Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се чувства "измамена" заради изключването й от план на ЕС за подпомагане

49 коментара
България се чувства "измамена" заради изключването й от план на ЕС за подпомагане

България се чувства измамена от новото предложение, което ще бъде прието от Европейския съвет на 12 декември, съгласно което ЕС ще увеличи финансовия си дял в съвместните проекти с 6 държави членки. Не сме в позиция да блокираме това решение, коментира пред електронното издание EurActiv висш български дипломат ден след като Европарламентът одобри предложението.

Страните, които спазват стриктна финансова дисциплина, не би трябвало да бъдат наказвани, а тези, които не спазват, не би трябвало да бъдат възнаграждавани, допълва дипломатът.

През лято ЕК предложи увеличение на кофинансирането от ЕС за кохезионните политики, рибарството и развитието на селските райони за икономики в криза и такива с проблеми в платежния баланс – Гърция, Ирландия, Португалия, Румъния, Латвия и Унгария.

По този начин тези държави няма да получат повече пари, но ще могат да изпълняват някои европроекти, които иначе никога няма да започнат заради невъзможността да предоставят национално финансиране по тях. На практика Брюксел увеличава равнището на кофинансиране с 10 процента.

Финансовият дял, който ЕС предоставя в съвместни проекти с Гърция, нараства от максимум 78% на 95%. Това означава, че гръцкото правителство няма да осигурява 15-те процента, които обикновено се изискват от страните членки, а само до 5% от цената на проекта.

За Ирландия европейското кофинансиране е било на нива около 50%, а сега ще нарасне до 60%, тъй като страната е по-богата и по-конкурентна.

EurActiv информира, че схемата вече е договорена и едва ли нещо ще се промени до 12 декември, когато трябва да бъде официално приета.

Макар че България е най-бедната страна членка на ЕС, тя бе изключена от плана на ЕС за подпомагане на икономиките в криза, тъй като макроикономическите ѝ показатели са стабилни.

Като цяло увеличаването на европейския дял в кофинансирането ще предостави на шестте държави достъп до допълнителни 2.9 млрд. евро средства за развитие. По изчисления ползите за Гърция от новата схема ще бъдат от порядъка на 879 млн. евро, за Румъния - 714 млн. евро, а за Ирландия - 98 млн. евро.

Представяйки новия план за икономиките в криза през лятото, председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу изтъкна, че "тези предложения са изключителен отговор на изключителни обстоятелства".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #49

    Аз НЯМА да гласувам за Бойко Борисов и ГЕРБ! До всички съмишленици в България и чужбина.
    До електронните и печатни медии.
    Съобщение
    Днес в предаването „„Тази сутрин“ по БТВ министър- председателят Борисов заяви,че до десет дни ще бъдат предприети адекватни мерки по случая със сем.Начкови.Индиректно в неговото изказване пролича,че МВР е превишило правата си и е действало неадекватно.Очакваме оставки на висши ръководни кадри на МВР,ръководили „ювелирната“ операция.Успоредно с това очакваме Прокуратурата

  2. Анонимен
    #48

    Какво плачете бе - кой ви караше да постигате стабилни макроикономически показатели? Който е ял, пак ще си яде. Промер: Гурция. Макар че България е най-бедната страна членка на ЕС, тя бе изключена от плана на ЕС за подпомагане на икономиките в криза, тъй като макроикономическите й показатели са стабилни. По изчисления ползите за Гърция от новата схема ще бъдат от порядъка на 879 млн. евро, за Румъния - 714 млн. евро, а за Ирландия - 98 млн. евро

  3. Анонимен
    #47

    da, ne se buntuvame - nito sreshtu srastvaneto na vlasta s prestapnostta, nito sreshtu podkupnata sadebna sistema, nito sreshtu ruskia energien monopol, nito sreshtu ruskite iadreni eksperimenti, koito zastrashavat tziala Evropa - zashto triabva da ni pomagat, za da stavame vse po-opasni za Evropa li?

  4. Анонимен
    #46

    Както винаги се правим на жертви!Ние искаме,но не сме си опекли питката,както се казва.Хората отпускат допълнителни средства,ама срещу нещо-т.е.добре подготвени и реалистични цели,оформени като проекти.Не се дават пари просто хей-така.Забрави!Или пари за измишльотини!Данните красноречиво говорят какви суми сме успели да усвоим,на кого да се сърдим тогава.

  5. Анонимен
    #45

    това е положението - като бебето плаче, го хранят с мляко! ние щото сме много готини и със стабилни показатели, нямаме нужда от подпомагане, само трябва да си плащаме вноските за членство и от време на време някой висш еврочиновник да ни потупва по рамото. трагедия!

  6. Анонимен
    #44

    защо не ни отпускат пари от ЕУ-ами много просто,защото не се бунтуваме,а безропотно приемаме да ни стискат за гушите!Сиреч българите могат да търпят да ги товарят като добичета и да живеят като добичета,а ББ ще го похвалят...Другите народи се борят да живеят човешки ,а ние живеем скотски!

  7. Анонимен
    #43

    Ето един вариант на българска народна песен от Първата Св. Война: "Бай Ганьо пази граница, зад Шенген лапат Баница" Припев: " И весе го лъгаха и все го мамеха Брей"

  8. Анонимен
    #42

    Няма идеи, няма дискусия- къв е тоя дипломат? Пак ни изненадаха... във външно пак не знаят какво става и защо. Гърците се изкараха жертви на обстоятелствата, а ние сме си жертви на тъпотата- и напразно ще гладуваме...

  9. Анонимен
    #41

    Едно решение, което ще придизвика много въпроси.За вътрешна употреба въпросът може и да е:"Що ги речахме жабетата тогава"?.Уволняват ни, гладуваме,старците ни почти умират от глад,свиваме бюджетния дефицит до нива под изискуемите от ЕС,заплатите ни са по-малки от социалните помощи в развитите държави и като резултат сруги,а не ние ще получат бонуси.Страхотна национална сигурност.

  10. Анонимен
    #40

    Вече не зная колко години сме в Европейския съюз, НО ПРОДЪЛЖАВАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ НА НЕГО КАТО НА БЕЗПЛАТНА ЯСЛА. А с балканския си манталитет ПРЕЗ ЦЯЛОТО ВРЕМЕ ГЛЕДАМЕ ДА НЕ НИ МИНАТ. И АКО НИ СЕ ОТДАДЕ ВЪЗМОЖНОСТ - ДА "ГО ПРЕЦАКАМЕ". И очакваме да ни обичат и приемат като европейци. Е, няма да я бъде.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.