Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще изтегли поне 6 млрд. лв. дълг до края на годината

Неофициално се твърди, че утре ще се пласира голямата международна емисия

11 коментара
България ще изтегли поне 6 млрд. лв. дълг до края на годината

България възнамерява да изтегли най-малко 6 млрд. лв. дълг до края на годината, стана ясно в сряда. Министерството на финансите публикува емисионен календар, от който се вижда, че до Нова година се планират емисии ДЦК на вътрешния пазар за 2.05 млрд. лв. В същото време източници на "Капитал" твърдят, че в четвъртък държавата ще реализира дългоочакваната емисия дълг на международните пазари, която ще е за поне 2 млрд. евро (около 4 млрд. лв.).

Тази година Министерството на финансите може да емитира дълг до гласувания в бюджета таван от 10.3 млрд. лв. Въпреки че няколко пъти се заричаше да реализира дълга, кабинетът "Петков" така и не го направи, поради което ангажиментът остана на служебното правителство. От началото на годината до момента поетият нов дълг е едва 1.8 млрд. лв., което означава, че в оставащите по-малко от 4 месеца има пространство за поемане на нови задължения до 8.5 млрд. лв.

Вземането на нов дълг е крайно наложително, защото фискалният резерв е на ниско ниво, а трябва да се финансира очакваният бюджетен дефицит от 6.2 млрд. лв. тази година. Освен това през март има планирано сериозно погашение по предходна външна емисия, което също трябва да е подсигурено.

Според "Капитал" забавянето на емисията на външните пазари сериозно ще оскъпи дълга и ще струва на данъкоплатеца около 100 млн. лв. допълнително на година за лихви.

Емисията ще бъде реализирана в условията на затягане на паричната политика, след като Европейската централна банка на два пъти вдигна лихвите с общо 1.25 прозентни пункта.

За последен път България излезе на международните дългови пазари преди две години, когато в разгара на пандемията от Covid-19 успешно пласира 10- и 30-годишни облигации. На 15 септември 2020 г. тогавашното правителство на ГЕРБ пое външен дълг за 2.5 млрд. евро (почти 5 млрд. лв.) при доходност от 0.39% за 10-годишните книжа и 1.48% за 30-годишните, която тогава се определяше като много изгодна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    Дългът е нещо, което се случва на всеки гражданин, бизнес и държава. Умните финансисти търсят най-ефективния дълг, който ще им позволи да преживеят инфлационната криза. Уорън Бъфет твърди, че ще я преживеят онези, които правят най-малки капиталовложения, поддържат гъвкави цени и произвеждат стоките ценни, продаваеми, дори когато желанието за купуване рязко намалява. Направете разчета така, че да печелите, за да погасявате заемите. Българските политици и учени трябва да търсят начини държавата да продава неща, които са уникални, ценни, с растящи във времето цени, с перспектива, за да балансира дефицита, който генерира политическото управление на страната.

  2. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #7

    И като как липсата на средна класа обяснява популистката политика на измислени руски назначения, които раздават пари наляво и надясно

  3. rusonefil
    #9
    Отговор на коментар #8

    Да ли е толкоз сигурно или дрънкаме на кухо?

  4. мила
    #8

    Сигурно с тези пари ще покриваме и стари Бокови задължения.

  5. F16
    #7

    Като няма средна класа, има предимно работещи бедни, икономиката няма двигатели и ще се теглят нови заеми и то с високи лихви.

  6. mediaman
    #6

    Това, че се взима дълг изобщо не е проблем. Важното е 1. при какви условия (колкото и да ми е неприятен горанов преди години договори дългосрочна линия от 10 млрд евро при добри уславия, от които теглим част сега) и 2.съотношението дълг-БВП. И по двата показатели можем да сме спокойни. И вместо да реват критиците на дълговете нека ми посочат нормална държава без дълг (моля без Сев.Корея и Вануату).

  7. Име1234
    #5

    Папкаме повече отколкото изкарваме. Това е! Ще понамалим папкането и ще се оправим. Като поогладнеем ще се хванем на работа и ще намерим къде изчезват парите (в кои чекмеджета)

  8. Мнение
    #4

    След блестящото управление на финансите от АсенЯ, който спря кражби на стойност 8 милиарда годишно, да се налага България да тегли 6 милиарда дълг, за да закрепи годината?????????????????????????????? Ни мож да Бъди

  9. Гений
    #3

    Типични кремълски трикове: вменавяне на вина и нагнетяване на заплаха. Стига! Не ви вярваме, дори не ви приемаме насериозно, дрогари внуци на активни борци и таваришчи агентура! Вън от България, вън от Европа!

  10. Иван2000
    #2

    Погашение ? Что ето? На български език - погасяване! Нали сте учили в City of London, Harvard ? Спомнете си Отец Паисий. Защо се срамувате да говорите и пишете на своя роден език ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.