Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се надява търговското споразумение ЕС-САЩ да доведе до падане на визите

4 коментара
България се надява търговското споразумение ЕС-САЩ да доведе до падане на визите

Споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ (ТТИП) трябва да осигури облекчени и максимално благоприятни условия на достъп до пазара на САЩ за българските селскостопански и промишлени продукти, като същевременно гарантира плавно адаптиране за чувствителните сектори и адекватна и ефективна защита на географските означения. Затова подкрепата на страната ни за ТТИП не е безусловна, коментира зам.-министърът на икономиката Любен Петров по време на дискусия за търговското споразумение между Европа и САЩ, организирана от британското посолство у нас в четвъртък.

От думите му и коментарите на останалите участници в срещата стана ясно, че страната ни разчита на споразумението за отпадането на визите за българите при пътуване в САЩ.

Според Любен Петров е важно документът да подобри условията за търговия с услуги, да осигури достъп до пазара на обществени поръчки, да гарантира правото на регулиране и поддържането на високи стандарти.

Зам.-министърът заяви, че бъдещото споразумение между ЕС и САЩ ще помогне за нарастване и активизиране на търговията между България и САЩ и привличането на нови инвестиции. Това ще стимулира заетостта, ефективното преструктуриране, иновациите и по-нататъшното разгръщане на икономическия потенциал на България.

Към момента, около 5% от заетостта в България се дължи на търговията с и инвестициите от САЩ. За САЩ изнасят около 700 български малки и средни предприятия или 87% от броя на всички фирми-износителки за САЩ, изнесе данни Петров. Стойността на износа им възлиза на 100 млн. щ.д., а приносът им към износа за САЩ е 40%. Надяваме се този дял да нарасне след влизане в сила на споразумението, допълни зам.-министърът.

Той припомни, че това ще е първото Споразумение за свободна търговия на ЕС с отделена специална глава, посветена на малките и средните предприятия, за които е предвидена помощ чрез конкретни мерки.

Някои от тях предвиждат малките и средните фирми от двете страни на Атлантика да бъдат свързани в обща мрежа, да бъдат създадени специализирани интернет страници и електронни бази данни. Има намерения и за насърчаване на електронната търговия, помощ за трансфера на технологии и внедряването на иновации.

Интернационализацията и диверсифицирането на износа им са приоритетни за България, заяви още заместник-министърът на икономиката.

Участие в дискусията взеха Румен Александров, заместник-министър на външните работи, Дейвид Хениг, директор Международна търговия в британското Министерство на бизнеса, иновациите и професионалните умения, Весела Чернева, програмен директор в Европейския съвет за външни отношения. Модератор на дискусията бе Соломон Паси, основател и главен изпълнителен директор на Атлантическия клуб. На събитието присъстваха още представители на бизнеса, администрацията и неправителствения сектор.

Заместник-министърът на външните работи Румен Александров посочи, че живеем в нова икономическа реалност и центърът на тежестта се измества към т.нар. изгряващи икономики. ЕС трябва да запази своята икономическа и политическа тежест, а за това са необходими съюзници, отбеляза той.

По думите му трудно преговори от такъв мащаб могат да бъдат водени при пълна прозрачност, необходима е и известна степен на конфиденциалност. Той посочи обаче, че има положително развитие в тази посока и ЕК е започнала редовно да публикува информация, а и се очаква разкриването на т.нар. читални за администрацията.

Александров посочи още, че във връзка с преговорите по това споразумение има очаквания да се намери решение и по отношение на въпроса с визите . Той обърна внимание и на механизма за уреждане на споровете инвеститор-държава и отбеляза, че ЕК е разработила ново предложение, което среща положителен отзвук - за специален арбитраж с двуинстанционно производство. За екологичните стандарти Александров каза, че традиционно ЕС е изключително амбициозен по този въпрос и изрази увереност, че от страна на ЕС няма да се допусне отстъпление по тази тема.

Дейвид Хениг, директор международна търговия в британското министерство на икономиката, коментира, че това е споразумение, което генерира ползи за всички. Според него то ще улесни търговията, ще помогне за намаляване на митата, ще помогне на инвеститорите.

Весела Чернева, програмен директор в Европейския съвет за външна политика, отбеляза, че ТПТИ е започнало с много амбициозна платформа, но тези амбиции са доста намалени и сведени до въпроси, свързани по-малко с тарифи и мита, отколкото с т.нар нетарифни пречки. Чернева посочи, че опозицията срещу споразумението е много широка и в дебата за ТТИП има много митове и страхове, за които европейските политици трябва да си дават сметка. Според нея, ако не бъде подписано ТПТИ, това ще е удар преди всичко за ЕС, защото съюзът винаги е бил много добър в сферата на търговските преговори, а и удар срещу тези, които пледират във Великобритания за оставането ѝ в ЕС.

Накрая бившият външен министър, сега президент на Атлантическия клуб Соломон Паси коментира, че това споразумение е много по-важно за Европа, отколкото за САЩ. Винаги има едни и същи митове, които се рециклират под различна форма, посочи още Паси и припомни, че например през 1992 г. депутат е казал в НС, че, ако влезем в НАТО, американските войници ще разбият мазетата ни и ще ни вземат компотите и туршиите.

Според него глобализацията всъщност е много българска и се аргументира с легендата за хан Кубрат за снопа пръчки, които заедно не могат да бъдат счупени. Глобализацията е точно същото - пръчките да стоят заедно в един сноп, обобщи Паси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ddemi
    #4

    Когато един овчар в Родопите подбере овца, която дава повече вълна и повече мляко, та покрай нея да направи по-конкурентно стадо, той всъщност подбира генно-модифициран организъм, или просто ГМО. Това важи и за крави, и за породи кучета, и за какво ли не. Нарича се генетика - подбор по някакъв признак ако случайно се появи такъв. Е, американците използват методи, с които повишават вероятността това да се случи за да икономисат време. За това се иска дългосрочна визия, какво ще стане след 15-20 години.

  2. анита хегерланд
    #3

    Ако това е вярно, нашите производители трябва да се подготвят да покрият американските стандарти, които са различни от европейските.

  3. Калико Джо
    #2

    Какво е ГМО геноцид и къде го е имало?

  4. Stanimir Petrov
    #1

    ТТИП = корпоративно робство и ГМО геноцид.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.