Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се скара и с Хърватия заради Северна Македония

30 коментара
Сградата на МВнР в София

Българското външно министерство привика посланика на Хърватия у нас Ясна Огняновац за обяснение заради "остри нападки" на хърватския президент Зоран Миланович към българската политика по отношение на евроинтеграцията на Северна Македония.

Миланович говори след Срещата на върха на Словения и Хърватия със страните от Западните Балкани, провела се на 17 май 2021 г. в Бърдо край Кран. Той каза, че Хървaтия щe пoдкрeпи зaпoчвaнeтo нa eврoпeйcкитe прeгoвoри cъc Ceвeрнa Мaкeдoния, която е в "невъзможно положение".

"Това, което държава-членка на ЕС прави със Северна Македония сега, наричам "влизане в чуждо", т.е. навлизане в интимното пространство. Да се поиска от страна кандидатка, която е в преговори за членство, да определи своя национален генезис в учебниците по история, както се изисква от съседна държава, навлиза в интимно пространство и това не се прави. И аз ще се противопоставя открито на това", каза Миланович.

Посланик Огняновац е била приета в МВнР от Румен Александров, генерален директор по европейските въпроси.

Александров е определил като "неприемливо и неоправдано изказването на президента Миланович, което предизвиква разочарование с оглед не само на отличния двустранен диалог между София и Загреб и единомислието по редица теми от Европейския и регионален дневен ред, но и предвид факта, че като непосредствени съседи на региона, България и Хърватия са естествено свързвани от общия интерес от реформиране, стабилизиране и скорошна интеграция в ЕС на страните от Западните Балкани".

Българският дипломат е посочил също, че процесът на евроинтеграция следва да бъде основан на собствените постижения на всяка една страна кандидат при спазване на фундаменталните ценности на ЕС, включително на принципа на добросъседство.

Посланик Огняновац е поела ангажимент да предаде в Загреб българската позиция.

Тя е отбелязала необходимостта от сътрудничество между България и Хърватия с оглед гарантиране на стабилността на региона на Западните Балкани и европейската му перспектива, съобщиха от българското МВнР.

Решението на България да спре Северна Македония по пътя ѝ към Европейския съюз обтегна отношенията между двете страни. Скопие предприе масирана дипломатическа кампания в Брюксел и сред останалите страни членки, за да обясни позицията си, според която е жертва на България.

София остана изолирана в ЕС и останалите страни членки отказаха да вкарат българските изисквания в преговорната рамка на Северна Македония.

Засега не се очертава напредък в разрешаването на кризата и България няма намерение да променя позицията си, че няма да одобри започването на преговори със Скопие докато не бъдат решени двустранните отношения.

София твърди, че няма да се поддаде на натиск от ЕС и САЩ, за да ревизира поведението си. Скопие от своя страна отказва каквито ѝ да е отстъпки към България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #30
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  3. Вели
    #28
    Отговор на коментар #16

    и да не забравим- в рООсия пишат на МАКЕДОНИЦА !!!

  4. Мица
    #27

    Лошото е, че ние сме малко нещо реваншисти. През 1913 напднахме нашите съюзници Сърбия и Гърция, загубихме войната и те взеха от Турция повече от това, което ни се предлагаше преди войната.... И това още продължава с някакви измислици, няма такъв народ (македонци), не сме окупатори през Втората световна, някакви безмислени искания и червени линии.... Ами да не бяхме предизвиквали Втората Балканска война. Грешките се плащат от поколенията.

  5. Sin
    #26
    Отговор на коментар #22

    Това трябва да го решат дипломатите, ако са кадърни. В цивилизования свят е пълно с подобни случаи. Най-близкия пример Австрия и Южен Тирол. Верно, че не сме Австрия, а Северна Македония не е Италия, но сигурно има неща, които можем да научим. Не става въпрос да не си защитаваме интересите, но се надявам да го правим по-интелигентно. А сега изглеждаме в очите на света като прочутото магаре на моста

  6. рептилиан
    #25

    Най-добре да се скара с Индонезия и Филипините. Тогава успехът е осигурен.

  7. рептилиан
    #24
    Отговор на коментар #17

    Особено от Германия, Франция, Швеция, Нидерландия,...

  8. milan
    #23
    Отговор на коментар #21

    Би бил много полезен, ако изложиш тези твои линии. Само общи приказки, заслужават потупване..

  9. milan
    #22
    Отговор на коментар #18

    Кои?

  10. wilmers
    #21

    Като прегледах коментарите, май на повечето ценностната им система тук е да бъдат потупвани по рамото и да им заглаждат косичките за "послушни и добре приети от всички деца", отколкото да отстояват една позиция, за която няма нито исторически, нито морални съмнения в правотата си...?!Естествено, че ни трябва по-гъвкава и силна дипломация (тази ни школа е била винаги покъртително слаба по традиция!) и повече от ясно е, че трябва да се играе по много линии, за да имаме силни позиции не само в Европейския Съюз! Но това, да не умееш да си отстояваш твърдо интересите... пфф

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.