета и твърди, че офертата ѝ влиза в доскорошния таван на проекта от 1.8 млрд. лева с ДДС. Според българския анализ обаче закупуването на нови изтребители Gripen ще надхвърли бюджета, ако към тях се добави цялото изисквано оборудване и въоръжение. Швеция е поставила акцента върху предложение за самолет, оборудван за операция Air Policing – охрана на въздушното пространство.

Превръщането на самолета в "многофункционален“, ще изисква договори с трети страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #22

    тоя пусти (много добър!) F-16v им е трън в zaдника на съветските дръндулетаджии ;-)))
    Все повече държави се ориентират към купуването на цели ескадрили,
    НО!!! смертелния удар за Сибирската джамахирия дойде от Индия,
    която почти я бяха излъгали да напазарува су-та и миг-ове
    (хем нови, хем кьопави :-))), обаче сега ще купи стотици Ф16-ки
    (даже ще й преоборудват заводите ТАТА - да си помогне с прозвеждането на Ф16-ките).
    На никой вече нема и да му хрумне да си купи летателна машина от диваци,
    които

  2. Ilia Iliev_fb
    #21
    Отговор на коментар #18

    Става въпрос за работа на умни и подготвени хора в държавното ни управление!Точно това ни е ахилесовата пета и причината за разрухата на държавата!Не работи системата за подбор, подготовка и реализация на наи-умното от нацията ни.За това коментираме глупостите им и ние се изравняваме с тях на ниското им ниво!

  3. Ilia Iliev_fb
    #20

    Нещо сметките за Бг сигурност не излизат ,защото не се правят от воени , ами от политици! ха ха ха Как един политик ще прави избор ,като сина му или дъщеря му е в САЩ примерно! Да дадт парите на воените , и те сами да определят вида оръжия и от кого да го купуват! ха ха ха Как ще се защитаваме с оръщие ,което може да се комадва дистанционно от продавача! Няма значение кой е. Гърците и турците защо купуват системи оръжия и от американци и руснаци! Точно по тази причина!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #19
  5. dimitardi100
    #18

    При такива сделки обикновено страната купувач иска страната продавач да купи стоки и услуги за подобна сума !

  6. lindentown
    #17

    Основният проблем на F-16 V Block 70 е че следва същия начин на развитие спрямо доказания и най-популярен боен самолет в света F-16, каквото развитие следва Боинг 737 МАХ спрямо класическия и доказан Боинг 737. Променени двигатели, някои допълнителни елементи ( което заедно води и до променена аеродинамика) и допълнителна електроника и софтуер, които да се справят с проблемите, които може да създаде променената аеродинамика. При такива промени рисковете са налице и проблемите с Боинг 737 МАХ са най-убедителния пример. Така че България ( пък и други страни, поръчали този модел) не знаят какво точно купуват.

  7. 1107a
    #16

    Тоя конкурс е "копие под индиго" на всички други тръжни процедури в България.В случая спечели кандидатът, който не отговаря на изискванията по:1. Технически параметри - класиран от комисията на второ място2. Цена - не влиза в рамките на определеният бюджет3. Срок на доставка - превишава заложените 24 месеца двойно и тройно спрямо загубилият кандидат. Мила родна картинка. А и на никой не му пука...

  8. lubo
    #15
    Отговор на коментар #14

    https://militarymachine.com/most-expensive-military-jets/

  9. lubo
    #14

    и защо Тръмп ще продава на нас по-евтино отколкото на Словакия примерно ?

  10. lindentown
    #13

    Друг е въпроса, че цена повече от 1,5 млрд. лв без ДДС ( или 1.8 млрд. с ДДС) за 8 изстребителя Ф-16 също е много, защото това прави грубо около $105 млн. за един един изстребител. Най-модерният изстребител в света, Ф-35, ще струва само малко повече от $105 млн. на Пентагона в преговорите с Локхийд Мартин. Компанията го предлага за $115 млн., а Пентагона се опитва да намали цената.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.