Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се готви за газова криза през зимата

БЕХ дава на "Булгаргаз" пари за още запаси и се преговаря с Гърция за реверсивни доставки

22 коментара
Снимка: БГНЕС (архив)

Голяма е вероятността да има проблеми с доставките на природен газ и затова вече се вземат мерки за подготовка на страната за подобна криза. Това каза пред журналисти след заседанието на правителството в сряда вицепремиерът по икономическите въпроси и министър на регионалното развитие и инвестиционното проектиране Екатерина Захариева.

По думите ѝ кабинетът следи "с притеснение и внимание" ситуацията между Русия и Украйна, които от лятото водят спор по цената на газа, който все още не е решен и с наближаването на зимата нарастват опасенията в цяла Европа за доставките на руски газ през Украйна.

Очаква се газовите въпроси да бъдат решени на тристранна среща между Европейския съюз, Украйна и Русия, но поредното ѝ отлагане засилва страховете за повторение на кризата от януари 2009 г., когато Русия спря доставките през Украйна и две седмици Европа остана на студено. Тогава България бе сред най-потърпевшите страни.

Във вторник е имало среща на свикан от министъра на икономиката и енергетиката Васил Щонов кризисен щаб по проблема с газовите доставки. "Предупреждаваме топлофикационните фирми да проведат тестовете за преминаване от природен газ към мазут, проверяват се и количествата на доставките, водят се и разговори с Гърция за допълнителни количества газ през реверсивната връзка", каза Захариева.

По думите ѝ страната се подготвя срещу газова криза по всички линии, но проблем е, че над 85 процента от доставките са от едно и също място. Тя допълни, че се търсят варианти за допълнително запълване на газохранилището в Чирен.

Към 15 септември в единственото ни газохранилище има 454 млн. куб. м. при капацитет от 550 млн. куб. м., сочат данните на оператора "Булгартрансгаз" 96 млн. куб. м е свободният капацитет.

В момента държавният доставчик "Булгаргаз" продължава да нагнетяват запаси в Чирен, но проблемът е, че дружеството не разполага с пари за по-ударно запълване на газохранилището преди октомври. "Булгаргаз" се оказа едно от малкото държавни дружества, което не е спазило изискванията да не държи повече от 25 процента от парите си в една банка. В момента основните му средства са блокирани в затворената "Корпоративна търговска банка", а опитът да получи заем срещу вземанията си от КТБ приключи неуспешно, тъй като нито една банка не се включи в процедурата.

Решено е обаче собственикът на "Булгаргаз" – "Българският енергиен холдинг" (БЕХ), да отпусне заем на газовото дружество, за да може то да запълни целия капацитет на "Чирен", научи Mediapool от свои източници от БЕХ. Според тях предстои това решение да бъде одобрено от съвета на директорите, но каква ще е отпусната сума не се знае.

Дори обаче и газохранилището да е пълно, неговият капацитет далеч не е достатъчен за нуждите на страната ни през зимата, призна вицепремиерът Захариева. Капацитетът му от 550 млн. куб. м. може да стигне от 60 до 100 дни според потреблението, 70 процента от което се пада на топлофикациите, чиято консумация пък зависи от студа.

Затова и са дадени разпоредби топлофикациите да проверят задължителните си резерви от мазут, който макар и замърсяващ околната среда, при нужда може да се използва за осигуряване на топлоенергията. Големите предприятия, ползващи синьо гориво, също са длъжни да разполагат със запаси от алтернативни горива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. panto_deactivated_1414069982
    #22

    Хубава статия има днеска за МН17, там един умен човек казва: да спре западът за шест месеца газовото кранче на Русия, и Русия е на колене.Та ние ще се оправим една зима, ако ше юрганите да извадиме, ама Путин ще моли на колене да му вземаме газа, а не обратното.

  2. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #21
  3. milan
    #20

    Със и без Южен поток,газова криза ще има,заради войната в Украйна и имперските набези на агресивна Русия.

  4. Ген. Иван Колев
    #19
  5. Ген. Иван Колев
    #18
  6. НаскоКостов
    #17

    Вълшебните думички: "Путин е виновен"

  7. panto_deactivated_1414069982
    #16
  8. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #15
  9. panto_deactivated_1414069982
    #14

    Казано си е в другия форум: Независимо дали става дума за България или за Сърбия, когато има намерение за пренос на газ от Русия към Европа, това обвързва европейска територия, независимо дали става дума само за част от тръбопровод. Казвали сме и друг път за големи инфраструктурни проекти в Европа, че тяхното изграждане е обвързано със спазването на европейското законодателство, заяви Холцнер Туй то!

  10. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #13

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.