Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се подготвя за трусове

10 коментара

България се радва на поредна година на силен растеж, увеличаване на чуждестранните инвестиции и устойчив спад на безработицата. Това пише в годишен обзор за икономиката на страната ни, поместен в броя на в. „Файненшъл таймс от четвъртък. Вестникът е посветил четири страници на страната ни.

Съществува свирепа борба между чуждите банки за отпускане на кредити на оформящата се средна класа, която търси ипотечни кредити за закупуването на новопостроени апартаменти и потребителски кредити за обзавеждането им, продължава поместеният доклад, цитиран от Инвестор.бг. Треската на чужденците да се сдобият със собственост в България продължава с неотслабваща сила.

Преводите от структурните фондове на Европейския съюз ще започнат да пристигат от следващата година, което ще позволи на България да стартира продължителния процес за догонване на по-богатите си партньори. Но над тази слънчева панорама скоро може да надвиснат облаци.

ЕБВР предупреди Източна Европа за последиците от ипотечната криза

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) предупреди през този месец, че световната кредитна криза ще засегне силно Източна Европа, забавяйки растежа чрез увеличаване на лихвите по кредитите.

Източноевропейските икономики може да се изправят срещу криза в краткосрочната ликвидност, но по-големите ефекти ще дойдат в дългосрочен план, след като растежът намалее от високите си нива заради трудностите и по-високите рискове, свързани с взетите заеми, коментира Ерик Берглоф, главен икономист на ЕБВР.

По-малкото кредити ще отслабят растежа в развиващите се пазари с последващ ефект върху износа, се казва в съобщение на Световната банка за източноевропейските членове на ЕС, цитирано в поместения във „Файненшъл таймс” доклад. Новите страни-членки на ЕС досега останаха относително невредими от пазарните трусове, докато подготовката за бъдещото членство успоредно с наблюдението отблизо от страна на Брюксел засилваше техните позиции, се казва още в документа. Възможността за задълбочаване на финансовата криза и за намаляването на външното финансиране обаче ще се отразят на държавите с висок текущ дефицит на ликвидни средства.

България е сред страните, които изглеждат уязвими

Заради бързата кредитна експанзия дефицитът по текущата сметка за първата половина на годината достигна 2.5 млрд. евро, което е 10.6% от брутния вътрешен продукт. Това означава годината да приключи с рекордните 19% от БВП. Според финансовият министър Пламен Орешарски преди кризата с кредитите дефицитът не е давал причина за тревога, най-вече защото високият размер на вноса се е дължал на оборудване и машини за бързоразвиващите се местни компании и чуждестранните инвеститори, установили се в България. „Ясно е, че можем да се сблъскаме с рискове, ако растежът в Европа намалее, тъй като над 60% от търговията ни се извършва с ЕС“, добавя той.

Преките чуждестранни инвестиции от около 4 млрд. евро в подготвителния период за членство в ЕС покриха напълно дефицита по текущата сметка през миналата година. Докато навлезлите през първата половина в страната средства надхвърлиха 2 млрд. евро, покривайки 74% от дефицита, съмнително е дали ситуацията от миналата година ще се повтори, смята Дикран Тебеян, икономист в Българската стопанска камара. България все още има едно допълнително предимство от най-малко 1 млрд. евро преводи от работещи в Западна Европа българи. „Тази сума може да е значително по-висока, ако хората, работещи в чужбина, внасят в страната по-големи суми в брой“, смята Тебеян.

През тази година Българската народна банка се намеси, за да ограничи кредитната експанзия, която нарастваше с над 40% на годишна база. Тя увеличи изискванията за задължителни минимални резерви от 8 на 12%. Увеличаването на заемите в частния сектор вече докара брутния външен дълг до 80% от БВП.

За България има още една утеха и тя е, че банките с чуждестранно участие ще подкрепят финансовата стабилност, смята Ерик Берглоф. Секторът се доминира от филиали на банки, базирани навсякъде в ЕС, които се опират на компаниите-майки за осигуряване на средства за кредити.

Отрезвяването може да донесе ползи

След три години на годишен растеж на БВП над 6% отрезвяващият период може дори да донесе ползи, коментира от своя страна министър Орешарски. „В момента имаме едновременно увеличаване на заплатите и на цените, като намаляването на търсенето ще има положителен ефект върху платежния баланс“, заяви той.

Според „Файненшъл таймс” инфлацията на годишна база е скочила до 9.3% през август (официалните данни на НСИ показват инфлация за периода януари-август 2007 г. спрямо същия период на миналата година от 6.3%, а на годишна база – 12%. Планираната годишна инфлация бе завишена до около 8.5%, пише още финансовият ежедневник. Заплатите в държавния сектор са нараснали с 16% спрямо миналата година, докато увеличението в частния сектор се оценява на над 30%, тъй като бързо развиващите се компании се борят за намиране на квалифициран персонал, се казва още в обзора.

Безработицата спадна през лятото до около 6.5% (отново според „Файненшъл таймс” по официални данни най-ниско равнище на безработица е отбелязано през август при ниво от 7%). Но тези цифри крият влошаващо се намаляване на заетите в сектори като строителството и услугите, които осигуряват растежа.

Строгата фискална политика трябва да продължи

България няма избор, освен да продължи строгата си фискална политика, която осигурява бюджетен излишък, при положение че валутният борд отнема възможността за използването на монетарната политика като инструмент, е заявил още Орешарски. Излишъкът през тази година се очаква да нарасне до 2.7% от БВП, подкрепен от по-високите данъчни приходи, последвали въвеждането на 10 процентния корпоративен данък. Данъците върху доходите също ще намалеят догодина до плосък данък от 10% в нов опит да се обхване по-голяма част от сивата икономика в страната.

Бюджетът за следващата година все още се подготвя, но Орешарски заяви, че очаква „още една година на продължаващ растеж“.

При условие, че стане така, новите държави-членки на ЕС ще могат да устоят на по-нататъшните трусове на световните финансови пазари, посочва още „Файненшъл таймс”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. MiG
    #11

    http://www.econ.bg/analysis/article104118.html

  2. Иван
    #10

    Правителството да спре източването на ДДС - то знае кои го източва.

  3. Dani
    #9

    А защо смяташ, че не само знае, а участва?

  4. изумена
    #8

    И отъкде ФТ има тези данни? Че то у нас НСИ и Министерството на труда и безхаберието не ги знаят ..Мъка, мъка..някой пак не си е написал домашното..

  5. Independent
    #7

    Само фактът, че до базата на данъчна администрация е замъкът на косьо самоковеца е достатъчен за да охарактеризира строгата фискална политика.

  6. БРОКЕР
    #6

    България все още има едно допълнително предимство от най-малко 1 млрд. евро преводи от работещи в Западна Европа българи. „Тази сума може да е значително по-висока, ако хората, работещи в чужбина, внасят в страната по-големи суми в брой“, смята Тебеян.

  7. STEFAN D-R D TCHOLAKOV - SV
    #4

    КОПИЛЕ - БУШ - МОЖЕ ДА ОТВОРИШ И ВИДЕОТОКОПИЛЕ - БУШ - МОЖЕ ДА ОТВОРИШ И ВИДЕОТО ДА ПОГЛЕДАШ КАКВО ПОКАЗВАТ ПО ШВЕДСКАТА ТЕЛЕВИЗИЯ - - - - http://svt.se/svt/play/video.jsp?a=930883----12.10.2007 Я-СТЕФАН Д-Р Д ЧОЛАКОВКОПИЛЕ - БУШ - ОТВОРИ СТРАНИЦАТА , ЗА ДА СЕ ВИДИШ - - - http://www.svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=2232&lid=20071011&lpos=SVT1_ tabla----12.10.2007 Я-СТЕФАН Д-Р Д ЧОЛАКОВКУРЕ - БУШ - ПО ШВЕДСКАТА ТЕЛЕВИЗИЯ ТЕ ПОВТАРЯТ КАКВА ПРЕСТЪПНА МОЦУНА СИ, МАМАТА ТИ ДЕЙБА ПРЕСТЪПНИЧЕСКА - - - УБИЕЦ

  8. ядене
    #3

    братя, дайте да дадем и да укрепим икономиката на другарите. не яжте братя. само по изключение и то един път на седмица. да намалим инфлацията като се откажем от заплатите и поискаме ново и рязко увеличение броя на чиновниците с 50% и повишение доходите на управляващата коалиция поетапно с по 100% на три пъти до края на годината. по възможност преди Коледа. да не забравяме и дълга си към големия брат путин! на него дължим богатствата на бкп функционерите и техните следовници от коалицията. не яжте братя и сестри, а по-добре и не живейте. не разбирате ли, че пречите на финансовата стабилност на другаря орешарски и заплашвате печалбите на "бсп&васил божков ко. лтд."?

  9. zemenig
    #2

    i izkliuchitelno strog finansov kontrol,tova e koeto shte povishi standarta na BULGARINA.razbira se margini,samokovci,mafianski i tem podobni ne sa bulgari i za tehe po dobur anonimnia plosuk danuk.che oresharski i stanishevne si vurshat rabotata e iasno ot blizo dve godini.a koito ne si vurshi rabotata napuska ili go izgonvat na sedenka.

  10. ПП
    #1

    е икономическата мисъл на Орешарски.Доказателства за това-много.Според Д. Табеян (Бълг. стоп. камара)преките чужди инвестиции тази година са намалели значително, като е останало предимството, чу работещите в чужбина българи превеждат в България около 1 млрд евро.Същият икономист твърди, че ако имигрантите изпращат по-вече пари в България, ще е по-добре.Какво мисли Орешарски ро въпроса?Подчинената му директорка на НАП казва, че `моряци и гастарбайтери няма да се спасят` от ведомството и. Последваха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.