Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България ще напусне Банковия съюз, ако не влезе в чакалнята за еврото

10 коментара
България ще напусне Банковия съюз, ако не влезе в чакалнята за еврото

България не е отстъпила от намерението си да влезе едновременно в Банковия съюз на ЕС и чакалнята за еврото (Валутно-курсовия механизъм II). Ако бъде приета в Банковия съюз, но впоследствие държавите членки отхвърлят кандидатурата на страната за ERMII, България ще напусне Банковия съюз, заяви пред Mediapool финансовият министър Владислав Горанов.

"Нашата позиция от 2018 г. е да се присъединим едновременно към Банковия съюз и ERMII и тя не се е променила", каза Горанов. По думите му, ако се стигне до отхвърляне за ERMII, България веднага ще предприеме действия за напускане на Банковия съюз, независимо от факта, че тя няма как обратно да кандидатства за европейския банков надзор през следващите минимум три години.

В петък правителството гласува да бъде изпълнено последното условие за влизане на България в Банковия съюз на ЕС - капитализирането на Първа инвестиционна банка с общо 200 млн. лв., от които до 140 млн. лв. ще бъдат платени от държавата.

Така, най-вероятно през юли България първо ще се присъедини към Банковия съюз, което трябва да стане с решение на Европейската централна банка. Едва след това София ще внесе кандидатурата си за ERMII, която трябва да получи одобрението на всяка от 19-те държави членки на еврозоната, Дания, Европейската централна банка и Европейската комисия, обясни по-рано през деня на брифинг в Министерски съвет Горанов.

На журналистически въпрос кога България ще кандидатства за двете структури, министърът отговори: "Когато сме готови".

На 12 юли 2018 г. българските власти договориха с евролидерите присъединяването към ERMII и Банковия съюз да стане "едновременно".

До пролетта на 2018 г. българското правителство не допускаше членството в новосъздадения Банков съюз на ЕС да се поставя като условие на България за допускане до чакалнята за еврото (ERMII), за където няма никакви официални критерии в договорите за ЕС. Властите се притесняваха, че членството в Банковия съюз на държави, които не са в еврозоната, не е изгодно заради асиметричните права и задължения, поради което няма нито една държава в ЕС, съгласила се на такъв вариант.

През април 2018 г. премиерът Бойко Борисов за пръв път публично призна, че членството в Банковия съюз е поставено като условие към България за допуск до ERMII и България се е съгласила на това срещу възможността да получи "пътна карта" за еврото.

През следващите месеци България действително получи "пътна карта", която се оказа набор от допълнителни условия, незаписани в договорите, които страната трябва да изпълни, за да има шанс за "чакалнята".

Така, на 12 юли 2018 г. България изпрати писмо до евролидерите, в което пое 6 ангажимента по пътя към ERMII, с уговорката, че присъединяването на лева към валутния механизъм и влизането в Банковия съюз ще станат "едновременно".

"Очакваме през юли да имаме положително решение за Банковия съюз. Документите за него са подадени отдавна. Заявление за участие в ERMII ще подадем, когато имаме увереност, че критериите в писмото от 12 юли 2018 г., са потвърдено изпълнени", заяви Владислав Горанов. 

"Ние смятаме, а и такова е становището на ЕК, че всички критерии, заложени в писмото за намерение от 12 юли 2018 г., като условия, са изпълнени и това ни дава основание да претендираме влизане в ERMII. Тогава ще преценят държавите членки на eврозоната. За положително решение от страна на тези държави се изисква становището на ЕЦБ и ЕК", добави финансовият министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Поло
    #10
    Отговор на коментар #8

    Да, така е (https://bnr.bg/post/101292259/svetoslav-stavrev-sdelkata-za-pib-e-obichaina).

  2. ирис
    #9

    Това е наистина една доста притеснителна новина,Единствено падането на това правителство може да ни спаси

  3. ефрейтора
    #8

    Господа , присъединяването към Еврозоната е стратегически интерес на България . В този смисъл , отделните позиции по този въпрос , не са щрихи от пейзажа . Те показват политическо поведение и начин на мислене .Вижте какъв член /назначен от него/ на УС на БНБ представи днес пРезидентът -хибридент . Неновски е прононсиран противник на еврото . Изненадва ме обаче друго-хора , претендиращи за дясна идентичност , са на едно хоро с комунетата...

  4. Практик от София
    #7

    "Ако бъде приета в Банковия съюз, но впоследствие държавите членки отхвърлят кандидатурата на страната за ERMII, България ще напусне Банковия съюз", заяви пред Mediapool финансовият министър Владислав Горанов. Всъщност сервилният спътник от джипката изказва на глас лелеяната мечта на олигархията - никакъв Банков съюз, избавяне от валутния борд и да живее волното финансово рейдерство... Затова не изход от Банковия съюз, а съдбоносен екзодус от гербаджийския плен трябва да стори омаломощената нация...

  5. Entdecken
    #6

    До сержант перцов - Така е мутрата не искаше и се договори с Искров на четири очи. Това всички го видяха.

  6. mediaman
    #5

    Ха, доживях и тази наглост - едни крадливи балкански пръ.дльовци да заплашват нещо с напускане. Но като се замисля е по-добре да напуснем, отколкото да изхвърлят корумпираните ни зад.ници отвсякъде. Напускайте!

  7. Sgt. Pepper
    #4
    Отговор на коментар #2

    Тъй де, ама не аз съм бил сикаджийска мутра, преди да стана премиер.

  8. coffee davidov
    #3

    А кой ще плати другите 60 млн лв до 200 млн.лв - да не е фирма в кръга на Пеевски. Това не се казва никъде !?

  9. Entdecken
    #2

    Ами ако бяхме влезли в еврозоната преди десет години може би нямаше сега да има дупки, товарищ - кофе черны! Но трябваше да пооберат още някоя и друга банка и затова не искаха мутрите!

  10. coffee davidov
    #1

    Въобще тези напъни и това бързане не са нужни, те не са на дневен ред на българския народ. Не знам защо се напъват управниците. Може би за да могат да си сложат още нещо което са направили. Не беше нужно и да купуват дялове в частна банка, със народна пара - 140 милиона. А улиците в градове и паланки са осеяни с дупки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.