Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се изкачва с 21 позиции в класацията на "Репортери без граници" за медийна свобода

28 коментара
България се изкачва с 21 позиции в класацията на "Репортери без граници" за медийна свобода

България се изкачва с 21 места в годишната класация на "Репортери без граници" и вече заема 91 място. Това е значително подобрение в сравнение с миналата година, когато страната беше на 112 място, а преди това няколко години заемаше 111 позиция.

Най-ниското място на България в класацията беше през 2016 г., когато се бе сринала до 113-то. Най-високата позиция досега България е заемала през 2002 г., преди присъединяването си към Европейския съюз, когато бе 34-та в класацията. За последен път страната ни е била под 100-тно място през 2013 година.

Сега България не само се изкачва в позицията си, но и вече не е на последно място по свобода на словото сред страните от Европейския съюз. Заради убийството на криминалния репортер Йоргос Караивас през април 2021 г., Гърция пада от 70 до 108 място и измества България като последна в ЕС в класацията.

Молдова (40 място) и България (91 място) отбелязват значителен напредък благодарение на смяната на правителствата и надеждата, която тази смяна носи за подобрение на ситуацията. Макар много медии в тези страни да продължават да бъдат собственост или контролирани от олигарси, отбелязва "Репортери без граници".

Индексът, който всяка година оценява свободата на словото в 180 държави и територии, показва двойно нарастване на поляризацията, съчетано с информационен хаос в света. Тази медийна поляризация води до увеличаване на разделението вътре в държавите, но и между държавите, отбелязва организацията.

Според неправителствената организация това поляризиране се дължи на засилването на дезинформацията в демократичните общества и на контрола върху медиите, който упражняват авторитарните режими.

Според "Репортери без граници" руското нахлуване в Украйна (106 място) е илюстрация за поляризирането, тъй като изпращането на войски от Москва в Украйна е било предшествано от "пропагандна война". Русия заема 155-о място от общо 180 страни в индекса.

Китай (175 място) остава един от най-репресивните автократични режими, който "използва законодателен арсенал, за да ограничава народа си и да го откъсва от останалия свят", като прави същото и с Хонконг (148 място в класацията). В САЩ медийната поляризация подхранва социалното разделение и страната е класирана на 42 място.

Първите три места в индекса за тази година се заемат от Норвегия, Дания и Швеция.

Според "Репортери без граници" в 73 процента от 180-те страни, които са включени в индекса, положението със свободата на словото е "много тежко", "трудно" или "проблематично". Макар тази пропорция да е същата като през миналата година, броят на страните, в които ситуацията е "много тежка", достига тази година рекордните 28. Само в 8 страни ситуацията е "добра" - за сравнение, тези страни миналата година бяха 12.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fifinka!
    #28

    Не ме интересува

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #27
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #26
  4. Stefan
    #25

    Смехотворно :))) Явно има глобален срив в свободата на медиите покрай провоенната пропаганда и ковид терора. Реално оценката ни е потънала още надолу, но останалите са пропаднали повече от нас.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #24
  6. IZV
    #23

    какво се е променило от последното оценяване? подсказка: заглушаване на всякакви антиковид гледни точки по водещите медии заглушаване на балансираните гледнин точки спрямо войната

  7. ефрейтора
    #22

    Гледах интервю с представител на централата на "Репортери..." . Без да му мигне окото заяви , че имената на местните оценяващи всека страна са строго конфиденциални и никога нема да бъдат разкрити . Сериозно по темата-толкова . Другото е елементарна и пошла пропаганда .

  8. Коментарът е изтрит в 12:57 на 5 май 2022 от автора.
    #21
  9. Kruger
    #20
    Отговор на коментар #19

    Не се финансират от правителството чрез всякакви трикове и схеми, както при мутро-милиционерите. Т.е. не се подкупват завоалирано. Не е малко за начало.

  10. Коментарът е изтрит в 12:57 на 5 май 2022 от автора.
    #19

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.