Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с висока търпимост към корупцията и слабо защитена собственост

5 коментара
Снимка: БГНЕС (архив)

България показва слаби резултати в класацията за възприятия на корупцията и правото на собственост, посредствени в класирането по конкурентоспособност и сравнително добри при икономическата свобода. Това показват резултатите от петия поред годишен преглед на Института за пазарна икономика (ИПИ) на международните индекси и мястото на България в тях. Прегледът е правен с подкрепата на фондация "Фридрих Науман".

Прегледът на осемте индекса в тазгодишното изследване еднозначно показва връзката между социалното и икономическо развитие на страните и тяхното място в класациите – първенците имат едни от най-високите средни доходи на човек от населението, отбелязват от ИПИ.

Развитието на позицията на България подкрепя тази зависимост. Повишаването на икономическата и социална свобода, подобряването на защитата на правото на собственост, намаляването на корупцията и държавната намеса в икономиката води до по-високи темпове на икономически растеж и увеличаване на доходите, отбелязват анализаторите.

Те констатират, че напредъкът в тази посока през последните години е бавен и несигурен, като не липсват сфери, в които дори се върви назад.

Резултатът на България спрямо останалите страни членки на Европейския съюз показва доста разнопосочно представяне - в отделни класации страната се представя добре, но в други изостава значително.

Слаби резултати (между 40-60%) България има в индексите за възприятие на корупцията и правото на собственост. Оценката на България е едва половината от максималната и далеч от тази на първенеца в ЕС и за двата индекса - Финландия.

Посредствени резултати (между 60-70%) – конкурентоспособност, отворен бюджет, икономическа свобода (индексите "Херитидж") и условия за правене на бизнес класират България относително по-близо до първенците както в ЕС (Финландия, Великобритания и Дания за последните два индекса), така и в света.

Добри резултати (70-80%) – в индексите за икономическа свобода (по "Фрейзър") и човешко развитие България се представя добре, като оценката ѝ е около три четвърти от максималната и доста по-близо до тази на водещите страни в ЕС - Финландия и Холандия.

От ИПИ предлагат 87 мерки на базата на изследването как да се доближим до лидерите в класациите. Пътят към настигането на първенците минава през смелото реформиране на социално-икономическите взаимоотношения в страната, отбелязват икономистите.

Предложените мерки ще доведат до повече инвестиции, по-висок икономически растеж и в крайна сметка - по-високи доходи и подобряване на благосъстоянието на населението. Това е валидно в още по-голяма степен във време на криза или слаб икономически растеж.

Някои от възможните реформи, които биха спомогнали за по-добра позиция на България и по-бърз растеж, включват следните предложения:

- Образователна реформа – заместване на част от държавната субсидия за висшите учебни заведения с проектно финансиране; ваучерна система за началното и средното образование.

- Премахване на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове;

- Облекчаване на изискванията за полагане на извънреден/нощен труд;

- Премахване на държавните субсидии като тези в земеделието, железопътния транспорт, пощите;

- Премахване на данъци с ниска ефективност – данък дивидент, данък наследство, данък лихви;

- Отмяна на всички планове за въвеждане и/или повишаване на данъчната тежест;

- Предоставяне на избор на осигуряващите се в пенсионната система дали да се осигуряват в държавната система или чрез лични пенсионни сметки;

- Избор в здравната система – разбиване монопола на НЗОК;

- Цялостна промяна на процедурата по несъстоятелност – например, датата на фалит да не предхожда откриването на процедурата с повече от 3 години;

- Реално прилагане на оценка на въздействието за всички нормативни актове;

- Повишаване на независимостта на съдебната власт;

- Масово предлагане на е-услуги от администрацията и санкции за институциите и административните служители при липса на такива;

- Намаляване на административните структури и наетите в администрацията;

- Незабавна и прозрачна приватизация на държавните активи и ускоряване на концесионирането на инфраструктурни обекти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    До кога Г-н Ангел Борисов - Филчев ще изнася свободно, необезпокояван ценни старовременни монети, защитен от корумпирана мафия, ще търгува под сянката на ДС?

  2. Анонимен
    #4

    Как няма да има слаби резултати по отношение търпимост към корупция и право на собственост?При неработеща съдебна система това е положението,за съжаление.Всички бандюги и крадци са кристално чисти,какъв пример се дава на населението?ЛОШ!Като не става със знания и можене,става с пари,като не става с пари,става с много пари.Това се набива ежеминутно в главите на хората.Тук всичко е за продан-образование,дипломи,служби,съдебно досие и т.н.Не се купуват знание,можене,морал.Но рано или късно идва часът на истината ,тъжно е,че животът ни мина за лудо.

  3. Анонимен
    #3

    Колкото по-малко Кoстов, толкова повече мизерия

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  5. Анонимен
    #1

    секи 4ти км

    ЕВРИКА!

    Откритие достойно за две-три Нобелови награди!

    След многогодишни изследвания в малката и малко известна,
    но древна страна - България, Инситут по пазарна икономика
    откри в международните класации данни за
    търпимост към корупция във високи етажи на властта.

    Не само висока толерантност към корупция и слаба защита на (чужда) собственост, но дори известна доза симпатия.

    Защо високо в България живеят симпатизанти на корупция е много труден въпрос - в предмета на многодишни нататъшни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.