Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се изравни по корупция с Румъния, Италия и Гърция

0 коментара
България се изравни по корупция с Румъния, Италия и Гърция

България бележи прогрес в борбата с подкупността и вече е корумпирана, колкото Румъния, Италия, Гърция и Бразилия. Това става ясно от годишния Индекс за възприемане на корупцията, който се изготвя от световната антикорупционна организация "Трансперънси интернешънъл“. Данните в доклада се отнасят за 2014 година.

България вече е 69-а в класацията, докато в предходните две издания на индекса заемаше 77-о място. Има и лек прогрес в индекса за възприемане на корупцията в държавата, който за страната ни вече е 43 точки (1 точка – тотално корумпирана, 100 – имунизирана срещу корупция, бел.ред.). В доклада за 2013 година индексът беше 41.

България постига най-добрия си резултат в тази класация през 2007 година, когато стига 56-о място. След това започва срив и през 2011 година достига 86-а позиция с индекс от 33 точки. От тогава досега се бележи слаб прогрес.

По-интересно е мястото на Румъния в класацията. В северната ни съседка от десетилетия функционира независима прокуратура за борба с корупцията, постигат се много повече осъдителни присъди, но неизменно усещането на румънците за корупция е подобно на това на българите.

От съседните на България страни най-зле се представя Сърбия, която заема 78-о място. Малко по-добре са Турция и Македония, които делят 64-ата позиция.

На челните места по традиция са Нова Зеландия, Финландия и Швеция, където корупцията е най-слабо разпространена. Нито една от тях обаче няма идеален резултат от 10, което означава, че няма държава по света, която да е имунизирана срещу корупция. В дъното на списъка са Сомалия и Северна Корея.

"Трансперънси интернешънъл" отбелязват като обезпокоително нивото на корупцията в разширяващите се икономики на Бразилия, Русия, Индия, Китай, Мексико и Индонезия. Бразилия дели една позиция с България, но Китай е на 100-о място, а Русия е 136-а.

Председателят на "Трансперънси интернешънъл", Хосе Угаз, обясни, че бързо развиващите се икономики, чиито правителства отказват да бъдат прозрачни и толерират корупцията, "създават култура на безнаказаност, в която корупцията процъфтява".

Дестабилизиращото въздействие на кървавите конфликти и насилието стават ясни от класирането в долната част на таблицата на страни като Судан, Афганистан, Южен Судан и Ирак. Въпреки това, позициите на Афганистан например са се подобрили – от 2013 г. насам страната се е изкачила с пет позиции. Йордания, Мали и Свазиленд са се придвижили към по-добрите показатели с по 4 места. Острови Зелени нос, Египет, Сейнт Винсент и Гренадини също са се придвижили нагоре с по пет места.

Междувременно "Трансперънси интернешънъл" започна кампанията "Разобличи корумпираните“, която призовава другите страни и институции да следват примера на Дания. ЕС, САЩ и страните от Г20 да създадат публични регистри на всички нива на управлението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.