Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще е член на ЕС от 1 януари 2007

196 коментара
България ще е член на ЕС от 1 януари 2007

На 26 септември България и Румъния получиха дългоочакваната дата за членство в Европейския съюз от 1 януари 2007 година. Докладът на Еврокомисията (ЕК) премахна окончателно заплахата от най-лошия сценарий - отлагане на присъединяването с една година, но перспективата за строги предпазни клаузи ще виси като Дамоклиев меч над двете страни, докато не изпълнят всички условия, поставени от ЕС.

Нашето заключение е, че България и Румъния са в състояние да поемат правата и задълженията си на членки на ЕС от 1 януари 2007 г., заяви председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу пред Европарламента, чиито членове посрещнаха думите му с бурни аплодисменти.

Барозу допълни, че приемането на двете страни е историческо постижение. Той отправи поздравления към народите и правителствата на България и Румъния за положените усилия.

Еврокомисарят по разширяването Оли Рен отчете напредък в реформите, особено забележителен след майския мониторингов доклад на ЕК, който не даде дата за присъединяване на България и Румъния, за да ги стимулира да осъществят набелязаните мерки.

Безпрецедентен режим на контрол

В същото време Оли Рен подчерта, че двете страни ще бъдат подложени на безпрецедентно тежък режим на контрол в сравнение с която и да е страна от предишните разширявания.

В критичните области от майския доклад е постигнато немалко, но ЕС настоява за допълнителни резултати в борбата с корупцията, с организираната престъпност и прането на пари. В тези области ще бъде въведен мониторинг, наречен специален механизъм за сътрудничество за удостоверяване на напредъка.

На всеки шест месеца София и Букурещ ще трябва да се отчитат пред ЕК, първият доклад е насрочен за 31 март 2007 г.

Промени в конституцията, които да гарантират независимостта на съдебната система и професионални, надпартийни разследвания на корупцията по високите етажи на властта, са другите конкретни задачи, поставени на България.

Ако резултатите не са достатъчни, на България ще бъдат наложени предпазни клаузи в тези области.

ЕК предвижда наказателни мерки и при установяване на измами или корупционни практики в изразходването на парите на европейските данъкоплатци. При такива случаи Брюксел си запазва правото да ограничи или да спре финансирането от различни европейски фондове.

Еврокомисарят по разширяването Оли Рен изрази надежда да не се стигне до активиране на каквито и да е защитни мерки и призова за своевременно ратифициране на договорите за присъединяване на България и Румъния. Четири ключови страни от ЕС още не са направили това – Германия, Франция, Дания и Белгия.

България критикувана за корупцията, престъпността и измамите

Най- сериозните критики към София са за липсата на достатъчен напредък в борбата с организираната престъпност, корупцията и измамите.

В доклада се посочва, че “има изключително малко конкретни примери на разследвания или наказателни процеси или повдигнати обвинения за корупция по високите етажи на властта.”

Докладът отбелязва “дребната корупция” в здравеопазването, образованието, местната власт и контролните органи по границите, които събират различни такси.

По отношение на прането на пари се посочва, че прилагането на иначе синхронизираното законодателство е ограничено и все още липсват съдебни преследвания за пране на пари.

Според ЕК броят на осъдените лица, свързани с организираната престъпност, е все още нисък, а сътрудничеството между органите за борба с организираната престъпност е недостатъчно.

В областта на земеделието е констатирано забавяне на системата за идентификация на земята, която е част от цялостната Интегрирана система за администрация и контрол, въз основа на която земеделските стопани ще получават директните помощи от ЕС.

Румъния е похвалена за успехите си в областта на борбата с престъпността и корупцията, но трябва да демонстрира “ясна политическа воля”, за да бъде напредъкът необратим.

Предпазни клаузи и финансови корекции

Ако София и Букурещ не постигнат целите на реформите, посочени в доклада, ЕК може да предложи предпазни клаузи и финансови корекции на средствата от европейските фондове.

В договорите за присъединяване на двете страни е записана възможността страните членки да не признават решения и присъди на българските и румънските съдилища.

Освен другите области, София ще бъде наблюдавана за това дали провежда “професионално и безпристрастно разследване на обвинения за корупция по високите етажи на властта” и дали е приела  конституционни поправки, премахващи всякаква двусмисленост по отношение независимостта и отчетността на съдебната власт.”

България ще трябва да докладва и за взетите мерки “за предотвратяване на корупцията по граничните пунктове и в местните власти".

Освен това трябва да осигури по-прозрачен и надежден съдебен процес, чрез приемането и прилагането на нов закон за съдебната власт и нов гражданско-процесуален кодекс.

България трябва да води и докладва за професионални и безпристрастни разследвания срещу заподозрени за корупция на високо ниво.

Трябва да бъде приложена стратегия за борба с организираната престъпност с акцент върху сериозните престъпления, прането на пари и конфискация на незаконно придобито имущество.

България и Румъния са заплашени с 25-процентно орязване на земеделските фондове, ако разплащателните им агенции не отговарят на европейските изисквания. Има “реален риск” тези агенции да не заработят адекватно към датата на членство в ЕС, което ще предизвика още по-строг контрол следващата година.


Финалният удар за България идва от предупреждението за авиационна безопасност – област, която не фигурираше в “червените зони” от предишните доклади, посочва EUobserver.

Европейската агенция за авиационна сигурност отказа да признае годността, поддръжката, оперирането и лицензирането на леталните екипи на българската авиация. Ако не бъдат предприети необходимите корекции, ЕК може да ограничи дейността на българските превозвачи на европейския авиационен пазар, се казва в доклада.

България и Румъния ще трябва да докладват подробно за изпълнението на поставените задачи през шест месеца. ЕК ще изпраща експертни мисии, които да правят преглед на напредъка и да дават насоки за по-нататъшни реформи. През юни ЕК ще докладва на Европейския парламент и на Европейския съвет за напредъка на България и Румъния. Предвидено е механизмът на мониторинг да бъде прилаган до изпълнение на посочените цели.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

196 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Redoven 4itatel
    #198

    Е,съвсем за балъци ни вземат упранляващите начело със "шефа" си Станишеф. Той си има тези навици още от великия съветски съюз!!! Но сме страшно зарадвани, че ще бъдем данъчни европейски шампиони!!

  2. И. Иванов, Швеция
    #197

    "Председателят на Съюза на работодателите Иво Прокопиев каза, че ако догодина данък печалба се намали с 10%, България ще стане данъчен шампион в Европа ..."В допълнение на вече станалото с България - станала шампион в Европа по мизерия на пенсионерите поради липса на данъчни приходи в бюджета си за пенсии, шампион по мизерия на здравната помощ на гражданите й поради липса на данъчни приходи в бюджета си за здравни нужди, шампион по престъпност поради липса на данъчни приходи в бюджета си за законоопазваща дейност ...Горката Швеция на последно място в шампионството по ниски данъци в Европа и на първо по благоденствие и осигуреност на гражданите си ...

  3. kosio
    #196

    Благодарение на неговото (т.е. на покровителят му Гоце) правителство България ще бъде поставена под политически борд. Няма лошо да им стягат юздите от Брюксел на нашите "политици", след като народецът ни е толкова немощен.

  4. съобщение
    #195

    .

  5. И. Иванов, Швеция
    #194

    Да не би с третата поправка на Конституцията преди няколко месеца - негова и на сталинисткия му министър на правосъдието, опит за комунистическа реставрация на изпълнителна власт над съдебната власт ? Поправка, за която получи безцеремонен ултиматум от ЕС да си я избрише, ако България желае членство в ЕС ? И което той, срам-несрам, бе принуден да стори с внесения на 21.09.2006 г. в Народното събрание законопроект (все още таен) за четвърта поправка на собствената му трета поправка на Конституцията, след като междувременно и Конституционния съд му отмени комунистическите мераци за отново "Вся власт - советам (и най-вече на Министерския съвет) !" ?

  6. Лудия
    #193

    Този пакт, който са си подписали комунистите от правителството, синдикатите и работодателите ще узакони и бетонира мизерните заплати и пенсии в България.НЕ- на Гоце Първаноглу! НЕ-на гея Станишеф и родажната му клика!

  7. ЖЖЖ
    #192

    Ша ви е.. в ибрикчиите, ша ви е...

  8. Симо
    #191

    И кол да им заврат, пак ще викат "няма по-добри от нас " !

  9. gost
    #190

    България влиза в ЕС на 1 януари 2007.Ако не беше създадена тази управляваща коалиция България щеше да влезе в ЕС на куково лято.Тоест никога нямаше да видим ЕС.Сега трябво да говорим за друго.Да видим какъв ще бъде живота от 2007 на нас Българите като членове на ЕС.

  10. Rossi
    #189

    Тази коалиция е толкова вредна за БГ, че трябва час по-скоро да падне от власт. Ако това не го разбере т.н. народ, заслужава си всичко, което му се случва сега.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.