България се измъчи, но победи Малта

България успя да постигна целта си при гостуването в Малта, постигайки трудна победа с 2:1. Това запази шансовете ни за класиране за световните футболни финали през 2014 година. С успеха си националите заемат второ място в групата с 13 точки, една точка повече от Дания. Предстои трудно гостуване на Армения и домакинство на Чехия, в които българите трябва да постигнат победи, за да се класират на бараж за първенството в Бразилия.

Мачът в Ла Валета започна трудно за България. Домакините създадоха две опасни положения, но ги пропуснаха. Решителният момент бе в 9-ата минута. Радослав Димитров проби по дясното крило и направи опит да центрира. Топката обаче доби странна траектория към вратата на Малта. Вратарят на домакините се опита да я избие, но вместо това я добута до собствената си мрежа. До края на полувремето българите имаха пълно надмощие на терена, но изтърваха много удобни положения. Най-сериозното от тях бе на Ивелин Попов. В 43-ата минута той получи подаване, което го намери сам на 10 метра фронтално срещу вратата на Малта, но той реши да стреля с екзотичен удар и пропусна.

През второто полувреме Малта засили натиска. В 52-ата минута Шембри излъга цялата защита на България, но ударът му срещна гредата. Само седем минути по-късно обаче гостите достигнаха до втори гол. Миланов проби, но вратарят на Малта успя да му избие топката, която попадна в Гъргоров и той на празна врата вкара. От тук до края на мача българите спряха да играят и имаха късмет да не загубят трите точки.

В 77-ата минута Ерера вкара първия си гол за Малта и резултатът стана 2:1. Българският отбор започна да се паникьосва и напълно загуби контрол върху мача. До втори гол на домакините обаче не се стигна.

”След втория гол някой реши, че мачът е свършил. А той се играе 90 минути и Малта ни го показа. Не може да създадем 13 положения и да вкараме само два гола. Можеше да решим всичко много по-рано. Ще има и други забележки към отбора. Сега гледаме към последните два мача и дано да се справим по-добре в тях”, коментира след мача треньорът на България Любослав Пенев.

Националите ни имат повод да се радват и за победата на Швейцария срещу Норвегия с 2:0. Така нашите получиха подкрепа в усилията си да не са най-слабият втори отбор от деветте европейски квалификационни групи и да се класират за бараж.