Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се нуждае от ядрени мощности, но в АЕЦ “Козлодуй“

46 коментара
България се нуждае от ядрени мощности, но в АЕЦ “Козлодуй“

В подкрепа на развитието на ядрената енергетиката, но на площадката на АЕЦ “Козлодуй“, се обявиха в понеделник експерти от Института за пазарна икономика (ИПИ), които представиха пред журналисти независимата си оценка на проекта за строеж на АЕЦ “Белене“. Според представения доклад страната ни няма нужда от тези мощности, които щели да са “руска централа на българска територия.“.

Анализът е изготвен за три месеца от екип на 12 икономисти и енергийни специалисти. Стойността му е 15 000 долара, платени от институт "Отворено общество", съобщи директорът на ИПИ Красен Станчев.

Според експертите, вместо да строи АЕЦ “Белене“, правителството трябва да преразглежда и осъвремени енергийния баланс на страната, да работи за удължаване на живота на V и VІ блок на АЕЦ “Козлодуй“ и да развива нови мощности на площадката на съществуващата централа.

В подкрепа на това свое становище те привеждат познатите аргументи, че строеж на нови мощности в Козлодуй ще излезе по-евтино не само заради съществуващата инфраструктура на площадката, но и заради различното естество на сеизмиката в Козлодуй и в Белене, които налагат различен тип строителство и в действащата централа то би струвало по-малко.

"При последните три правителства площадката на "Козлодуй", въобще не е разглеждана. АЕЦ "Белене" няма да бъде управлявана от български оператори, дори относително проста централа като "Марица Изток 1" няма нито един заварчик, който да е българин", обясни Станчев.

От ИПИ развиха тезата, че жертва на АЕЦ “Белене“ са паднали затворените ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй“, както и рехабилитацията на въглищните централи "Варна", "Бобов дол", "Марица - 3", “Димитровград“ и ТЕЦ "Русе".

Двата реактора бяха затворени по настояване на Европейската комисия, а частните собственици на въглищните централи и операторът на “Бобов дол“ не желаят заради регулациите да инвестират в екологични съоръжения, за да може мощностите да работят и след 2014 г., когато изтича поставеният от ЕК срок за инсталиране на сероочистващи и други екоинсталации.

От ИПИ заявиха, че собствениците на тези централи са безотговорни и държавата трябва да ги принуди да вложат в развитието на мощностите или да ги подпомогне. Представителите на института обаче не можаха да обяснят как може ще стане това.

АЕЦ "Белене" не е необходима за покриване на вътрешното електропотребление до 2025 г., твърдят анализаторите. Според тях проектът трябва да бъде спрян и така загубите ще са много по-малки, отколкото ако се продължи със строежа на централата.

Станчев обясни, че бъдещата централа ще струва над 11 млрд. евро, каквито сметки представи институтът пред парламента миналата седмица, заради необходимостта от изграждане на компенсиращи мощности и на над 600 км нови електропроводи.

“Няма такива заместващи и компенсиращи мощности, които да се правят специално за "Белене", заяви пред бТВ бившият миинстър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.

“Бихте ли ми казали една точка на територията на България, която се намира на повече от 300 км от Белене по права линия. Аз ви гарантирам, че такава няма. И Златарево, и Резово са на около 300 километра. А тези господа са записали, че за да се изнася електроенергията от "Белене" е необходим далекопровод, който е 600 километра. Ако ще трябва да се прави далекопровод, той трябва да се прави до подстанция "Царевец", която е до Търново и която е на 80-90 километра максимум“, каза още Овчаров.

Той посочи още, че блоковете в "Белене" не са руски. “Руски там е металът, руски там е корпусът, руска е технологията и ядреното гориво. Системите за управление и защита са германски и френски. Те са възможно най-доброто, което може да има в световен мащаб. А що се отнася до руското желязо и до руския метал, за тях според мен няма съмнения, че са от най-високо качество“, заяви депутатът от “Коалиция за България“.

От ИПИ изчислиха, че ако цената на тока от АЕЦ "Белене" е под 10 евроцента за киловатчас, централата ще работи на загуба през целия си период на експлоатация от 50 години (според представената в Агенцията за ядрено регулиране техническа документация експлоатационният живот на реакторите ще е 60 г.- бел. ред.).

Положителен резултат от проекта би имало, ако той се осъществи при 14 евроцента за киловатчас цена на електроенергията, посочиха от ИПИ. Подобна рентабилна цена обаче излиза двойно по-висока от средната цена на атомните централи в Европа към периода на експлоатация на новата мощност,. Това ще направи токът от АЕЦ "Белене" непродаваем, заявиха от института. При по-ниски цени пък централата ще работи на загуба. При цена от 6 евроцента/кВтч отрицателният финансов резултат ще бъде 8 млрд. евро, а при 9 евроцента - 1.2 млрд. евро, твърдят от ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. КОМЕНТАТОР
    #46
  2. КОМЕНТАТОР
    #45
  3. Разумен
    #44
  4. Разумен
    #43
  5. N
    #42
  6. БКП-БСП
    #41
  7. диана
    #40
  8. Факт
    #39
  9. EU
    #38
  10. Разумен
    #37

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.