Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се цели към няколко високи поста в новата дипломатическа служба на ЕС

16 коментара
България се цели към няколко високи поста в новата дипломатическа служба на ЕС

Българското МВнР подготвя списък с около 20 дипломати, които да предложи на върховния представител на ЕС по външна политика Катрин Аштън за членове на новата дипломатическа служба на ЕС. България се надява номинациите да впечатлят баронесата и страната да получи някои престижни позиции.

Създаването на Европейска служба за външна дейност (ЕСВД) на ЕС е залегнало в Лисабонския договор и има за цел да осигури на Общността по-голяма тежест на международната сцена.

Въпросът кой ще контролира общата външна политика на ЕС доведе до ожесточен институционален сблъсък, като страните членки се възпротивиха на опитите на Еврокомисията да доминира новата дипломатическа служба, изграждайки я като своя бюрократична структура.

Двадесет и седемте страни членки настояха националните столици да посочат дипломатите, които да заемат висшите постове в ЕСВД и по този начин да получат по-сериозно влияние в службата.

В същото време конкуренцията между страните от Общността коя ще има по-тежка дума в ЕСВД се изостри до истинска битка, взаимни подозрения и обвинения, съпроводени с обширни коментари в европейски медии.

Службата ще се състои от около 6000 души – ръководен състав, помощен персонал, посланици и др. Съставът ще бъде попълнен от секретариата на Съвета на ЕС, Европейската комисия и страните членки, в които има минимално присъствие на български дипломати.

България ще се стреми да получи няколко ръководни поста - поне един директорски, както и посланически постове в някои от 136-те мисии на ЕС в други държави.

България, както и другите нови страни членки, настояват в новата служба да бъде осигурен географски баланс и представителство на всички страни в ЕС.

От МВнР обявиха, че представителният списък с дипломати, който ще представим на Аштън, няма да бъде съгласуван с президента Георги Първанов, с който по закон се съгласуват посланическите назначения.

България не може да се похвали с богат избор от дипломати с биографии, които биха спечелили симпатиите на 53-годишната баронеса Аштън. Освен това повечето от дипломатите ни от кариерата са свързани по един или друг начин с бившите служби за сигурност на комунистическия режим и опитът им в европейската дипломация се свежда до ”донасяне” в полза на родината.

Българският еврокомисар Кристалина Георгиева, която също е с външнополитически ресор в ЕК, коментира тази седмица, че правителството ще направи всичко възможно да подкрепи българския екип в бъдещата Европейска дипломатическа служба не на партийна, а на професионална основа.

"Желанието на всички е да покажем, че тази служба е професионална и в нея страните членки са намерили своето място. Успехът се гарантира от кандидатурите, които ще представи България. Там квоти няма, има конкуренция, а ние имаме много прекрасни хора, които могат да се конкурират на всички нива", заяви Георгиева.

България ще разчита на новата служба и за гаранции, че делегациите на европейската служба ще работят за защита на правата и сигурността на всички граждани на ЕС на съответната територия, независимо от това каква е националността на ръководителят на тази делегация. Това би трябвало да позволи на страната да закрие някои свои мисии и в тези страни да разчита на Европейската дипломатическа служба, за да се спестят разходи. На този етап икономията на разходи и възможността българските граждани да ползват услугите на мисиите са преките ползи за България от създаването на мисията.

Зам.-външният министър Константин Димитров обясни, че службата може да защитава правата и сигурността на българските граждани например в Тихоокеанския регион, където страната ни не би имала ресурс да осигури свое постоянно представителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гицка
    #17

    от некоя стара тодорживковска чанта...България се цели към няколко високи поста в новата дипломатическа служба на ЕСОчакват се икономии за страната, но не и влияние в европейската външна политика

  2. Chosen one
    #16

    Колеги някой знае ли кои са избраниците. Мен никой не ме е питал, а пък биографията ми не е толкова лоша

  3. Полк.Л.Иванова
    #15

    Не разбирам и от ноти, но мога да пея! Специални певчески поздрави до Негово Превъзходителство СИМЕОН-ХАСАН.

  4. Krassi
    #14

    правят конкурс, в БГ-то посочват....

  5. ANTARES
    #13

    И ние сме евроданъкоплатци, да спрем това роене на чиновници без каквато и да е отговорност..има нещо инфантилно в тоя стремеж!

  6. wute
    #12

    Гоце ще подиква газ...От МВнР обявиха, че представителният списък с дипломати, който ще представим на Аштън, няма да бъде съгласуван с президента Георги Първанов, с който по закон се съгласуват посланическите назначения.

  7. ma, si,
    #11

    "дипломати" - Ура, другари, на-ЛЯВО /ЕСТЕСТВЕНО/ ХОДОМ...

  8. Червен мравояд
    #10

    иначе не стават

  9. ЧервенаМухоморка
    #9

    АБПФК

  10. AA
    #8

    Abe, napravo da zavzemem cialata diplomaticheska slujba. Cherveni "diplomati" imame bol

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.