Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се присъедини към Центъра за киберотбрана на НАТО

5 коментара

България се присъедини към Центъра за върхови постижения за киберотбрана на НАТО, базиран в столицата на Естония Талин, съобщи пресцентърът на Външно министерство.

Заедно с България на същата церемонията към центъра се присъединиха и Дания, Норвегия и Румъния.

Центърът за киберотбрана е международна военна структура, акредитирана към НАТО и е основан през 2008 г. Организацията подкрепя държавите-членки и НАТО с експертиза в областта на киберотбраната в сферата на технологиите, стратегиите, операциите и правото.

"Фактът, че все повече и повече нации се обединяват, за да допринасят активно за развитието на киберсигурносттa, отразява необходимостта от подобрени възможности в киберпространството", обяви Кол Тариен, директор на центъра.

Ядрото на центъра включва разнообразна група от експерти: изследователи, анализатори и преподаватели.

Съчетанието от военни, правителствени и индустриални среди позволява на Центъра да предостави всеобхватен подход спрямо киберзащитата.

Този център е най-големият сред 25 други подобни центрове в рамките на НАТО. В момента Япония, Черна Гора, Хърватия, Словения и Швейцария водят преговори за присъединяване, а Люксембург и Австралия са изявили желание да ги започнат.

В момента държавите, които участват в работата на центъра са 25: Белгия, България, Чехия, Дания, Естония, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Холандия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Испания, Турция, Обединеното кралство, САЩ, Австрия, Финландия и Швеция.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пеперлиев
    #5
    Отговор на коментар #2

    Затваряме устите на такива руски тролове като теб! Така се борим.

  2. Пеперлиев
    #4
    Отговор на коментар #3

    Смешко! Разбира се, че в НАТО са по-информирани. Разбира се, че ще разработват планове. Нали са обща структура за отбрана. Нали затова сме всички ние в НАТО. п.п. Не бой се! Няма да кажем на лошите натовци, че в Русия всичко е още върви на въглища.

  3. анита хегерланд
    #3

    Мисля, че някой в НАТО събира информация от страните-членки, скрит зад анализа си и разработва планове, стратегии, продава оръжие и е по-информиран от страните поотделно. Помислете каква информация предоставяте?!

  4. анита хегерланд
    #2

    Експертиза?! И как ни помага това в борбата с киберпрестъпността?!

  5. Практик от София
    #1

    03.10.2018 "НАТО вече помага на Украйна да засили кибер-сигурността и кибер-възможностите си. Правим това чрез доверителни фондове, имаме доверителен фонд за кибер-защита, предоставяйки средства и подкрепа за внедряването на кибер-сигурност. Също така помагаме за защитата на мрежите и инфраструктурата" По-рано Йенс Столтенберг заяви, че НАТО ще засили своята кибер-защита, свързвайки националните офанзивни кибер-възможности на всички страни-членки. Генералният секретар на НАТО не си хвърля думите на вятъра! Добър ден за българската национална сигурност!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.